Rzeźby wydrążone w książkach

Wydrążone w książkach mikroświaty – miasta, bajkowe scenerie, zwierzęta, twarze i napisy. O „bolesnej” dla literatury sztuce, która pokazuje, jak forma – w artystyczny sposób – zdominowała treść.

Fot. briandettmer.com

Większość prac, które można odnaleźć w sieci po wpisaniu w wyszukiwarkę „book art” to imponujące rzeźby Briana Dettmera – artysty z Chicago.

Wydrążone w starych książkach z niezwykłą precyzją kształty pokazują, jak fantastycznym i niezwykle plastycznym materiałem jest papier i jak nieograniczone są możliwości ludzkiej wyobraźni.

Prace Dettmera były wystawiane w wielu galeriach na całym świecie, m.in. w Museum of Arts and Design (Nowy Jork), International Museum of Surgical Science, Museum Rijswijh, Bellevue Arts Museum, Kohler Arts Center i Illinois State Museum.

Zanim więc zabierzecie się za porządki w domu, zobaczcie poniższe zdjęcia…

Fot. briandettmer.com

Fot. briandettmer.com

Fot. briandettmer.com

Fot. briandettmer.com

Fot. briandettmer.com

Fot. briandettmer.com

Fot. livbit.com

Fot. briandettmer.com

Fot. briandettmer.com

Źródła:

Brian Dettmer – strona artysty

Ten wpis został opublikowany w kategorii Rzeźba i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

13 odpowiedzi na „Rzeźby wydrążone w książkach

 1. Anonim pisze:

  super efekt

 2. Anonim pisze:

  bardzo bardzo ciekawe i oryginalne….

 3. Adriano pisze:

  Tak przypadkiem zajrzałem na te fotografie, aż nie śniło mi się, że z książek można taka sztukę zrobić. Ciekawe pomysły i kreacje, można zawsze jakąś rzeźbę wykonać, jak ma się wywalać nieużyteczne książki.

 4. fili pisze:

  o, podziwiam cierpliwość i precyzję! trzeba być nieźle zakręconym. Ale przyznaję, że bardzo ciekawy pomysł i rzeźby (choć nietrwałe) to bardzo ładne.

 5. Ogi pisze:

  Książki służą do czytania a nie jako materiał do wycinania i niszczenia!!!! Przeciętnemu artyście zazwyczaj chodzi o to aby zwrócić na siebie uwagę. Cel osiągną ale jakie jest przesłanie? – żadne!!! powierzchowne i efekciarskie. Gdzie w tym wszystkim sztuka? Jak siedzę na kiblu lepsze rzeczy wymyślam!!!

  • Hefr pisze:

   Na przykład ten komentarz?
   No to jednak nie wymyślaj nic i skupiaj się na kiblu…

   • eh,,, pisze:

    Nawet w części nie pojmujesz o co chodzi przedmówcy z kiblem – ale poczekaj kilka lat, forma pożre Cię na śniadanie i zatęsknisz za treścią.

  • Józef pisze:

   Twój komentarz i niektóre książki nie wnoszą nic mądrego do codziennego życia. Ludzie którzy potrafią z takich bubli zrobić ciekawe dzieło trzeba cenić, za pomysł i precyzyjne wykonanie. Pozostaw więc oceną sztuki tym, którzy się na tym znają.

 6. fantasta pisze:

  teraz czas, aby owe książki wyrzeźbić w większej skali.

 7. Rzeżba pisze:

  Jestem pod wrażeniem, jeszcze niczego takiego nie widziałam. Jest naprawdę oryginalne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*