Upadłe księżniczki

O księżniczkach, które żyły krótko i nieszczęśliwie…

Czerwony Kapturek. Fot. thomasczarnecki.com

Francuski fotograf Thomas Czarnecki w swojej serii zdjęć zatytułowanej „From Enchant­ment to down” zmienia zakończenie znanych baśni i bajek, demoralizując ich żeńskie bohaterki… Okraszone odrobiną przemocy i perwersji, z pewnością pozbawione happy endu historie stają się wykoślawionymi w krzywym zwierciadle wersjami tylko dla dorosłych. Ku przestrodze.

Każdej z cytowanych na zdjęciach postaci przydarza się nieszczęśliwy wypadek, który zmienia kolej rzeczy.

Kopciuszek pędzi do karety. Na złamanie karku. Królewna Śnieżka zjada zatrute jabłko i pada martwa na podziemnym parkingu.

Nieżywą, rudowłosą Ariel wyrzuca na brzeg wzburzone morze, a kontakt Aurory (Śpiącej Królewny) z wrzecionem kończy się na niewygodnym materacu, w gęstwinie zapachowych drzewek.

Dżasmina (z Lampy Aladyna) kona w oparach absurdu, a Bella (Piękna od Bestii) pada ofiarą przemocy w rodzinie.

2. Kopciuszek na dyniobraniu (na ścianie napis: „Koniec jest bliski”)

Fot. thomasczarnecki.com

3. Ariel w morskiej bryzie

Fot. thomasczarnecki.com

4. Królewna Ścieżka

Fot. thomasczarnecki.com

5. Alicja w Krainie Marów

Fot. thomasczarnecki.com

6. Dżasmina w oparach absurdu

Fot. thomasczarnecki.com

7. Piękna i Bestia. Przemoc w rodzinie

Fot. thomasczarnecki.com

8. Śnięta Królewna

Fot. thomasczarnecki.com

Opisy nad zdjęciami zostały wymyślone na potrzeby tego tekstu.

Źródło:

Thomas Czarnecki – strona artysty

Więcej o fotografii:

Najlepsze zdjęcia według World Press Photo

Największe photoshopowe wpadki

Nagie piersi na złomie, czyli Pirelli po polsku

Portrety genetyczne, czyli jak się kończy zabawa genami

Pola ryżowe – gigantyczne dzieła sztuki

Zdjęcia fizycznie niemożliwe

Wstrząsające psy

Zatopione kościoły

Skrzydlaty fotograf

Zaklęte w kroplach wody

Tekstury ziemi

Mokra sztuka, czyli niesamowite rzeźby z wody

Ten wpis został opublikowany w kategorii Fotografia i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

59 odpowiedzi na „Upadłe księżniczki

 1. A... pisze:

  bete photographe <<<<<<< malin comme Vn singe & chien Qui aboie ne mord pas ! ! !

  • J pisze:

   Z uśmiechem przebrnołem przez 10komentarzy. Uśmiałem się aż się popłakałem:)Tylko szkoda że nie wiecie co to jest życie i jak wygląda GOŁA prawda:)poczuć, ujżeć z obraować. Tylko trzeba najpierw to widziec i dotknąć a nie naoglądać sieęę na Animal Planet bądź MTV.:) teraz szydera już się skończyła i czas zadać pytanie 🙂 Co Wy wiecie o prawdziwym świecie?!:)

 2. mała, acz silna kobieta pisze:

  fotografie prezentują „okraszone odrobiną przemocy i perwersji, z pewnością pozbawione happy endu historie…” smutne te zdjęcia, pełne jakiegoś zagrożenia. tak przynajmniej działają na mnie. znowu ktoś robi z kobiet bezwolne i podatne na wykorzystywanie ofiary. dzięki.
  p.s. widziałam kiedyś nagrodzoną fotografię pralki, z której wystawały sztywne, lekko rozkraczone nogi kobiece obute i odziane w pończochy. od razu nasunęło mi się skojarzenie z wykorzystaną, „brudną” kobietą. mężczyźni! uważajcie, czy nie powielacie swoimi pracami czy projektami stereotypów dotyczących kobiet podatnych na przemoc, wykorzystanie seksualne i inne nadużycia. może ktoś powie, że uprawiam nadinterpretację, ale tak właśnie postrzegam podobne fotki.

