Hitler w czeskim zakonie

W czeskim klasztorze Doksany odkryto niedawno część obrazów należących do prywatnej kolekcji Adolfa Hitlera. Nie wiadomo jednak, w jaki sposób dzieła sztuki dotarły do tego tajemniczego miejsca. Gospodarze przecierają oczy ze zdumienia.

"Wspomnienie Stalingradu". Fot. Agencja FORUM

Hitler początkowo ukrywał dzieła sztuki w klasztorze w Wyższym Brodzie. Po klęsce Niemiec w 1945 roku Amerykanie wywieźli kolekcję z tej miejscowości. Nie wiadomo, w jaki sposób siedem malowideł trafiło do klasztoru w Doksanach.

Przeor założonego w XII wieku zakonu norbertanów (premonstratensów) twierdzi, że nikt z personelu nie miał pojęcia o pochodzeniu obrazów.

Do kolekcji należy między innymi jeden z ulubionych obrazów Hitlera „Wspomnienie Stalingradu” namalowany w 1943 roku przez niemieckiego artystę Franza Eichhorsta, malowidło Paula Herrmanna (przedstawiające wydarzenia w Norymberdze) oraz Armina Reumanna („Koniec”).

Fot. Agencja FORUM

Odkrycia kolekcji dokonał czeski historyk sztuki Jiri Kuchar. Według telewizji Nova siedem dzieł sztuki mogłoby dziś osiągnąć na aukcjach kwotę 50 mln koron (ponad 8 mln złotych).

Malowidła pozostaną na razie w depozycie i nie będą udostępnione publiczności.

Jeśli założymy, że każdy z odnalezionych obrazów jest wart ponad milion złotych, to blado przy tym wypadają obrazy namalowane przez samego Hitlera…

"Koniec", Armin Reumann. Fot. Agencja FORUM

W 2007 r. w Anglii na aukcję wystawiono 21 powstałych w czasie I wojny światowej obrazów dyktatora, które znaleziono w 2006 roku na strychu domu w Belgii. Osiągnęły one wówczas cenę 176 tys. euro (około 750 tys. zł). Można więc przyjąć, że każdy z nich sprzedano za około 35 tys. zł.

Dwa lata później kolejny brytyjski dom aukcyjny wystawił na sprzedaż akwarele namalowane przez młodego Hitlera. Tu też nie było szału. 13 akwareli sprzedało się za ponad 95 tys. funtów (upraszczając: około 37 tys. zł za sztukę).

Sprzedawca namalowanych w latach 1908-1914 obrazów odkupił je od brytyjskiego żołnierza, który w 1945 r. stacjonował w Essen w Niemczech. Od tego czasu obrazy tkwiły w garażu kolekcjonera, aż postanowił wystawić je na sprzedaż w domu aukcyjnym Mullock’s w miejscowości Ludlow w zachodniej Anglii.

Fot. AFP

Najdroższa z akwareli (powyżej), przedstawiająca samotnego mężczyznę siedzącego na kamiennym moście, prawdopodobnie samego Hitlera, osiągnęła cenę 10 tys. funtów (czyli około 50 tys. zł).

Większość z wystawionych na aukcji obrazów Hitlera to pejzaże:

Fot. AFP

Fot. AFP

Fot. AFP

Źródło:

Ceskenoviny.cz

Interia.pl – Sztuka Hitlera (galeria zdjęć)

Zdjęcia: AFP/Agencja FORUM

Ten wpis został opublikowany w kategorii Rysunek i malarstwo i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

13 odpowiedzi na „Hitler w czeskim zakonie

 1. Anonim pisze:

  Nic nie warte te malowidła!!!!!

 2. Tytył idiotycznyIII Sugeruje, jakoby Hitler był zakonnikiem. Tymczasem chodzi w publikacji o klasztor zakonu norbertanów. I nie Hitler był w klasztorze, lecz dzieła sztuki stanowiące własność Fuehrera.

  • Masz racje ! pisze:

   To znany chwyt dziennikarski, kiedys na onecie pisano, ze powieszono korszykarza….tak, jego koszulke pod kopula hali.

   • Jest to tzw. metonimia, czyli nie chwyt dziennikarski a zwykły środek stylistyczny. Nie powinno się jej stosować w gatunkach informacyjnych, bo wprowadza w błąd. Inaczej rzecz się ma w przypadku gatunków publicystycznych…

 3. Bardzo ladne ! pisze:

  Szczególnie te dwa pierwsze obrazy sa wspaniale, chcialbym takie posiadac.

 4. oRkA pisze:

  Malarstwo nie było sekretnym hobby Hitlera, on był malarzem i fakt, że okazał się mało utalentowany sprawiło, że znienawidził Francuzów, Polaków i żydów. W Warszawie, Paryżu i Berlinie przedstawiciele tych trzech narodowości zjechali jego obrazy, dlatego znienawidził te nacje i dlatego chciał zniszczyć te trzy miasta (tak, Berlin też chciał zniszczyć i wybudować „Germanię”, nową stolicę.). Z Warszawą mi się udało, Berlin zaczął, ale przez wojnę nie ukończył, natomiast Paryża mu się nie opłacało niszczyć w czasie wojny, a później stwierdził, że jednak jest to za ładne miasto aby niszczyć je.

 5. MINISTRANT pisze:

  Ladne obrazy prawie jak Matejko. Tylko szkoda ze juz nie zyje _ bo mial by tyle pracy w czyszczeniu naszego globu.

 6. kriss pisze:

  a mnie sie podobają obrazy Adika i do tego ta świadomość że malował je jeden z najbardziej mrocznych dyktatorów tego świata ,nie powiem powiesił bym je sobie w pokoju i skrupulatnie analizował każdy szczegół

 7. goj pisze:

  Polska jest kolonią doświadczalną Ameryki. Dosłownie.polecam przyjrzeć się Sikorskiemu i jego żonie, porównując ich z bohaterami filmu Polańskiego- „Autor-widmo”. Poza tym nasz prawdziwy rząd (nie mylić z tym z wiejskiej), postawił sobie za cel redukcję naszej nacji do 15 milionów. Rak to bardzo pożyteczna tutaj choroba. Polecam: http://youtu.be/_13-kIOx828

 8. ribbentrop pisze:

  Hitler należał do sekty Thule. Polecam filmy na y-t na ten temat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*