Lalki z Auschwitz, zagłada w teatrze

Piasek, papier, baraki z kartonu i tysiące miniaturowych lalek. Auschwitz w teatrze. Wydawać by się mogło, karkołomne zadanie…

Fot. laznianowa.pl

Trzy tysiące wykonanych z zegarmistrzowską precyzją mikro-ludzi. Ośmiocentymentrowe, przerażające laleczki w pasiakach lub mundurach oprawców. Gigantyczna makieta miasta zagłady. Przerażająca tematyką scenografia spektaklu KAMP, wykonana ręcznie przez artystów z holenderskiej grupy Hotel Modern.

„Żartobliwość sztuki lalkarskiej od samego początku skąpana jest w szaleństwie i rozpaczy: drżące, malutkie ofiary o pustych oczodołach i wykrzywionych ustach idą na spotkanie śmierci. Mimo, że sztuka lalkarska i film równoważą się tu w sposób jednocześnie subtelny i pomysłowy, to jednak na odbiorcę najmocniej oddziałuje sam model” – napisał Arend Evenhuis na łamach „Trouw”.

Fot. laznianowa.pl

Spektakl w wyjątkowy sposób łączy animację, performance, teatr lalek, rzeźbę i instalację artystyczną. Nie usłyszymy w nim dialogów i nie zobaczymy aktorów wcielających się w więźniów i katów.

Gigantyczni – w zestawieniu z makietą – aktorzy pełnią rolę reporterów. Oglądają i filmują za pomocą miniaturowych kamer kolejne obozowe sceny.

Fot. laznianowa.pl

Widz staje się świadkiem makabrycznej rekonstrukcji. Podgląda selekcję do komór gazowych, apele i egzekucje. W ciszy przerywanej jedynie pojedynczymi efektami dźwiękowymi.

„Wszystkie realistyczne elementy mają swój wkład w spektakl, który fascynuje i trzyma w napięciu tak bardzo, że kiedy dobiega końca widzowie nie wiedzą czy powinni bić brawo czy opuścić teatr w milczeniu” – napisano w recenzji na łamach „Noordhollands Dagblad”.

Fot. laznianowa.pl

HOTEL MODERN to holenderska grupa teatralna założona w 1997. Łączy sztuki wizualne, teatr lalek, muzykę i film w wymownych, działających na wyobraźnię projektach artystycznych. Jej członkami są aktorzy: Arlène Hoornweg i Pauline Kalker oraz grafik Herman Helle i muzyk Ruud van der Pluij.

Fot. laznianowa.pl

Po raz pierwszy spektakl będzie zaprezentowany w Polsce na pokazie w Krakowie, w Teatrze Łaźnia Nowa 9 maja 2012 r.

Więcej o spektaklu przeczytacie w tekście Auschwitz – mroczna ikona na deskach teatru, a więcej zdjęć imponującej scenografii TUTAJ.

Fot. laznianowa.pl

Źródła:

Łaźnia Nowa – strona teatru

Hotel Modern – oficjalna strona grupy

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Teatr i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

59 odpowiedzi na „Lalki z Auschwitz, zagłada w teatrze

 1. Anonim pisze:

  mistrzostwo swiata- gratki

  • Nicole pisze:

   Tylko dlaczego Holendrzy wykonali te lalki? U nas ludzie po szkolach plastycznych nie maja pracy… Jak zwykle, zgodnie z zasada, ze co lepsze to obce…

   • psor brabralczyk pisze:

    rozumiem że ten komentarz, to prowokacja? a z jakiej racji scenografię mieliby wykonywać Polacy? W Auschwitz ginęli ludzie różnych narodowości. Czy może dlatego my mielibyśmy wykonać lalki, bo obozy leżą na terenie Polski? To pójdźmy o krok dalej: nam się należy robienie scenografii, bo to nasze, polskie obozy śmierci? Nie bądźmy śmieszni. To pomysł Holendrów, więc wykonanie wszystkich elementów spektaklu bez dyskusji jest ich prawem (w ogóle taka wątpliwość nie powinna się pojawić, bo się ośmieszamy). Bardzo ciekawy, uświadamiający pomysł grupy artystów. Nie rozumiem, dlaczego niektórzy poczuli się tak urażeni. Ja z chęcią obejrzę ten spektakl. Ot, choćby dlatego, żeby poznać spohrzenie z zewnątrz na zbrodnię, która wydarzyła się tak blisko nas.

