Kościół z basenem, łóżko na ołtarzu

Kościół z basenem, łóżko na ołtarzu, łazienka w kaplicy i pokój gościnny na chórze. Wiele świątyń, zwłaszcza na Wyspach Brytyjskich i w Danii, zostaje przemianowanych na prywatne oazy świętego… spokoju.

Wśród ofert biur nieruchomości (głównie w wymienionych wyżej państwach) pojawia się coraz więcej kaplic i kościołów, które przestały pełnić dotychczasowe funkcje, ustępując miejsca bardziej przyziemnym, rodzinnym potrzebom.

I choć bryła pozostaje od zewnątrz nietknięta, nowi właściciele wykorzystują we wnętrzach bardzo nowatorskie rozwiązania. Większość pomieszczeń urządzana jest ze smakiem i polotem.

Wysokie, zdobione maswerkami okna  są w ciekawy sposób zestawiane z dziełami sztuki współczesnej, a także prostymi i bardzo nowoczesnymi meblami. Ale wypoczynek w ogrodzie usianym nabytymi wraz z nieruchomością grobami i urządzenie sypialni w prezbiterium w znaczący sposób „przyćmiewają” efekty prac architektów wnętrz. To delikatnie powiedziane.

1. Littleport, Cambridgeshire (Wielka Brytania)

Fot. oldchurchhouse.co.uk

Fot. oldchurchhouse.co.uk

Fot. oldchurchhouse.co.uk

Więcej zdjęć domu w Littleport TUTAJ

2. Suffolk (Wielka Brytania)

Fot. locationworks.com

Fot. locationworks.com

Fot. locationworks.com

Więcej zdjęć domu w Suffolk TUTAJ.

3. Wiltshire (Wielka Brytania)

Fot. locationworks.com

Fot. locationworks.com

Więcej zdjęć domu w Wiltshire TUTAJ.

4. Kyloe, Northumberland (Wielka Brytania)

Fot. travelet.com

Fot. travelet.com

Fot. travelet.com

Więcej zdjęć wnętrz kościoła w Kyloe TUTAJ

5. Brisbane (Australia)

Fot. desiretoinspire.net/realestate.com.au

Więcej zdjęć kościelnej rezydencji z basenem w Brisbane TUTAJ.

6. Londyn (Wielka Brytania)

Fot. locationworks.com

Fot. locationworks.com

BONUS:

7. Wyspa Wight (Wielka Brytania)

Fot. locationworks.com

Uwaga, kościelne przestrzenie można również urządzić w ten sposób:

Fot. locationworks.com

Źródła:

oldchurchhouse.co.uk

travelet.com

locationworks.com

desiretoinspire.net

Ten wpis został opublikowany w kategorii Architektura, Design i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

140 odpowiedzi na „Kościół z basenem, łóżko na ołtarzu

 1. :) :) pisze:

  Hah jak to ciekawie wygląda:) . Lepiej to wygląda teraz niż jako kościół.

  • Anonim pisze:

   ….a gdzie bar i stol bilardowy???????eeeee i slupki i klatki dla lasek do tanczenia???????brakuje kilka rzeczy((((((:

 2. Antoni pisze:

  Myślę, że dobry Pan Bóg odda każdemu z nas to, na co zasługujemy!

  • Sylwester pisze:

   Pomyślałem dokładnie tak samo,oglądając te zdjęcia.Mogę tylko absolutnie zgodzić się z Tobą. Pojawia się pytanie – dokąd zmierzamy my,ludzie ?

  • Frank pisze:

   Zauważ, że nie wszędzie ludzie są na tyle ciemni, żeby wielbić trójpostaciowego czarodzieja reprezentowanego przez bandę pedofilów-manipulatorów 🙂 Pius XII popierał Hitlera z upoważnienia Twojego boga?

   • Anonim pisze:

    a popierał????

    • Frank pisze:

     Wiem, że niewiedza jest niezbędna do wiary 🙂

     • ASinii pisze:

      Pytanie co jest wiedzą.
      Twoje subiektywne odczucie, czy subiektywne odczucie innej osoby, bądź grupy osób, które przyjmujesz.

      Niczego nie możemy być pewni.