  • mała, acz silna kobieta | Luty 12th, 2012 @ 10:01 pm pisze:

   coś w tym jest, aczkolwiek poszedł bym dalej z wnioskami i spytał czy te prace to nie wyraz tęsknoty za tym co się zobrazowało i niemożność uczestnictwa w tym? Wielokrotnie poprzez ekspresje wyrażamy nasze tęsknoty jak i ślemy przekaz tego co w nas siedzi.

 3. zdegustowana pisze:

  Zawsze się zastanawiam dlaczego płodność naszych artystów jest tak ubożuchna i mało kreatywna w temacie piękna, estetyki i wysokich lotów które mogłyby budować człowieczeństwo i morale odbiorców?

 4. Gosia pisze:

  Jeden z mechanizmów obronnych wg Freuda to sublimacja. Tłumione popędy znajdują ujście w sztuce, np. w malarstwie. Jeśli tak jest w tym przypadku, to oby skończyło się na fotografiach. Oby żadna kobieta nie odczuła na własnej skórze popędów tego „artysty”. I w dodatku fetysz – bohaterki (tu: ofiary) łączy jakiś delikatny fetysz stóp/nóg – np. porzucone szpilki… Nie chciałabym spotkać na swojej drodze twórcy zdjęć, strach się bać.

 5. AntyPustość pisze:

  Droga mała, acz słaba kobieto, nikt artyście nie ma prawa narzucić tematu prac. To jego przywilej, że robi to na co ma ochotę – najwyżej jego dzieła zostaną zablokowane przez cenzurę lub chłodno przyjęte i nie zdobędzie popularności. Jednak to już jego sprawa. Nie bądźcie takie wrażliwe i uczulone na swoim punkcie. Jeśli ktoś nienaturalnie kreuje w swych dziełach kobiety na silne i władcze to spotyka się to z szeroką aprobatą tymczasem oburzacie się, gdy ktoś pójdzie w drugą stronę i pokaże przeciwną stronę, która bardziej pasuje do większości kobiet. Jak to jest? I tak uważam, że coraz częściej można natrafić na film, książkę, słuchowisko, reklamę itd. gloryfikującą egoizm, wyuzdanie, niezależność i bezkompromisowość kobiet a jednocześnie mężczyzn kreuje się na niedojrzałych chłopców do bicia w tym przez kobiety, nieporadnych, wulgarnych, agresywnych, posiadających ogólnie rzecz ujmując głównie cechy o wydźwięku pejoratywnym. Nikogo nie gorszy akt spoliczkowania mężczyzny przez kobietę nawet w reklamie (np. Fiata 500) bo o twórczości filmowej czy serialowej, która aż kipi takimi przykładami nie wspomnę. Wyobraźmy sobie natomiast sytuację gdzie mężczyzna policzkuje lub zadaje cios kobiecie – czy ktoś kupiłby produkt reklamowany w taki sposób? Taka reklama nawet nie miałaby szans wejść na ekrany a jeśli już to została by ściągnięta po kilku dniach za sprawą oburzenia, głównie środowisk feministycznych, które przecież tak doskonale postrzegają „równość”.

  • mała, acz silna kobieta pisze:

   nie podobają mi się reklamy z jakimkolwiek aktami przemocy lub aluzjami do niej, ale tutaj nie pisałam o tym, bo te prace do tego nie nawiązują (zresztą nie są one reklamami, filmami bądź książkami, o których tu z głupia frant zacząłeś gadkę). ile dygresji mam zrobić w jednym poście dotyczącym jednej sprawy, aby ujawnić swoje credo życiowe? czy o ukazywaniu seksualności dzieci też mam napisać? a też mi się nie podoba. Reklamy fiata nie znam, bo nie oglądam telewizji i seriali. Chodzę do kina studyjnego, gdzie też nieczęsto nadają reklamy, stąd moja karygodna niewiedza.

