Zoo z grilla

Paluszki rybne w akwarium, chów ściółkowy nuggetsów z kurczaka i hot dogi pijące wodę z miski. Tak wygląda sklep zoologiczny znanego na całym świecie artysty Banksy’ego. Upiorne zoo w wersji grillowanej.

"Chicken Nuggets", Banksy. Fot. AFP

Ten nietypowy sklep zoologiczny powstał w Nowym Jorku. W witrynach sklepowych nie ma chomików i rybek. Jedynie lampart leniwie, odpoczywając na konarze drzewa, macha zwisającym ogonem, który okazuje się być fragmentem sprytnie ułożonego futra, co robi szokujące wrażenie w momencie, gdy ogląda się krótką prezentację tego miejsca – zobacz film.

"Tweety", Banksy. Fot. AFP

Kryjący się pod pseudonimem „Banksy” artysta  po raz pierwszy w swojej twórczości wykorzystał możliwości, jakie daje animatronika. Wszystkie wykorzystane w sklepie zoologicznym „przetworzone zwierzęta” zachowały właściwe dla siebie – jeszcze sprzed obróbki – ruchy.

Dzięki wykorzystanej technice nuggetsy i paluszki rybne w realistyczny sposób oddają zachowania zwierząt, co dodatkowo potęguje wrażenie, jakie robi ta wystawa.

Sielankę towarzyszącą chowowi ściółkowemu kur zakłócają kołyszące się na kurzych nogach panierowane kadłuby w formie popularnych nuggetsów z kurczaka. Z jaj wylęgają się małe, smakowite kęsy, którym daleko do  żółciutkich kurcząt z wielkanocnych kartek. Upiorności dodaje scenie mikrowodopój z sosem barbecue (zobacz film).

Pod lampami wygrzewają się wyglądające z bułek i owinięte celofanem, mało apetyczne parówy. Sterowane elektronicznie „pochodne” zwierząt chciwie chłepcą wodę z miski. Do ściany klatki zamocowano udającą poidło butelkę musztardy (zobacz film).

"Paluszki rybne", Banksy. Fot. AFP

W ozdobnym akwarium zamiast welonek pływają rybne przetwory w postaci paluszków. Nie spełniają trzech życzeń, choć są w złotej panierce… (zobacz film). W klatce, na huśtawce, siedzi oskubany z piór, emerytowany Tweety (zdjęcie po lewej).

"Królik", Banksy. Fot. AFP

Przed lustrem – królik z depresją i sznurem pereł na szyi – od niechcenia robi makijaż – a małpa z słuchawkami na uszach ogląda małpiego pornola.

W innej klatce kamery CCTV karmią małe… kamery CCTV. To motyw, który bardzo często – zwłaszcza na graffiti (o graffiti tego autora będzie osobny tekst) – pojawia się w twórczości Banksye’go.

Nie bez znaczenia, bo pochodzi z Wielkiej Brytanii – Zjednoczonego Królestwa Monitoringu.

To twórczość, w której docenić trzeba w szczególny sposób jej intelektualny charakter, a nie walory estetyczne, które w tym przypadku są dość dyskusyjne… Wyeksponowano tu przede wszystkim ideę – w ciekawy sposób odwrócono proces i zanimizowano jedzenie.

Banksy bardzo często wykorzystuje w swoich konceptualnych projektach humor. Tym razem – bez wątpienia – w czarnym wydaniu.

"Kiełbaski", Banksy. Fot. YouTube

WIĘCEJ:

Banksy

The Village Pet Store And Charcoal Grill – strona oficjalna

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Performance i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Zoo z grilla

 1. dobre pisze:

  dobre na budzenie z iluzji

 2. I tend not to leave a response, however I looked at a few
  of the comments here Zoo z grilla – Sztukatułka. I actually do have a few questions for you
  if it’s allright. Is it only me or do a few of these responses come across like they are written by brain dead people?
  😛 And, if you are writing at other social sites, I’d
  like to follow you. Could you post a list of all of all your social pages like your twitter feed, Facebook page or linkedin profile?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*