   • bury_kot pisze:

    Nicole, może nasi plastycy po prostu nie wpadli na ten pomysł?

   • Anonim pisze:

    a dlaczego mieliby wykonać Polacy te lalki? „bo sie należy”??leniwy naród…nie mają pracy?trzeba pomyśleć a nie „należy mi się”…co do sztuki nie wypowiem się, nie widziałam

   • Dionna pisze:

    Ma się przez ten komentarz rozumieć, że Polacy mają monopol na tragedie II wojny światowej? Komentarz kompletnie nie na miejscu.

 2. Anonim pisze:

  Po prostu nie wiem jak to skomentować. Jestem wstrząśnięta tym pomysłem. Po co rozgrzebywać te rany. Pomysł uważam za bardzo kontrowersyjny.

  • sasquatch pisze:

   Trzeba o tym przypominać. Bo jak widać świat o tym zapomniał i dąży do nowej masakry.

  • eliza pisze:

   Jak nie będziemy rozgrzebywać ran, to Auschwitz stanie się niewiarygodną bajką dla kolejnych pokoleń. Trzeba o tym pamiętać. W moim odczuciu taki spektakl to bardzo nowatorska forma mówienia o bardzo trudnym problemie. Scenografia zrobiła na mnie ogromne wrażenie.

 3. Mets pisze:

  Auschwitz to miejsce które należy zobaczyć. Ale tworzenie sztuki na bazie Auschwitz to nieporozumienie albo wręcz brak szacunku. Jeśli ktoś tam był (zwiedzał), nie potrzebuje tej sztuki, jeśli nie był nic mu to nie powie. Wygląda to jak kolejny show, tylko temat nie ten.
  Sądzę, że do tworzenia podobnych rzeczy mają prawo byli więźniowie bo to wtedy jest ich świadectwo. Ale nie jakieś grupy powstałe dziesiątki lat po II wojnie.

  • Aga pisze:

   A ja się jednak nie zgodzę: skoro w krajach Zach.Europy mówi się często o „polskich obozach koncentracyjnych” to uważam, że każdy sposób uświadomienia, przedstawienie prawdy jest właściwy. Większość obywateli tych krajów nie jest zainteresowana historią a już na pewno nie Polski. W Holandii gdzie mieszkam, niektórzy nie wiedzą gdzie w ogóle leży Polska, a co dopiero obozy śmierci. Dlatego jeszcze raz popieram, żeby o zagładzie i konsekwencjach głębokiego nacjonalizmu (z przejawami którego własnie mamy do czynienia obecnie w Holandii) nikt nie zapomniał i zdawał sobie sprawę.

  • Anonim pisze:

   byli więźniowie nie robili nikomu nie potrzebnych lalek, tylko milczeli albo rozmawiali z młodymi ludźmi po szkołach

 4. kopol pisze:

  ludzie powinni wiedzieć jak to wyglądało, dzisiejsze pokolenia umieją tylko się nabijać z tamtejszej rzeczywistości dla młodych nierealnej

 5. Anonim pisze:

  To nie brak szacunku. Wręcz przeciwnie. Autor bardzo dobrze obrazuje zdarzenia w obozie koncentracyjnym. To właśnie przy czymś można wyrażniej zobaczyć, jaka to była tragedia.