   ale skoro chcesz wiedzieć wszystko, co sądzę na ten temat, to proszę: smutne jest to, że w reklamie, modzie i sztuce niejednokrotnie promuje się przemoc we wszelkich konfiguracjach, produkty sprzedaje jedynie po okraszeniu ich nawet absurdalnie pasującym tam seksem, gdzie obiektem drapieżności jest nie tylko kobieta, ale coraz częściej i mężczyzna, małe dzieci stylizuje się na ociekające sex appealem dorosłych. to mi się nie podoba, ale na boga, miałam tu pisać jakąś epopeję? i co, miałam też napisać, że mój ojciec mnie bił, dlatego uwrażliwiłam się na kwestię przemocy i takie skojarzenia budzą bezwolnie leżące na ziemi kobiety w różnych nieciekawych miejscach? i dlatego szybko musiałam się stać silna (tak a propos, mój ojciec udowodnił mi przewagę, jaką najczęściej mają mężczyźni nad kobietami, bo bił mnie do 20 roku życia, gdy byłam już kobietą i przez niego musiałam spier… z domu. Dla twojego spokoju dodam: już poukładałam sobie z nim stosunki – na moich warunkach, tzn. bez przemocy, ale gorzkie wspomnienia, już dawno opłakane, nadal są). fajnie, co? to chyba dzięki tym przeżyciom mam właśnie takie skojarzenia. dodam, że jest nas więcej – dawnych lub obecnych ofiar przemocy, nadużyć seksualnych itp. – i możemy tak odbierać te dzieła. Czemu nie możesz się wsłuchać w nasz głos z poszanowaniem naszych odczuć? czemu nie możemy podyskutować bez dziwnych zarzutów z twej strony oraz bez konieczności przytaczania osobistych opowieści, których nie miałam zamiaru przytaczać, ale musiałam – żeby udowodnić, że mam prawo do takiego odbioru tych dzieł? którego zresztą – dodam – nie narzucam tobie. możesz się nie zgadzać. ale czyń to taktowniej. na przyszłość: wczytaj się wyraźnie w wypowiedź i nie reaguj nadwrażliwie, histerycznie i nieadekwatnie do wypowiedzi przedmówcy.

   poza tym, nie narzucam artyście tematyki, tylko opisałam swój odbiór jego dzieł. zresztą on pewnie i tak nie czyta po polsku i tego wątku, więc jakikolwiek manipulacje z mojej strony 😛 zwróciłam jedynie uwagę na wrażliwość na odbiór pewnej grupy, do której sama należę, a także na powielanie pewnych stereotypów, które w pewnym stopniu – niewielkim, acz jednak – mogą utrwalać negatywne zjawiska. Tyle.

   nie rozumiem też dlaczego zmieniasz mój podpis – silna na słabą. na jakiej podstawie? znasz mnie czy co? do ciebie też napiszę inwokację na podobnej zasadzie – ty pusta (nie antypusta) istoto! miło?

   do górala niskopienngo: pokazujesz nie tylko chamstwo, ale również powielasz głupie stereotypy, które głoszą, że ktoś, komu coś się nie podoba, co akurat tobie wpadło w oko, jest głąbem, a także nie miał dawno faceta w łóżku (jakimś dziwnym trafem chodzi tu jedynie o głąby-kobiety). już nawet nie chce mi się pisać, że jestem szczęśliwa z moim mężem, z którym regularnie współżyję i który też wydaje się dość zadowolony. co to zmieni w twojej opinii, o seksuologu rangi lwa-starowicza, o znawco kobiet i zagadnień społecznych!… takimi bezczelnymi wypowiedziami pokazujesz swój poziom wrażliwości społecznej, intelektualny i kulturalny. ujemny, dodajmy dla jasności.

 6. góral niskopienny pisze:

  Antypustość- świetna riposta! Jestem pełen podziwu :)…

  • rumburak pisze:

   jesteś głupcem…

   • góral niskopienny pisze:

    Buhaha, odpowiedź na poziomie feministki. Zdjęcia są świetne, opis do nich innych zakończeń również świetne. Gość miał pomysł, fantazję, co wprowadził w życie. No ale zawsze znajdą się takie głąby, o których Antypustość pisał, którym nie będzie się to podobać z takich, czy innych powodów. Sfiksowałyście, boście dawno chłopa nie miały! :)))… Fotografie makabryczne?! To wy w życiu nie widziałyście makabry. Kobieta poniżana? Kpina! A w jaki to niby sposób?! Weźcie Szczukę ze sobą i zróbcie coś pożytecznego dla tego świata- najlepiej zasiedlijcie Księżyc :).

    • rumburak pisze:

     spierdalaj stąd, cwelu jebany.