      Ty wierzysz w naukę a ja wierzę w Boga, tylko to nas różni.

     • Anonim pisze:

      A Ty Frank uważasz sie naprawdę za bardzo inteligentnego czy to inni nadali Ci takie miano?? Pewien madry człowiek powiedział-„Wiem,że nic nie wiem” ale Ty wiesz już chyba wszystko….

     • henry pisze:

      Najwięcej nieszcześć na Ziemi było i jest przez religie..

     • Polak pisze:

      Subiektywna ocena ?! OK, zweryfikujmy nasze subiektywne oceny – Ja pokażę Ci naukę, a Ty pokażesz mi boga… OK :D:D:D

     • Niedzwiadek pisze:

      Pokaz mi w prawach przyrody i tej harmoni gdzie go nie ma.A co do twojej nauki ,nie wiem ,czy slyszales ,ze prawdopodobnie odkryto czastki ,ktore sa szybsze od swiatla.Poraz kolejny wszystkie dogmaty moga byc przewrocone i fizyke bedzie trzeba napisac od nowa.Czym sie glebiej wchodzi w zagadnienia natury tym nizej trzeba poklonic sie przed potega Stworcy.Przyjdzie czas ,ze zrozumiesz o czym pisalem w tym poscie.

     • ebaka pisze:

      A ja wierzę i w naukę i w Boga i jakoś mi się to nie kłóci:)

     • Katoliczka pisze:

      !!!!… jeden!!! Naucz się historii to po pierwsze po drugie szkoda że tyle sławnych inteligentnych ludzi oraz bardzo dobrze wykształconych ( mądrych (tak żebyś zrozumiał)) wierzyło w Boga po trzecie skoro jesteś tym jak bardzo zafascynowany to zaproponuj aby na takie mieszkania zamienili meczet albo synagogę….zobaczymy czy jesteś na tyle odważny i wyszczekany jak w stosunku do nas Katolików a tak w ogóle to jest profanacja Św. miejsca ponieważ ( tak żebyś zrozumiał) to jest poświęcone BOGU!!!!

     • Witold pisze:

      Tylko nieuki twierdzą, że Pius XII popierał Hitlera. Był nuncjuszem w Niemczech. Nie oznacza to jednak popierania zła. Wystarczy znać nauczanie tego papieża i jego czyny, np. doprowadzenie do uratowania ok. 860 tys. Żydów. Wystarczy wiedzieć, że Hitler uważał go za wroga i planował porwać. Wystarczy też wiedzieć, że „słynne” zdjęcie pochodzi z okresu Republiki Weimarskiej, a nie rządów Hitlera (dla słabych z historii wyjaśniam, że była przed dyktaturą Hitlera). Wystarczy też poznać wyznania pewnego szpiega rumuńskiego, żeby wiedzieć, ile wysiłku włożyła od początku lat 60 -tych sowiecka bezpieka w kreowanie „czarnej legendy” tego papieża, wychodząc z założenia, że umarli nie mogą się bronić, m.in. przez „delikatne” poprawianie akt watykańskich. „Namiestnik Hitlera” (tytuł sztuki), jako plon tego wysiłku, stał się „biblią” dla wszystkich patologicznie nienawidzących Kościół, mimo wielkiego rozminięcia się z prawdą historyczną….
      „Mało wiedzy oddala od Boga, dużo wiedzy przybliża do Boga.”

     • Jacol pisze:

      To jest tylko budynek! a gadanie że jest poświęcony bogu to już przesada.

      od zawsze ksiądz mi na religii tłumaczył kościół to ludzie nie budynek.
      idzcie baranki boże pomodlić się do figurki czy obrazka albo do betonowego monumentu w Świebodzinie…

      Lepiej jak ktos w nim mieszka niż ma się posypać w gruz. Zobaczcie w lubuskim na ziemiach zachodnich kiedyś prawie w każdej wsi były dwa kościoły, katolicki i ewangelicki. Co dziś jest ? jeden w ruinie a drugi chwalony. To co ewangelicy mają innego chrystusa niż katolicy?

