Spis ludności w Betlejem

Ponad 200 postaci, które u Pietera Bruegla Starszego wzięły udział w spisie ludności w Betlejem, zostało odtworzonych w formie 3D przez pochodzącą z Monachium artystkę Martinę Singer.

>>TUTAJ zobaczysz ożywioną wersję 3D<<

Słynny obraz, będący interpretacją sceny z Ewangelii św. Łukasza, powstał w 1566 roku. Pokryte śniegiem, wypełnione małomiasteczkowym gwarem Betlejem, w wydaniu niderlandzkiego malarza ma charakter symboliczny – dalekie jest od ewangelicznego opisu.

Do Betlejem Bruegla, ale w wersji trójwymiarowej, zaprasza z kolei Martina Singer. Pochodząca z Niemiec artystka odtworzyła ponad 200 postaci ze słynnego malowidła.

Gdy ponad 10 lat temu odwiedziła muzeum w Wiedniu, zachwyciła się malarstwem Bruegla. Kilka lat później, na potrzeby kolei, odtwarzała miniaturowe krajobrazy. Jedna ze scen była łudząco podobna do obrazu Boscha.

W ten sposób wpadła na pomysł, by któremuś ze słynnych malowideł podarować trzeci wymiar. Bosch, który był pierwszą inspiracją, przegrał jednak z Brueglem. W obrazach tego drugiego pochodząca z Monachium artystka odnalazła niepowtarzalną atmosferę.

Wybrała obraz „Spis ludności”, który – mimo pozornej codzienności – wydał jej się bardzo tajemniczym zbiorem pozornie banalnych scenek.

Tutaj zobaczysz ożywioną wersję 3D.

Odwiedź stronę artystki.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Rysunek i malarstwo, Rzeźba i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*