     • sławek - foto pisze:

      sam jesteś tym cwelem je…anym tylko ,że nie tak jak go nazwałeś tylko do szescianu !!!!! ale skąd ty możesz wiedziec co to znaczy do szescianu…!!??? takich jak ty powinno sie usypiac zaraz po narodzeniu!!!.

     • góral niskopienny pisze:

      Buhahaha :D, gdzie takie głąby się rodzą w ogóle? Ani to chłop, ani baba. Coś takiego jak Grodzka bardziej… Zgadłem? 🙂 W takim wypadku nie dziwię się twojej frustracji rum baraku, hehehe. Księżyc to wyjątkowo świetna opcja dla was, chociaż z drugiej strony zawsze można by was trzymać w ZOO 😀 ku przestrodze społeczeństwu hehehe…

 7. Arnold67 pisze:

  Zdjęcia godne fotografa kryminalnego. Epatują seksem i pięknymi ciałami modelek. Rzeczywiście jeśli to ma być sztuka to wyłącznie dla dorosłych mężczyzn o perwersyjnych skłonnościach. Cóż, jak ulał pasuje do obecnych trendów nowoczesnej sztuki mającej szokować widza niczym przekazy głównych dzienników aby choć na krótko przyciągnąć uwagę i wzbudzić reakcję… jakąkolwiek. Wartość artystyczną trudno ocenić ale zawsze mozna porównać postęp w przedstawianiu „martwej natury” (dosłownie i w przenośni) onegdaj i obecnie.

 8. Piotr pisze:

  Antypustość bardzo dobrze opisana prawda oczywiście zaraz ruch feministek zasypie nas tekstami jacy to jesteśmy małostkowi ale skoro jest równouprawnienie za którym oczywiście jestem rękami i nogami do tego stopnia że chciałbym zobaczyć jak kobieta na kopalni w przodku fedruje węgiel i nosi na plecach obudowy po 200 Kg, no ale do rzeczy przecież nieważne że Bóg nas stworzył innych liczy się polemika i ogólna dysputa o temacie zawsze gorącym zdjęcia powyżej przedstawiają kreatywność artysty i wspaniałą umiejętność wyjścia za ramy tzw. standardów i nic po za tym a te wspaniałe Freudowskie zapędy pani psycholog może wykorzystać na własną samoocenę bo specjalista za nim nabędzie praw do wydawania takich opinii nabędzie musi najpierw mieć za sobą setki godzinnych psychoanalizy własnej osoby ty taką masz fachowcu ????

  • Anonim pisze:

   Jak urodzisz dziecko to ja pójdę pracować do kopalni yntelygencie. równouprawnienie min. oznacza taką samą kasę za tę samą pracę a nie jak w tej chwili 20-30% mniej. Nie rozumiesz że to jest niesprawiedliwe? A wyjeżdżasz z równouprawnieniem w nieco nieadekwatnym miejscu bo mowa jest o sztuce.

 9. Adrianna pisze:

  Prawdziwe księżniczki obecnie żyją zapewne w niszy społecznej.
  Inni korzystając z historii ich rodów kończą jak tutaj jest przedstawione zazwyczaj przypłacają to śmiercią.
  Dlaczego żyją w niszy społecznościowej?
  Dlatego że władza innych państw przytrzymuję ich historię i nie mogą rozwinąć swoich skrzydeł.
  Słuczyż innym bez obawy że za pomoc będą musiały jeszcze zapłacić.
  Duplikaty to paskudna sprawa.
  A ci którzy chcą sprawdzać historię na osobach które nie są do tego adekwatne są nowymi Hitlerami.
  Przecież te osoby giną cichą śmiercią. Zapewniam jednak że zawsze ktoś za tym stoi.
  Przykre.