    • knx pisze:

     Mój Bóg nie jest czarodziejem, jest Bogiem żywym, o czym za pewne nie wiesz, skoro prawdziwą wiarę katolicką, czy chrześcijańską znasz tylko z opowieści ( w takim wypadku ten pogląd moge nawet szczerze zrozumieć 🙂 ) . Problem w tym, że przydałoby się mieć jakiekolwiek pojęcie przeciw czemu się tak naprawdę występuje. Mogę jedynie życzyć byś kiedys go spotk(ał/ła) na swej drodze. Życie człowieka prawdziwie wierzącego jest w gruncie rzeczy o wiele łatwiejsze i przyjemniejsze niż ateisty, zapewniam.

     • Frank pisze:

      Znam tą wiarę od podszewki, zostałem przymusowo ochrzczony jak większość w tym kraju, byłem przez 10 lat ministrantem co pozwoliło mi zobaczyć gdzie klechy mają boga, interesowałem się ta religią i dużo czytałem, dzięki czemu mam pewność, że Pambuk w wersji watykańskiej nieistnieje. Życie wierzącego jest bardzo ciekawe i pełne obłudy- „strzeżcie się katolików, ich bóg im wszystko wybaczy”.
      Jak to jest, że katole zawsze wiedzą lepiej co dla mnie jest dobre i co powinienem myśleć, Pambuk wam podpowiada? :-)))

     • Anonim pisze:

      zgadzam sie To jest prawda jest zdecydowanie przyjemniejsze 🙂

     • knx pisze:

      A no tak, że znam życie z obu strontej barykady. Ty drogi Franku, oczywiście wnioskuję jedynie z Twojej wypowiedzi, zdaje się tylko z jednej. Fajnie, że byłes ministrantem i że widziałeś te wszystkie złe rzeczy, o których wspomiansz (zło w kazdej postaci należy piętnować i tu zgadzamy się co do zasady). Pytanie tylko czy spotkałeś tam Boga. Sam znam wielu katolików, kórzy nigdy go nie spotkali. Stał obok ale nigdy nie potrafili się nań otworzyć.

     • motórzysta pisze:

      Nie ma boga. Jest motór!

     • lata pisze:

      jak zawsze w bajce

     • max pisze:

      Ja osobiście zgadzam się z każda wypowiedzią, oczywiście oprócz „motórzysty”. Zacznę od Franka. Sam byłem dokładnie tyle samo ministrantem. poznałem większość systemów jakie są nie widoczne dla ludzi stojących po drugiej stronie ołtarza. obłuda, kłamstwo, wyścig, kasa, dwulicowość. cechy te głównie objawiały się u księży. gdzieś tu wyczytałem na forum, że Ciebie Frank, być może ktoś tam czymś skrzywdził. zgadzam się- bo mnie też. KK w Polsce stał się za dużą instytucją, zajmującą się nie tym co trzeba. nie dba o prawdziwy kult Boga, tylko oprócz hucznych świat na pokaz, zajmuje się polityką i zdobywaniem świata w celu wydojenia z kasy większej ilości ludzi, sprytnie nazywając to „misjami”. Zamydlanie oczu ludziom przez panów w czarnych strojach, względnie z fioletowymi elementami, stało się nieznośne. Kler stał się w Polsce bandą zwykłych złodziei i mam nadzieję, że czuwający Bóg na górze zrobi z tym porządek. Jakby ode mnie zależało zerwał bym konkordat i spróbował bym zbudować coś, co będzie pozwalało na prawdziwe duchowe życie. A nie żeby rozbisurmaniona czarna banda robiła ludziom wodę w mózgu. Ja wierzę i wiary będę bronił! Ale nie w tej formie kultu. Do kościoła chodzę żeby w środku siebie poczuć się lepiej, ale nie słucham wszystkiego co tam mówią i nie słucham RM.
      A jak ktoś zaadaptował kościół na dom, to chwała mu za to, że nie dopuścił aby ten się rozsypał.

     • cezar pisze:

      Wszyscy kierowcy to mordercy i recydywiści, wiem bo widziałem w telewizji i słyszałem w radiu no i nawet widziałem na własne oczy wiele wypadków! Większość wypadków na drogach powodują kierowcy! Dlatego każdy kierowca powinien z góry być aresztowany na 48h bo jest potencjalnym sprawcą wypadku! Ale zapomniałem tylko wspomnieć o milionach pozostałych kierowców którzy jeżdżą prawidłowo, bo nie pasują do mojej tezy.