 6. Ktoś sie chyba zagalopował pisze:

  Witam serdecznie
  Przejrzałam kilka zdjęć i uważam, że ktoś się zagalopował. Co to ma być. Teatr z obozu koncentracyjnego? Ja rozumiem, docieranie do młodych poprzez kontrowersyjną sztukę, ale może najpierw wypadało by zapytać tych młodych. Nie wiem czego gratulować autorowi pomysłu?
  Jestem młodą matką. Nie chciałabym, aby mojemu dziecku miejsce męczeństwa kojarzyło się z koszmarną farsą. To co zrobiliście jest tak bardzo poniżej jakiejkolwiek krytyki, że brak słów.
  ela t. rakowska

 7. dorizona pisze:

  MÓJ DZIADEK PRZEBYWAŁ W OŚWIĘCIMIU, ZGINĄŁ W INNYM OBOZIE. JA SAMA 2 RAZY W TYGODNIU PRZEJEŻDŻAM OBOK TEGO CMENTARZYSKA I MIEJSCA KAŹNI – NIE POPIERAM ROBIENIA TEATRU Z AUSCHWITZ!!! UŚWIADAMIAĆ LUDZI MOŻNA W INNY SPOSÓB. STANOWCZE VETO!

 8. nfhihsdiu pisze:

  ja myślę, że tego typu projekty mogą zwrócić uwagę na dramat ludzi cierpiących w obozach w bieżących czasach, przecież wszyscy wiedzą, co ma miejsce w Korei Północnej, więc może powinniśmy się zastanowić nad problemem i rozejrzeć wokół?

 9. Anonim pisze:

  Brawo ! Brawo ! Brawo !

 10. monika pisze:

  ŻYDZI?? w Oświęcimiu zginęło kilkadziesiąt narodowości, w tym Polacy, Romowie, Rosjanie, Słowacy, Czesi. Twój komentarz świadczy, że nie znasz historii i jesteś antysemitą. Skandal!

 11. kultura pisze:

  MOZNA POWIEDZIEC ZE SWIAT JEST CHORY POD KAZDYM WZGLĘDEM – DZISIEJSZY SWIAT TO SWIAT OBŁĄKANYCH SMIECI POD KAZDYM WZGLĘDEM I W KAZDYM TEMACIE

 12. klapa pisze:

  jeżeli ludzie nie wiedzieli po zakończeniu spektaklu czy bić brawo, czy w milczeniu wyjść. Dla mnie oznacza to jedno. Dotarło i przeraziło.

 13. mimi pisze:

  zszokowało mnie to, zniekształcone twarze tych lalek niezrozumiałe, przecież ludzie będący w Auschwitz Birkenau byli normalnymi ludźmi, co to ma znaczyć? na co dzień Auschwitz Birkenau jest dla mnie normą, nie zadziwia, nie szokuje, ale czasem mając chwile refleksji i zadumy patrząc na to, aż ciarki się pojawiają co ci ludzie tam przeszli. dla mnie osoby wyśmiewające to są nienormalne inaczej nie da się tego określić. każdy kto zna historie wie ze to były niemieckie obozy, więc może pora poczytać troszkę.

 14. Jak zwykle komentarze na temat wydarzenia, którego nie widzieliście – klasyka internetu. Moi drodzy, spektakl nie jest żadnym skandalem, to wydarzenie w skali światowej – zapraszane głównie jako przykład wnikliwego i pełnego współczucia projektu. Mocne, mądre – zrobione przez młodych ludzi, którzy nie są tanimi „medialnymi lanserami”. Na dowód można podać tyle, że spektakl odwiedził i Nowy Jork i Izrael, gdzie skandale na temat holokaustu raczej by nie przeszły. Zapraszamy do Łaźni. Przekonajcie się sami.