 10. rr pisze:

  Panowie, zastanówcie się co mówicie. Gdy w latach 80 pojawił się teledysk do singla Falco „Jenny” niemiecka telewizja zabroniła go pokazywac, co dziś mnie dziwi bo naprawdę na dzisiejsze czasy nic tam nie ma niepokojącego, a tematyka podobna do prezentowanych zdjęć – wykorzystanie seksualne kobiety, gwałt, przemoc. I to jest właśnie przerażajace – coraz więcej wolno robić pokazywać mówić i coraz więcej nie budzi emocji i sprzeciwu. Może to dobrze może źle. Ale propagowanie takich treści jak wyżej umieszczone zdjęcia jest smutne i naprawdę współczuję autorowi, że musi posuwać się do takich tematów aby zwrócić na siebie uwagę. A apro pos Pana Piotr: ja będę miała siłę pracowąć na kopalni jak Pan będzie miał siłę karmić piersią dziecko 🙂 niestety nasze role z natury są obarczone pewnymi niemożliwościami choćbyśmy bardzo chcieli i równouprawnienie nic do tego nie ma 🙂 PS nie jestem feministką wręcz przeciwnie, ale takich głupot się czytać nie da

 11. stan pisze:

  zboczeni artyści nie powinni mieć pola do popisu. pytam o prawo do wolnego internetu, ale bez zboczeń i krzywdzenia psychiki innych, np. młodzieży. jestem kolejny raz zdumiony, że ktoś tak płytki nazywa siebie artystą

 12. Anonim pisze:

  Śnięta Królewna

 13. Adrianna pisze:

  Dlaczego nie są sobą tylko jakimiś księżniczkami. Przecież zapewne wie się że byłam np. królową Boną.
  I co będę żyła jak ona. NiE
  Królów i królowych w Polsce już nie ma.
  Pozatym królowa była nie lubiana.
  Mam zginąć uwięziona w twierdzy, umrzeć jak ona?
  Może urodzić mam też 2 synów i ożenią się z 2 na epilepsje chorymi kobietami.
  Bzdura
  To już było
  Więc po co to tym kobietom?
  Zapewne dla władzy. Można wtedy przejąć kontrolę nad innym państwem i dlatego umierają.
  Jeszcze raz napiszę to jest bardzo przykre.
  Przenależność szlachecka pozostanie tak długo jak długo będzie nieznana prawdziwa historia narodu w którym przyszło nam żyć.
  Przeminęło z wiatrem to film, a TARA z filmu była na terytorium Ameryki czy też w Polsce?
  To taki mały przykład.
  Zanim kolonialiści Amerykańscy stworzyli szlachtę nowobogacką, były wczeąśniej wszędzie odpowiedniki rodowe szlacheckie. I tak myślę że TARA była na ziemiach Polskich.
  Nie ma tego jak udowodnić więc cierpią osoby niewinne mniej inteligętne niż naturalna inteligencja.

 14. Piotr pisze:

  Do rr właśnie o to mi chodziło umieszczając stwierdzenie o kopalni chciałem dać dosadnie do zrozumienia że po mimo równości były są i będą różnice pomiędzy płcią przeciwną i oczywiście nie neguję że nie wykarmię swoją piersią ani jednego dziecka tudzież na pewno go nie urodzę co najwyżej mogę mieć jak sądzę znaczny wpływ na jego przyjście na świat a wszystko to poruszyłem bo z wcześniejszych wypowiedzi takie mam wrażenie jakby nie o sztukę tu chodziło a o rzekomo niższe pobudki i to zgoła negatywne ja tak nie uważam uważam że sztuka ma właśnie wzbudzać kontrowersje i prowadzić do dyskusji dzięki którym tworzą się nowe spojenia, myśli itp…

  Czułem się w obowiązku to dopisać bo jeszcze ktoś pomyśli że jestem płytkim i maluczki facecikiem z niską samooceną.. tak nie jest drogie panie mam nadzieję że tylko pani rr nad interpretuje moją wypowiedź ale jeśli nie to trudno nie będę przepraszać za wydanie swojej własnej opinii godzę się z krytyką byle konstruktywną a tę do dakowej nie zaliczam.

 15. Adrianna pisze:

  Czy aby wszyscy wiedzą kim są?

 16. rumburak pisze:

  mała, acz silna kobieto, mądrze napisałaś. dla mnie też te zdjęcia pokazują w pewien sposób upadek kobiet, robą z nich ofiary, są w jakiś sposób brudne. ktoś nie miał pomysłu na siebie, chciał więc zaistnieć poprzez poniżenie kogoś innego.

 17. zz pisze:

  i czemu znów ktoś wykonał gorszą wersję istniejącego projektu?
  http://www.fallenprincesses.com/fallenprincesses.html

  • Adrianna pisze:

   Morderstwo to grzech mój zz.
   Nie można przejść koło tego obojętnie.