      Tak samo, mogę powiedzieć, że wszyscy nauczyciele historii mają problem z alkoholem, wiem bo każdy który mnie uczył miał taki problem, ale czy to znaczy, że na podstawie tego że 2 czy 3 osoby z którymi miałem styczność miały taki problem, mogę powiedzieć że tysiące pozostałych historyków to alkoholicy? NIE! Nie wolno wpaść w pułapkę generalizowania i szufladkowania! Bo będzie jak w tym dowcipie:

      Przychodzi policjant do księgarni
      Sprzedawczyni pyta: W czym można pomóc?
      Policjant na to–potrzebuje jakiejś książki, może mi pani cos poleci
      hmmm mamy taką nowość–\”o dedukcji słów kilka:
      -ooo a cóż to takiego ta dedukcja??– zapytuje policjant.
      -Wyjaśnie to panu na przykładzie–Ma pan w domu akwarium?
      -no mam
      to znaczy że lubi pan naturę, przyrodę
      -taaak , bardzo lubię
      –no to lubi pan na pewno tez spacery po lesie
      –no oczywiścię że lubię!!!
      –i to na pewno z kobietą
      –naturalnie
      Więc drogą dedukcji doszliśmy do tego że nie jest pan pedałem
      Policjant zachwycony kupił książkę, wybiega z księgarni napotykajac swojego kolegę z posterunku.
      -Co to żeś kupił?
      -a wiesz to książka o dedukcji
      -a co to takiego ta dedukcja???
      -opowiem ci na przykładzie-masz w domu akwarium??
      -nieeee
      –no to jesteś pedałem!!!

      Tak wygląda wkładanie wszystkich do jednego worka, tzn traktowanie wszystkich księży tak samo. Nie zgodzę się ze stwierdzeniem, że wszyscy księża to pedofile i dorobkiewicze, którzy poszli na swoją służbę z powołania do kasy, a nie do szerzenia wiary. Znam wielu księży, znam niektórych jeszcze z przed seminarium i wiem, że ile osób tyle charakterów. Są księża źli i księża dobrzy, bo są normalnymi ludźmi. Nie bronię złych, ale nie pozwolę obrażać dobrych, bo wielu z nich zrobiło tyle dobra, że zasługują na takie szufladkowanie. Z jednym mogę się zgodzić, że stosunek liczby księży z powołania do księży z „powołania do zarabiania kasy” w mojej ocenie niestety przeważa w stronę dorobkiewiczów i cwaniaków, co nie znaczy że są bezwzględnie źli i że wszyscy są tacy sami, Bóg ich oceni za ich czyny i to bardziej surowo niż nas za nasze, bo „komu więcej dano od tego więcej wymagać się będzie”. Co do wspomnianych przez Franka 10 lat w ministranturze, to bardzo mi przykro, że mimo że miałeś Boga „pod ręką” nie spróbowałeś nigdy wyjść poza to co ludzkie. Mam wielu znajomych którzy byli/są ministrantami, nawet pracują w koście (organiści, kościelni) i niestety mimo tej bliskości, dłuższej nie rzadko niż 10 lat, nie spotkali Boga, (oczywiście są i odwrotne przypadki), czasami najciemniej pod latarnią. Dla mnie wiara jest osobistą relacją z Panem Bogiem popartą osobistym doświadczeniem Jego łaski. Skoro Bóg na to wszystko pozwala to znaczy, że ma w tym jakiś cel. „Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”.

      Życzę wszystkim prawdziwego spotkania z Bogiem!