  • eliza pisze:

   ja z chęcią kupię. Nastawiam się na spektakl pokazujący bardzo trudne zagadnienie, a jednocześnie z szacunkiem oddaną kwestię eksterminacji ludzi (o wartości wręcz edukacyjnej). Po spektaklu chętnie się wypowiem. I resztę zachęcam do tego samego. Gdybanie przed nie ma sensu. Scenografia i makieta, które widać na zdjęciach zaprezentowanych w tym tekście – brawo! (widać, że ktoś włożył w to mnóstwo pracy)

  • Emila pisze:

   Na szczęście niektórzy piszą mądrze – jak Pani używa określenia „klasyka internetu”, to obraża Pani część ludzi. A wśród komentujących są osoby uczestniczące w życiu kulturalnym/artystycznym, które starają się przekazywać swoje poglądy w bardziej wyważony sposób. Także lepiej nie generalizować;) Pomysł na spektakl bardzo ciekawy i cieszę się, że w moim mieście sztuka ta zostanie pokazana po raz pierwszy w Polsce. Łaźnia Nowa ciekawie i starannie dobiera repertuar. Mam nadzieję, ze i tym razem się nie zawiodę.

 15. Jan pisze:

  codziennie na świecie odbywa się auschwitz, golgota, płacz, ucisk, niesprawiedliwość, cierpienie, wszelakie zło, które tylko ludzie ludziom zgotować potrafią, jesteśmy moim zdaniem najgorszą boską pomyłką, a nie jakimś Jego podobieństwem, a jeśli tak, to strach się bać, jesteśmy drapieżcami, mordercami, itd, wielu się od tego odżegnuje, i pewnie nie każdy z nas jest zły, ale jak na razie od zarania dziejów trwa przerażający spektakl…

 16. Joanna pisze:

  Autorzy wpisali w obóz ludzką postać. Zwiedzamy, patrzymy, ale może nie chcemy zobaczyć? Jest miejsce, jest świadectwo zapisane w relacjach, jest nasza wyobraźnia. Autorzy makiety poszli dalej, nieco dalej, a jak daleko. To chcemy się zgodzić z prawdą czy nie? Jest zbyt wstrząsająca? To przecież się wydarzyło.

  • martys pisze:

   dobry komentarz, czytam pozostałe i odnoszę wrażenie, że przyzwyczailiśmy się do pewnej sztampy, utartego sposobou odbierania obozów zagłady – nie powinno się ich dotykać, mówić. Niby dlaczego. Może rzeczywiście boimy się prawdy…

 17. co do do cholery jest ?????????????????????????????????? pisze:

  własciwie bez komentarza…

  • Ataberk pisze:

   „”Chce Pan, jak w 1939, stawiać ułanf3w pwczeirko czołgom?”To była komunistyczna propaganda. Wrf3g jednak ułanf3w bał się, jak diabła. Ale to na marginesie.”Nie komunistyczna a faszystowska. Hitlerowska propaganda wykorzystała ten przypadek, by stworzyć mit „głupiej polskiej kawalerii”. Niemieckie filmy propagandowe pokazywały nawet „autentyczne” szarże ułanf3w na czołgi. Fakt wbrew idiotycznemu pielęgnowaniu tego w pamięci narodowej nigdy nie miał miejsca.

 18. Kalinka85 pisze:

  Filmy na ten temat mogą być, ale spektakl w teatrze to już nie?! Niektórzy z Was są dziwni…Mój bliski wujek był w Auschwitz, więc wiem jak to jest mieć w rodzinie kogoś kto to przeżył i uważam że bardzo dobrze że ludzie o tym mówia i że możemy poznawać tą historię na różne sposoby, bo osób które to przeżyły i same nam o tym mogą opowiedzieć niestety z dnia na dzień jest coraz mniej, pewnego dnia nie będzie nikogo, kto będzie żywym dowodem tych wszystkich okrucieństw, a ludzie niestety mają to do siebie, że jak im się o czymś nie przypomina to o tym zapominają…co jak co ale akurat o TYM powinniśmy pamiętać! Skoro ten spektakl ” trzyma w napięciu tak bardzo, że kiedy dobiega końca widzowie nie wiedzą czy powinni bić brawo czy opuścić teatr w milczeniu” to chyba świadczy tylko i wyłącznie o tym że autorom udało się poruszyc widzów i przekazać ogrom tragedii ludzi którzy to przeżyli!