  • anka pisze:

   No tak, zgadzam się. Rożnica polega, że tam jest po prostu „życie” 😉 a tutaj pseudo artysta zawęził do „śmierć i przemoc”.

  • Justyna pisze:

   Zdjecia ukazane na sztukatulce nie podobaja mi sie. Dla mnie to reklama przemocy i perwersji. Natomiast w zamieszczonym przez Ciebie linku (w galerii zdjec) jest zawarta swego rodzaju szara rzeczywistosc, upadle marzenia i … przestroga??

   PS Nie rozumiem zdjecia BEAUTY. Czy ona jest mentalnie chora czy to cos innego. Tlo wyglada jak dom starosci. Prosilabym o Wasza interpretacje.

 18. Adrianna pisze:

  Poniżenie wypływa z pieniądza jak masz go zbyt wiele to poniżasz.
  Ja też to potrafię.
  IQ czy intelekt wygrywa.
  INTELEKT moji drodzy to właśnie jest przynależność natura.
  Wtedy ci którzy chcą poniżać chcą mordować.
  Co wy na to?

 19. hmmm pisze:

  A potem sie dziwic ze sie rodza zboczency ,gwalciciele,pedofile etc.. Jak cale zycie ktos jets bombardowany takimi obrazami z taka tematyka .W sredniowieczu spalono by go na stosie obrazy popalono i nikt by neimial a poroblemy tego rzedu byly by skrupulatnie chowane i w mniejszym odestku widzialne .I tylko zachwalac nowoczesnosc i pikeno tego swiata kiedy kobieta uwazana jest za cos „do ruchania” a nie za osobe z ktora mozna sie zlaczyc zyc ramie w ramie kochac,chwailic, ubustwiac, milowac,chronic ,opiekowac sie (ale tez ona robi to dla ciebie ).I powiedzcie mi skad tyle przemocy lenkow ,obaw ,glupoty az do tego stopnia ze obawy i przezycia innych sa wstanei zniszczyc nasze dobre zycie .Naszczescie ludzie maja swoj rozum i cigle szukaja tego swiatelka w tunelu chodz w najtrudniej jest znalesc najmniejsza iskre w czelusci piekiel !!!! I po co takie obrazy ? bo ja jako mezczyzna nie rozumiem tego celu rozumiem rzadze ale nierozumiem celowosci i tu jets problem !!!!

 20. Anonim pisze:

  średnie dość – brakło konceptu

 21. gość pisze:

  to nie jest sztuka a aprobujace komentarze to obraza moralnosci

 22. t pisze:

  A mi się zdjęcia podobają, coś w nich jest intrygującego! A tak na marginesie to same feministki na tym forum są! Tyko takie przełożyć przez kolano i dać klapsa 😉

  • kiedyś bita pisze:

   żart mało udany. mimo wszystko życzę, żebyś nie trafił na silniejszego od siebie, który „da ci klapsa” aż będziesz leżał z rozkraczonymi nogami, półnago, z rozrzuconymi obok siebie butami, bez przytomności tak jak te panie na spreparowanych fotografiach.

 23. A może to są całkiem współczesne księżniczki po ostrej weekendowej imprezie? I może nikt tu nikogo nie poniża, a jedynie obnaża naszą powierzchowność?

  • kiedyś bita pisze:

   taaa, zwłaszcza następujące dwie fotografie „Piekna i Bestia” oraz „Alicja w Krainie Marów”, której najwyraźniej ktoś związał ręce. powierzchowne to jest chyba pani patrzenie na te fotografie…

 24. xxx pisze:

  ale tandeta

 25. Michał pisze:

  Jak nie potrafimy stworzyć niczego pięknego i wartościowego to staramy się szokować brzydotą i mrokiem. Dla mnie te zdjęcia to tania chała, pewnie twórczość niekochanego gimnazjalisty.

 26. Darius pisze:

  I zapewne miedzy innymi o to właśnie chodziło autorowi tych zdjęć . Sztuka ma za zadanie prowokować, zadawać pytania, mówić o tym o czym inni nie mają odwagi, poruszać i skłaniać do myślenia . Sądząc po komentarzach wszystkie powyższe spełnia , a wiec……………….

