Koniec świata na muralu

Krakowscy artyści szerzą nowinę o tym, że koniec świata najprawdopodobniej nie odbędzie się w grudniu 2012. Wbrew błędnie interpretowanej inskrypcji Majów o rychłej apokalipsie…

Fot. mayamural.com

W sierpniu 2012 roku w przestrzeni miejskiej Krakowa powstanie Mayamural o powierzchni kilkudziesięciu metrów kwadratowych, przedstawiający inskrypcję z Tortuguero (Meksyk, stan Tabasco). Mural zostanie wykonany przez krakowską nieformalną grupę Mayamural.

Inskrypcja ta jest często błędnie interpretowana i traktowana jako zapowiedź zbliżającego się końca świata. Grupa Mayamural podjęła się więc artystycznego wyzwania, jakim jest szerzenie dobrej nowiny o tym, że na koniec świata prawdopodobnie jeszcze trochę poczekamy… Przy okazji krakowscy artyści chcą przybliżyć mieszkańcom miasta bogactwo i piękno kultury Majów.

Projekt Mayamural został objęty partnerstwem Miasta Krakowa.

Fot. mayamural.com

Mural zostanie wykonany przez Aleksandrę Toborowicz (absolwentkę krakowskiej ASP, gdzie pracuje jako asystentka w Pracowni Liternictwa i Typografii), Artura Wabika (artysty związanego ze street art-em, autora murali i instalacji w przestrzeni publicznej) oraz studentów i absolwentów krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki.

Twórcy muralu mają w swoim dorobku artystycznym także inne projekty. Były to m.in. Typomural (nagrodzony w konkursie European Design Awards Helsinki 2012 w kategorii Signs&Display) oraz Ekomural (wykonany pod patronatem Fundacji Sztuki Nowej „Znaczy się”).

Fot. mayamural.com

Realizacji wielkoformatowego malowidła będzie towarzyszyć oprawa naukowa – m.in. wykład dr. Jarosława Źrałka z Instytutu Archeologii UJ.

Źródła:

Mayamural.com

Ten wpis został opublikowany w kategorii Graffiti i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*