Robot-portrecista i poszukiwanie algorytmów talentu

Niebanalna kreska, ekspresja i umiejętność uchwycenia charakteru portretowanej osoby. Tak by się mogło wydawać. A tymczasem portretom tym bliżej do algorytmów i sztucznej inteligencji, niż do wrażliwości przypisywanej artystom z krwi i kości. W bardzo dosłownym tego słowa znaczeniu…

Fot. Agencja FORUM

Dlaczego niektórym z łatwością przychodzi rysowanie, a inni nie potrafią naszkicować tego, na co patrzą? Dlaczego kilka – wydawać by się mogło – niedbale rzuconych na kartkę kresek może dostarczać przyjemnych wrażeń estetycznych? I co sprawia, że artyści potrafią wykształcić niepowtarzalny, powszechnie rozpoznawalny styl?

Ten problem przez lata badali historycy sztuki, psychologowie i neurobiolodzy – tj. Arnheim, Fry, Gombrich, Leyton, Ramachandran, Ruskin, Willats, Zeki.

Naukowe poszukiwania algorytmów talentu kontynuują Patrick Tresset (artysta) i profesor Frederick Fol Leymarie z Computing Department of Goldsmiths College na Uniwersytecie Londyńskim.

Fot. Agencja FORUM

W prowadzonym przez nich projekcie Aikon-II do zbadania zjawiska rysowania i zachodzących podczas tej czynności procesów percepcyjnych i neurobiologicznych wykorzystano osiągnięcia robotyki i wiedzę z zakresu sztucznej inteligencji.

Zbudowano robota, który do złudzenia przypomina ludzką rękę. W uchwycie na niezwykle sprawnym „nadgarstku” umocowano długopis, który przenosi na kartkę rysy twarzy pozujących przed kamerką osób.

Naukowcom chodzi o zbadanie działania umysłu w tym konkretnym przypadku, jakim jest umiejętność rysowania – a więc odbieranie świata, przetwarzanie go i wyprowadzanie informacji zaczerpniętych z otoczenia na zewnątrz w postaci reakcji.

Fot. Agencja FORUM

Za bazę dla robota-portrecisty posłużyły zdolności artystyczne Patricka Tresseta. Maszyna obserwowała mężczyznę podczas wykonywania szkicu, a następnie naśladowała wykonywane ruchy. Można więc oględnie powiedzieć, że Tresset „przeszkolił” robota i nauczył go warsztatu.

Ale nie tylko o warsztat i wyuczone zdolności chodzi badaczom. Brak świadomości robota tego, co dokładnie rysuje, jest sporym ograniczeniem. Następnym krokiem jest więc dostrojenie maszyny w taki sposób, by mogła samodzielnie „myśleć” i wykreować własny styl.

Dobrze, że to tylko do celów badawczych. Ci, którzy potrafią rysować, mogą spać spokojnie. Przynajmniej przez najbliższych kilka lat…

Zachęcam do obejrzenia robota w akcji. Filmiki znajdziecie TUTAJ.

Fot. Agencja FORUM

Źródła:

Aikon-II – oficjalna strona projektu

Aikon 2 robot sketches the human face, uses its talent to meet girls, Engadget.com

Move over Leonardo da Vinci: Introducing the robot that can DRAW, The Daily Mail

Agencja FORUM

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Rysunek i malarstwo i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

6 odpowiedzi na „Robot-portrecista i poszukiwanie algorytmów talentu

 1. raf. pisze:

  nie trzeba być hiperwrażliwym by zobaczyć że to robota robota a nie człowieka, ta sztywność portretu może jest bliższa dzisiejszym internautom, ale do rysunków Leonarda, Michała Anioła czy naszego Wyspiańskiego to przepaść na miarę Mariańskiego Rowu! pozdrawiam, Raf. rzeźbiarz

 2. Blue pisze:

  Created the greatest ariltces, you have.

 3. adept48 pisze:

  Algorytmy sobie ,a my sobie. Nadal bujamy w świecie iluzji .Szkic to początek ..bo się rozwijamy i dochodzimy do „stworzenia” żywego stworzenia.To jest ewolucja ?

 4. internet. pisze:

  Your style is unique compared to other folks I’ve read stuff from.
  Many thanks ffor posting when you have the opportunity, Guess I’ll just
  bookmark this blog.

  Here iss my web site internet.

 5. Tatsuma pisze:

  ☻//▌/ \See The ☻//▌/ \See The These Robots behind the sneecs ON FACEBOOK You will also get all of your question answered Search KING ROBOTA ON FaceBook. To KINGROBOTA.This is a courtesy Post for all of the thousands of AWESOME massages we received. Was this answer helpful?

 6. Holley pisze:

  If some one needs expert view about blogging and site-building then i propose him/her to pay a visit this web
  site, Keep up the nice work.

  website (Holley)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*