 27. dex pisze:

  Zdjęcia włąściwie nie mają p[olotu, można to było zrobić lepiej., No suchar.

 28. Błażej pisze:

  Właściwie nie rozumiem dlaczego tak wielu widzi tu jakieś martwe kobiety choć nawet sam tytuł sugeruje coś kompletnie innego:) Pojawiają się nawet porównania do jakichś ukrytych zbrodniczych instynktów i perwersji seksualnych autora… Moze jednak nie w odniesieniu do niego trzeba się w ten sposób przyglądać ale do tych, co wypisuja takie rzeczy?:>
  Spora oglądalność to chyba zasługa prowokacyjnej części tytułu: „…tylko dla dorosłych”;)

  • kiedyś bita pisze:

   tak, zwłaszcza ludziom (kiedyś) bitym czy zgwałconym na pewno chodzą po głowie mordercze instynkty, pełne perwersji scenariusze orgii seksualnych z elementami sado-maso, gwałty, mordy i sianie wokół destrukcji. a widzę, że niektórzy na forum takie przeżycia w roli ofiar mają, więc dziękuję za twoją wielce taktowną wypowiedź m.in. pod ich adresem :/

   a proszę się przyjrzeć uważnie dwóm fotografiom „Piekna i Bestia” oraz „Alicja w Krainie Marów”, której najwyraźniej ktoś związał ręce z tyłu. obraz idylliczny wręcz, prawda? to ‚tylko’ dwie (spośród ośmiu) fotografie, które wcale nie działają na niczyją wyobraźnię i nie bawią się perwersyjnie wizerunkiem ofiary… :/ może panie te martwe nie są, ale wyglądają, jakby zaraz miały być. ile kobiet w takiej scenerii w życiu prawdziwym kończy śmiercią? a nawet jeśli sprawa ogranicza się ‚tylko’ do stu siniaków na ciele lub przeoranej w wyniku gwałtu (czasami popełnianego przez własnego partnera, czyt. przez bestię) pochwy to ‚no problem’, tak? nota bene dodajmy, że przemoc jest także problemem mężczyzn, oni też są ofiarami gwałtów (popełnianych z wiadomych względów głównie przez mężczyzn), wykorzystywania seksualnego (dokonywanego przez obie płcie) czy pobić (też przez obie płcie, z tym, że znacznie częściej przez innych mężczyzn). tutaj akurat zdjęcia prezentują w roli ofiar same kobiety.

   ludzie, nie estetyzujmy przemocy i nie oswajajmy jej w taki pseudo-artystyczny sposób!

 29. Thor pisze:

  To jest zwyczajnie brzydkie i koszmarne. Nie widze w tym niczego odkrywczego, nowatorskiego ani interesujacego. Mysle ze gosc co to zrobil smieje sie w kulak ze wszystkich co to „podziwieja” i traktuja jako „dzielo”. A swoja droga dlaczego dzis zeby zaistniec w „sztuce” trzeba uciekac sie do podmaszczania gustom odbiorcy lubujacego sie w obrzydliwstwie lub perwersji? To juz nie jest dekadencja, tylko zenada.

 30. Biedny autor. I pomyśleć, że to wszystko przez fakt, że bajki są tak okrutne. Jako dziecko musiał je bardzo negatywnie odebrać, a wypowiedzieć się mógł już jako dorosły. Dając upust frustracjom nękającym go od dzieciństwa przedstawił wizję wywołaną przez własne odczucia i wyobrażenia. Szkoda, że wyobraźnia nieraz figle płata.

 31. straszne rzeczy pisze:

  autor prawdopodobnie nie spotkał nigdy upadłej księżniczki, one „nieco” inaczej wyglądają, te podejrzewam są z kółka różańcowego, ochotniczki 🙂

 32. straszne rzeczy pisze:

  tworzy według szablonu, ale kiepskiego niestety. pozdrawiam

 33. ulla pisze:

  Tanie efekciarstwo. Bez głębi. Dno.

 34. Pingback: Być księżniczką? | b_solutions

 35. Pingback: Top 10 Sztukatułki z 2012 r. — Sztukatułka

 36. Pingback: Największe photoshopowe wpadki | CiechanowInaczej.pl - Portal Miasta Ciechanów

 37. Anonim pisze:

  zdjęcia są świetne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*