Dušan Krtolica, młody Dürer z Serbii

– Miałem dwa lata, gdy zacząłem rysować. Rysowanie jest dla mnie zabawą, rodzajem gry. Zaczęło się od odrysowywania obrazków z książek. Później uruchomiłem wyobraźnię i zacząłem tworzyć z głowy – mówi w rozmowie w INTERIA.PL 12-letni Dušan Krtolica.

Na zdjęciu Dušan Krtolica wśród swoich rysunków. Fot. novosti.rs/

„Młody Dürer”  urodził się w 2002 roku w Belgradzie. Nie tworzy, ale opowiada – tak sam określa swoje zmagania z rysowaniem. Z tych „opowieści” wyłania się nieskrywany, szczery podziw dla otaczającego świata.

Uwagę przykuwają analityczne, wykonane z niezwykłą – jak na ten wiek – dbałością o detal motywy fauny i flory. Chłopiec swobodnie operuje kreską, wyczarowując na kartkach papieru bogate faktury.

W swoim dorobku ma pięć wystaw indywidualnych. Za pierwszy sukces uznaje wystawę indywidualną w Belgradzie. Miał wtedy 9 lat. Kolejne cztery również zorganizowano w Serbii. Ostatnią można było oglądać w Nowym Sadzie.

 

Mały Dušan Krtolica przy sztalugach (fot. facebook.com)

Mały Dušan Krtolica przy sztalugach (fot. facebook.com)

Samouk z wyobraźnią

– Nikt nie uczył mnie rysować – mówi w rozmowie z INTERIA.PL Dušan.

Na łamach novosti.rs rodzice chłopca – Dragan i Vesta Krtolica  – wspominają, że od zawsze przejawiał zainteresowanie rysowaniem, ale dopiero staranność i dbałość o detal, które zaczęły charakteryzować jego kolejne, bardzo szczegółowe rysunki zwierząt, zwróciły ich uwagę.

Wtedy zdecydowali się skonsultować ze znanym serbskim artystą Zoranem Caliją.

Jeździec z grafiki Duerera narysowany przez 8-letniego Dušana (fot. facebook.com)

Jeździec z grafiki Duerera narysowany przez 8-letniego Dušana (fot. facebook.com)

W wywiadzie opublikowanym na łamach fineartescape.com Calija wspomina swoje początki, gdy jako mały chłopiec – po trzęsieniu ziemi w Skopje – przeprowadził się z rodziną do baraków, w których mieszkał przez 6 lat. To było dzieciństwo pozbawione zabawek i dostępu do atrakcji – wystarczający bodziec do tego, by stworzyć odpowiednią scenerię samodzielnie.

Na kartkach papieru powstawały sylwetki ludzi i zwierząt, kolejne komiksy i ilustracje. Dziś Calija jest uznanym serbskim malarzem.

W wywiadzie wspomina pierwsze wrażenie, jakie wywarł na nim Dušan. „To był ośmioletni brzdąc. Celowo dałem mu trudne zadanie” – wspomina Calija. Chłopiec bezbłędnie narysował wówczas postać jeźdźca z grafiki Dürera.

Walka z detalem

Ta wielka fascynacja światem zwierząt i roślin ma swoje odbicie w bezdyskusyjnej staranności i pietyzmie. Co więcej, rysunki Dušana są zamkniętymi kompozycjami. Jeśli jest to studium, to również mało w nim szkicowości i przypadkowości . Wrażenie robi również wyczucie proporcji i perspektywy.

– Poczucie perspektywy zaczyna się pojawiać u dziecka dopiero około 8.-9. roku życia, a właściwie rozwinięte jest ono dopiero w 14.-16. roku życia – mówi w rozmowie z INTERIA.PL dr hab. prof. UŚ  Urszula Szuścik, pedagog i psycholog twórczości.

W przypadku Dušana, który przed ukończeniem 8. roku życia już wykazywał takie zdolności, możemy mówić o wrodzonym talencie.

Mały obserwator

– Dziecko jest uzdolnione plastycznie – ocenia prof. Szuścik. – Chłopiec posiada zdolność dobrej obserwacji, różnicowania wielkości, wyodrębniania spostrzeganych sytuacji wizualnych, przestrzeni, planów, perspektywy, pamięć wzrokową – wylicza.

Psycholog twórczości wymienia elementy, które świadczą o talencie młodego Serba: zdolności manualne, wyobraźnia twórcza i odtwórcza, a także zainteresowanie treścią, tematem pracy, działaniem i jego efektem.

W pracach małego artysty zauważalne jest zaangażowanie emocjonalne w trakcie wykonywania pracy, skupienie i wrażliwość na elementy wizualne i estetyczne.

Dušan Krtolica ma obecnie 12 lat

Dušan Krtolica ma obecnie 12 lat

Dürer wcale nie chce być artystą

Dušan Krtolica ma ambitne plany. Teraz – jak przyznaje – przygotowuje „Encyklopedię Prehistorii”, która zostanie zilustrowana jego obrazkami.

Ma obecnie 12 lat, za sobą pięć wystaw indywidualnych. Publikacje na temat jego twórczości pojawiły się w mediach na całym świecie.

Kim chce być, gdy dorośnie? – Zoologiem – odpowiada z przekonaniem.

Ewelina Karpińska-Morek

Ten wpis został opublikowany w kategorii Rysunek i malarstwo i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

6 odpowiedzi na „Dušan Krtolica, młody Dürer z Serbii

 1. coupon pisze:

  It’s genuinely very difficult in this full of activity life to listen news
  on Television, therefore I just use the web for
  that reason, and obtain the latest information.

 2. Amazing things here. I’m very happy to look your article.
  Thanks a lot and I’m taking a look ahead to touch you. Will you please drop me a e-mail?

 3. Dobbiamo affermare come nei libretti d’opera che la donna è un angelo? Possiamo anche farlo e la rettorica ci scuserà. Ma volete poi che diciamo che la donna non ha debolezze, non ha capricci, non ha istinti e muscoli brutali come quelli del maschio e forse peggio per cagione di quel solito livello abbassato? Grideremo calunniosa l’affermazione che molte donne profondano pel capriccio di un vestito quanto basta ad un operaio per vivere un anno e che quelle che non si cavano questo capriccio è perchè non se lo possono cavare? Diremo dunque che la signora A. è la più casta donna del [p. è il modello delle spose quando vive con un amico divisa dal marito? O che la signora C. ma non basterebbero le lettere dell’alfabeto, e voi tutte che queste cose le conoscete, sapete ancora che se una volta erano l’eccezione, ora fanno dei gran passi verso la regola. Dica un buon giudice, il signor Bodio che dirige l’ufficio centrale di statistica, se sono i matrimoni che crescono o le case. soggette a certi speciali regolamenti. E voi reclamate per questo la rigenerazione della donna e per questo anche quello della donna è diventato, come si dice adesso, un problema. E perchè vi lamentate dunque quando diciamo quel che sapete?

 4. Pour obtenir une carri猫re passionnante ou un emploi dans l’茅lectronique, remplir et soumettre une demande d’emploi Radio Shack. Employant bien plus de 35.000 employ茅s dans des postes de repr茅sentants des ventes et commis-vendeurs aux techniciens de service.

 5. Since the admin of this website is working, no doubt very rapidly it will be renowned, due to its quality contents.

 6. magnificent points altogether, you just won a brand new reader.
  What could you suggest in regards to your put up that you
  just made some days ago? Any sure?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*