      Co do tematu artykułu: to bardzo przykre, że kościoły są przeznaczane na domy mieszkalne, ale moim zdaniem większa jest wina tych władz Kościelnych które pozwoliły na to, żeby sprzedać kościoły, niż tych osób które je kupiły i zaadoptowały na dom, ale nie znaczy też, że przez pryzmat tego wydarzenia i wielu niechlubnych wydarzeń z życia Kościoła, będę obrażony na samą instytucję Kościoła. Nawet jeśli są to świątynie Anglikańskie to ta sytuacja rzutuje na obraz Kościoła jako takiego. Jestem bardzo zniesmaczony tą sytuacją, jak również sytuacją milczącego przyzwolenia na działania w Polsce Ojca Rydzyka, ale daleki jestem od generalizowania, że mimo wielu niechlubnych decyzji władz kościelnych Kościół jest z gruntu zły, mogę jedynie powiedzieć, że w mojej ocenie potrzebuje nieco świeżości i odnowienia, a przede wszystkim zjednoczenia, bo przecież jest jeden Bóg.

      Ciesze się jednak, że wynikła taka dyskusja i że sprawa wiary nie jest dla wielu osób obojętna.

     • max pisze:

      tak, Cezarze, masz racja, nie powinienem szufladkować. Ból jest w tym że młodzi, nazwijmy, chłopcy idąc do seminarium nie spodziewają się tego co tam jest. silni umieją zrezygnować, słabi popadają w to po uszy przekształcając się w dewotów, a cwani robią karierę. jest garstka księży, z których można brać przykład. ale od każdej reguły jest wyjątek więc porządnych gdzieś znajdziemy. ale obstawiam, że porządnym pozostaje do momentu, gdy awansuje na np. biskupa, czy jeszcze wyżej. już się włącza instytucjonalna hierarchia i wszystko się wali.
      co do pedofilii- oczywiście, że nie wszyscy sutannowicze to robią. ale u tych, u których to występuje jest problem, więc trzeba temu zaradzić. ja jestem jak najbardziej za tym, żeby pojęcie „ksiądz” było postrzegane bardziej jako zawód / hobby, coś poza codziennymi obowiązkami. Np: wstaję rano, idę do pracy (górnik, kierowca, nauczyciel, cokolwiek) a popołudniu idę do kościoła odprawić msze bo mam dyżur. potem wracam normalnie do rodziny, do dzieci- i co? i nie ma wtedy patologii- wow! ksiądz ma po cichu dziecko. tak jak ja jestem kierowcą i muzykiem, tak niech inny będzie sobie geografem i księdzem. i trzeba pracować na siebie a nie doić państwo i obywateli… brać 1000zł za pogrzeb i jeszcze się krzywić. ja za takie coś chciałbym fakturę VAT.

     • Kasia pisze:

      Podpisuję się pod wypowiedzią Cezara obiema rękoma, myślę tak samo. Nie można szufladkować, bo można skrzywdzić wielu dobrych ludzi. A tym zacietrzewionym, którzy nie spotkali Boga, życzę mniej strzykania złością a więcej miłości, co sami w zamian otrzymacie …. może wtedy Go zauważycie

   • cezar pisze:

    Zobaczymy co będziesz mówił, jak faktycznie będziesz potrzebował od Boga pomocy, jak zachorujesz Ty lub ktoś z Twojej rodziny na raka lub inne badziewie lub będziesz w sytuacji, kiedy nic od Ciebie nie będzie zależało, a Twój świat zacznie się walić. Do wiary trzeb dorosnąć. Ja wierzę w Boga i proszę nie obrażać mnie i innych wierzących.

    • knx pisze:

     Ateiści w ogóle mają dziwne i zupełnie niezrozumiałe przeświadczenie, ze cokolwiek od nich zależy. Pewnie dlatego tak dzielnie zwyciążają wszelkie choroby, nie ulegają wypadkom, nie potrzebują niczyjej pomocy a do tego wzięli się z nikąd … ( ot pufff znikąd i już są )

     • Echani pisze:

      Byłam bardzo ciężko chora i nie skłoniło mnie to do wiary. Być może niektórym osobom jest to potrzebne, w czymś pomaga. Nie wiem. Nie osądzam tego. Każdy radzi sobie z trudnymi sytuacjami inaczej. Ja staram cieszyć się każdym dniem, bo z chwilą mojej śmierci po prostu umrę i już mnie nie będzie, a póki żyję chcę zrobić jeszcze coś dobrego.