 19. iguana pisze:

  niech jeszcze pokaza jak wzucaja kukielki do pieca.. to takie tworcze..

 20. m pisze:

  Moim zdaniem za dużo mówi się o holokauście. Zresztą nie tylko żydzi byli przeznaczeni do eksterminacji. Podobny los miał spotkać cyganów, ormian. My Polacy jako słowianie mieliśmy być przeznaczeni do eksterminacji zaraz po żydach i cyganach. Zresztą czemu nie mówi się ilu ludzi zabiła koalicja Usraela w iraku, Afganistanie, Libii. Ofiary idą juz w miliony. O czym my mówimy. Co niewinna arabska matka z dzieckiem jest gorsza niż żydówka z małym dzieckiem. śmieszne zakłamane, podwójne standardy. Ktoś tu wspomniał, że Holendrzy nie wiedzą, gdzie leży Polska, a czy Ty myslisz, że przeciętny Polak wie gdzie leży Holandia. Ludzie nie wiedzą gdzie znajduje się Kraków, albo Warszawa. W Polsce jest ok 70 % wtórnych analfabetów czyli osoby te nie rozumieją słowa pisanego i mówionego. Kiedyś zrobiono sondę to 25 % Polaków nie wiedzialo kim byl Balcerowicz. 15 % nie miało pojęcia kto jest obecnie premierem i prezydentem.

  • Aga pisze:

   jestem spokojna że mimo wszystko wykształcenie podstawowe Polaków jest na dużo wyższym poziomie niż Holendrów i podobna sonda przeprowadzona w Niderlandach powaliłaby swoim wynikiem… niestety negatywnym. Widziałam w telewizji Nl sondę gdzie ludzie zatrzymani na ulicy (w Holandii) mieli pokazać na mapie Europy swój kraj…nie wiedziałam czy się śmiać czy płakać. I z wyglądu to byli ludzie „na poziomie”…Po przeczytaniu wszystkich komentarzy dochodzę do wniosku, że nie tylko Polacy mają przekonanie o wyższości swojej krzywdy nad krzywdami innych narodów, ale też uzurpują sobie prawo do monopolu na przedstawianie eksterminacji w obozach zagłady w jedyny „słuszny i właściwy” sposób. Gdyby nie filmy na ten temat („Wichry wojny”,”Chłopiec w pasiastej piżamie”itp) – produkcji amerykańskiej, niejeden Polak (już nie wspomnę o innych narodowościach) nie miałby pojęcia o panującym terrorze. Dlatego popieram i jeśli to przedstawienie budzi emocje, to taki jest jego cel, ale nie sądzę, że taka forma artystyczna obraża uczucia kogokolwiek, bo jest wyważona i pełna szacunku do ofiar wojny.Zawsze pojawią się niezadowoleni, ale to już taka nasza narodowa tradycja: krytyka mimo wszystko. Pozdrawiam..
   P.S. nie przypominam sobie żebyśmy byli per Ty…chyba że coś mi umknęło

 21. m pisze:

  Zresztą ostatnio zrobili badanie to 70 % ludzi nie wiedziało, że Polska przez ostatnie pół roku przewodziła UE. Jeszcze więcej ludzi nie potrafiłą wymienić nawet jednej aktywności Polski w czasie jej prezydencji w UE. Każdy śmieje się z Amerykanów, wyjdźcie na ulice do normalnych ludzi to wtedy zobaczycie jaki jest poziom wiedzy przeciętnego Polaka…..

 22. Zniesmaczony pisze:

  Niemoralne widowisko z gatunku Halloween. Robić teatr kukiełkowy na nieopisanym nieszczęściu milionów ludzi to nawet nie profanacja. To zwyczajne barbarzyństwo.
  Są granice, których przekraczać nie można.