    • Frank pisze:

     Czyli katolicy nie korzystają z opieki medycznej, tak? Pambuk może wszystko? Teraz rozumiem dlaczego tyle wypadków i nieszczęść jest na świecie 🙂

     • knx pisze:

      Dla kogoś kto szczerze wierzy choroba nie jest, aż tak wielkim problemem jak dla wierzącego. Niestety miałem już wątpliwą przyjemność żegnać się z tym światem . Lekarze jakoś nie potrafili mi pomóc ( na szczęście okazało się, że nie musieli, tyle, ze na ten czas nie było o tym wiadomo). Zgadnij kto przyniósl mi spokój, brak strachu i zgodę na to co będzie?

     • sebro pisze:

      I tu się zdziwisz – otóż tak, Bóg może wszystko. W innym wypadku nie byłby wszechmogący. Ale zawsze dostajesz tyle na ile zaufasz. A wszelkie wypadki, kataklizmy itp to nie wina Boga tylko nas ludzi, którzy sie od niego odwracamy. Sami na siebie wydajemy wyrok.
      A katolicy jak najbardziej korzystają z opieki medycznej. Mamy piąte przykazanie „Nie zabijaj”, co również znaczy „nie szkodź swojemu zdrowiu”. Ale o wiele prościej jest nam pogodzić się z chorobą gdy idziemy przez życie z Bogiem pod rękę. św. Paweł dał wyraźnie w swoich listach do zrozumienia, że to tylko ciało. Boli – ofiaruj to Bogu za innych a cierpienie będzie przyjemnością (wiem co mówię), radujesz się to dziękuj Mu za to. Każdą myślą tul sie do Boga jak małe dziecko do matki/ojca a żadna przeszkoda życiowa nie będzie straszna.
      Z Twoich wypowiedzi wnioskuję, że przez Kościół zostałeś jakoś skrzywdzony. Ale to też ludzie i oni za to odpowiedzą w swoim czasie. Ty natomiast poszedłeś na łatwiznę zostawiając to wszystko zamiast z Bogiem przebrnąć przez trudności.

     • KoJaK pisze:

      Skoro Twój bóg może wszystko i jest taki wszechmogący to niech stworzy taki gałaz, którego sam nie podniesie

     • Anonim pisze:

      Ty frank – puknij sie w ten pusty leb

    • Qbas pisze:

     no to teraz możesz zachorować na raka

     • cezar pisze:

      Niestety widzę, że dyskusja sprowadza się do wyrwania zdań z kontekstu, Szkoda sił na dyskusję na takim poziomie.

    • Przemek pisze:

     No jasne, kto nie z nami ten przeciwko nam… Jesli tylko ktos osmieli sie powiedziec ze nie wierzy to odrazu jest atakowany przez „wiernych”, ze obraza ich uczucia religijne…

     • smilenigga pisze:

      wierzcie w Boga albo GIŃCIE!!! Nieźle trzeba mieć pod deklem… szkoda mi tych fanatyków…

    • pasztet pisze:

     no tak, bo katolicy nigdy nie umieraja na raka, bóg ich wszystkich leczy, co za głupki….

   • NorMax2 pisze:

    Dobrze Frank ,że jesteś taki głupi bo inaczej bym pomyślał , że ty w to wszystko wierzysz co piszesz. Najprościej jest obrażać innych to wezmę z ciebie przykład…. dobrze że są tacy debile jak ty(o..muszę przeprosić debili) z których można się jeszcze pośmiać … pustaki i słomki też chcą żyć… wiesz kto to jest słomka prawda? powiem ci bo na pewno tego nie wiesz …na zewnątrz plastik a w środku pusto…..pozdrawiam i miłego dnia słomko.

   • kaj pisze:

    Biedny człowieku przeczytaj książkę Glorii Polo ,, Trafiona przez piorun. Stałam u bram Nieba i piekła” Opamiętaj się…

   • Dorota pisze:

    Pius XII nie popierał hitlera..CO ZA BZDURY WYPISUJESZ??!!!