 23. Pingback: Auschwitz w teatrze lalek « ZYGFRYD GDECZYK

 24. Anonim pisze:

  zamiast lalek w paski powinny byc lalki w palestynska flage niestety narod wybrany zneca sie nad ludnoscia palestynska tak jak kiedys hitler nad nimi moze takie akcje przyniosly by jakis odzew w tej sprawie a co do nieszczescia ludzi ktorzy tam zgineli to pelen szacunek dla wszystkich. chcialbym tylko zeby ci ktorzy uwazaja ze wycierpieli najwiecej i ciagle na okraglo sie ich przeprasza nie robili tego samego innym

 25. Anonim pisze:

  taa wiedzialem antysemita a moze Propalestynczyk to mi lepiej pasuje i nie nie jestem antysemita a pani proponuje okulary albo nauke uwaznego czytania tu cytat z mojego posta „a co do nieszczescia ludzi ktorzy tam zgineli to pelen szacunek dla wszystkich” gratuluje

 26. TAK POPIERAM pisze:

  BRAK SŁÓW .. JA POWIEM JEDNO ZE SŁÓW SWOICH DZIADKÓW MIESZKAJĄ KOŁO AUSCHWITZ I PAMIĘTAJĄ WOJNĘ I TO CO SIĘ DZIAŁO SERCE SIĘ KRAJE CO CI LUDZIE PRZEŻYLI .ATO CO TERAZ MAJĄ ZAMIAR ROBIĆ TO BEZ SENSU …..LUDZIE TO JEST CMENTARZYSKO USZANUJCIE TO ….JAK NIEMCY PYTALI MIESZKAŃCÓW CZY CZUJĄ SMRÓD A POWIEDZIELI TAK TO KULA W GŁOWĘ …JA ZNAM TROSZKĘ HISTORII Z OPOWIADAŃ DZIADKÓW ….WIELE PISAĆ NA TEN TEMAT ….NIE MACIE SIĘ CZYM ZAJMOWAĆ ….NA TO PIENIĄDZE SĄ ALE NA TO ŻE LUDZIE NIE MAJĄ CO DO UST DAĆ TO NIE ……POMYŚLCIE TROSZKĘ …CO WY ZA SZKOŁY KOŃCZYLIŚCIE ….

 27. Anastazja pisze:

  Lepiej robic lalki anizeli karabiny i czolgi

 28. Po co oceniacie, po co oskarżacie? Najpierw należy zobaczyć, choćby z ciekawości. Akurat tak się składa, że ten spektakl nie ma nic wspólnego z tanim skandalizowaniem. Objechał cały świat, w tym zaproszony był do Nowego Jorku i Izraela, gdzie trudno sobie wyobrazić „przeszłoby” chucpiarskie naciąganie wokół Holokaustu. To niemy zapis zbrodni, mocny i pełen współczucia projekt. Łatwo się doktoryzować w internecie, szerzyć złe emocje. Może jednak lepiej zobaczyć, a potem wziąć udział w dyskusji po spektaklu?

 29. Teresa pisze:

  Ja się tylko zastanawiam w jakim celu autorka bloga zamieściła ten temat?
  Czy tylko po to, aby skłócić i zbulwersować czytelników, zrobić reklamę, czy też wysondować
  nastroje w społeczeństwie polskim, odnośnie niemieckich obozów zagłady na ziemi polskiej,
  gdzie zginęli nie tylko polacy, żydzi czy cyganie, ale prawie wszystkie narodowości Europy.

  • Ten temat pojawił się na blogu w takim samym celu, w jakim pojawiają się pozostałe materiały: chodzi o pokazanie czegoś nowatorskiego, interesującego. W tym wypadku zwracam szczególną uwagę na scenografię i pomysł pokazania trudnego tematu, jakim były obozy zagłady. Teatr nie jest jedynie miejscem, do którego widz przychodzi się pośmiać, a kukiełki, lalki, figurki – nie zawsze reprezentują farsę. W teatrze pokazuje się również bardzo kontrowersyjne, trudne zagadnienia, by odbiorca mógł je w ciszy przemyśleć.

  • filip pisze:

   Pani Tereso, Pani chyba nic nie rozumie, eeeeh

 30. propa-banda pisze:

  ważna to sprawa by mówić i pamiętać o tych wydarzeniach.
  Hitler a zwłaszcza „wujek” Stalin posługiwali się specyficzną i cholernie niebezpieczną śmiercionośną maszyna. Niektórzy ze współczesnych starają się i próbują taką maszynę odpalić ponownie, ale na szczęście żaden nie ma na tyle odwagi , konsekwencji i wiedzy… jak tę maszynę obsługiwać. Podstawowym paliwem do urządzenia jest propaganda. Dzięki niej całe to urządzenie staje się żywe i powoli, wraz z pożeraniem prawdy rozpędza się. Główny cel to kreowanie rzeczywistości – obiera sobie epokową wymyślaną „czarownicę” i straszy, że jak jej nie zabijemy to bezpieczeństwo „naszego ” narodu , bądź naszego państwa zostanie zagrożone. A wróg (terrorysta) jest wśród nas. I trzeba go zniszczyć.
  Może dlatego lalki nie mają twarzy. Bo „czarownice” w dziejach świata mają tak wiele twarzy że w sumie to jedną,.. jedną i niepowtarzalną.
  A ile milionów twarzy jest na Kołymie? Zamrożone w wiecznej zmarzlinie .. Nie bądźmy naiwni. Maszyna stalinowska wymordowała pewnie i konsekwentnie wiele milionów ludzi, i w dodatku dość sprytnie zakamuflowała się i czeka na lepsze czasy, gdy znajdzie się ktoś:… na tyle dobry by ją obsługiwać że aż zły – wręcz potworny. I choć niektórzy nie chcą o tym myśleć (bo dzieci straszy, bo żydzi, bo po co rozdrapywać) , to nie zmienia faktu, że zaledwie 80 lat temu na dalekiej północy takie zwykłe narzędzia, jak sierp czy młot były więcej warte niż miliony istnień ludzkich.

 31. Katharina pisze:

  hello!,I love your writing so a lot! proportion we keep up a correspondence extra approximately your post on AOL?
  I need an expert on this house to unravel my problem. Maybe that’s you!
  Having a look forward to see you.

 32. If some one wants expert view oon the topic of running a blog then i
  recommend him/her to go to seee this blog, Keep upp the good work.

  Feel free to surf to my blog … best dui attorney

 33. Raul Trick pisze:

  Pretty! This has been a really wonderful article. Thanks for supplying these details.

 34. Verification Consulting services focus on systems, architecture and integration, and solve
  strategic issues associated with IT system upgrading and revolution. After checking their license, in addition, you
  be sure to consider numerous years of experience in search engine optimization gainesville because inexperienced
  detectives don’t have practical knowledge therefore they will not be capable of handle your case properly.

  This kind of evidence works extremely well in various
  forms of incidences like, slip and fall, workplace, and
  more.

  Review my web site background check free trial,background check free online criminal,background check for job how long does it take,background check free online search,background check freelance work,background check for job offer,background check services,background check websites,background check companies ohio,background check for job good sign,background check for job,background check for job candidates,background check for job corps,background check for job includes,cari background check nj,background check free no credit card,background check nj education,background check for job interview,background check companies jobs,background check companies for churches,dyfs background check nj,background check companies nj,background check free missouri,background check,background checks for guns,background check nj law,background check companies,background check for job application,background check free reddit,background check for job free,background check companies for landlords,background check free online,background check free for employment,background check companies nyc,background check free,background check nj free,background check companies reviews,background check nj,background check companies texas,background check online,fbi background check nj,background check form,background check companies for rentals,teacher background check nj,criminal background check nj free

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*