   • kasia pisze:

    Frank, postudiuj dokumenty archiwalne z okresu II wojny światowej, chociażby te zgromadzone przez Ambasadę Polską przy Watykanie (do wglądu w archiwach londyńskich czy amerykańskich a i ich kopie pewnie też są w Polsce) i dopiero potem się wypowiadaj. Powielasz słowa propagandy sowieckiej, która była wściekła na Papieża za to, że ich nie popierał (brzydził się sowietami jak trędowatą zarazą) i to ona głosiła, że Papież popierał Hitlera. Papież był bardzo zaangażowany w walce o pokój. Z całej mocy popierał Polaków, wspierał nasz naród finansowo jak mógł. Pieniądze i ine dary nigdy nie szły oficjalnymi kanałami, zawsze przekazywane były np. przez Węgry czy Słowację. Papież bał się, że afiszowanie się pomocą zaszkodzi ludziom, którzy na tą pomoc oczekują bo zarówno Niemcy jak i Sowieci tylko czekają aby ją przejąć. Jako naród mamy dług wdzięczności wobec Watykanu a my ciągle nie tyle, że nie chcemy go spłacić co nie wiemy, że ten dług posiadamy. Należy tylko ubolewać, że w szkołach ciągle się o tym nie uczy.

   • ikona pisze:

    Faktycznie – niewiedza. A raczej cudowna nieumiejętność oddzielenia faktów od manipulacji. Pius XII potępiał nazizm i faszyzm, uratował dziesiątki tysięcy Żydów, a jako przełożony Radia Watykańskiego, jako jedyne medium na świecie – nagłaśniał rzeczywistą sytuację w krajach okupywanych.

    Ale cały czas krążą po świecie nieuki podatne na sowiecką propagandę, rozkręconą po 1963 roku. Świetnie, nie?

   • Anonim pisze:

    Co niby masz trzeźwość i jasność myślenia bo jesteś niewierzący? Obrażasz innych brak Ci gardy, ogłady i kultury, czarodziej? Jak nie wiesz co to wiara katolicka to nie pisz.

 3. Natt pisze:

  Czy duchy z cmentarza w Kyloe sa wliczone w cene?
  Dosc latwo mozna znalezc na wynajem domek, jeden z tych popularnych na wiekszosci cmentarzy, sluzacy niegdys do pilnowania swiezych grobow przed lowcami cial.
  U mnie w miescie w kosciolach sa: stolarnia, magazyn, pub Frankenstein, salon z lampami, osrodek Unitarian, osrodek osiedlowy (fitness, krishnowcy, masaz), teatr, restauracja i sklep z biletami, sklep z pamiatkami, swiatynia Sikh, oraz mieszkania. Jeden z katolickich kosciolow niszczeje bedac we wlasnosci muzulmanow. Projektanci budynkow kosciolow w Polsce tez powinni brac pod uwage, ze wiele z nich moze z czasem zmienic funkcje.

 4. szynka pisze:

  W polsce jeszcze by to nie przeszło… po pierwsze z powodu przywiazania do KK ale i zbraku srodków u obywateli, tak niestandardowy budynek trzeba urzadzac od podstaw i ogrzac zimą ogromna powierzchnie. Gdyby w GB mieli takie niszczejące dworki jak my mamy napewno nie zyli by w kosciołach, my mamy dworki które niszczeja i mozna by w nich mieszkac ale nik sie tym nie interesuje … szkoda

 5. GMGM pisze:

  W Polsce napewno do tego typu przypadków nie dojdzie, jesteśmy krajem katolickim. Kosciół pozostanie w Polsce jako miejsce spotkania z Bogiem. Napewno mieszkańcy tych domów nie zdają sobie sprawy że są to miejsca konsegrowane. Mam nadzieje że kiedyś w tych miejscach bedą modlić sie ludzie, ponieważ po to zostały wzniesione.

  • maga pisze:

   konsegrowane? a może konsekrowane? albo konserwowane? hehehe

  • kika pisze:

   Już dawno w Polsce są kościoły i kaplice zamienione na domy, dyskoteki i hurtownie. To są tylko budynki. Kościół to ludzie.

  • Frank pisze:

   Może konserwowane? By to tłumaczyło dlaczego do kościoła chodzą same konserwy 🙂

  • Darek pisze:

   Na przykład we Wrocławiu Muzeum Architektury mieści się w dawnym kościele bernardynów, a w pobliskim kościele dominikanek funkcjonuje restauracja. Stało się tak, bo Niemcy wybudowali za dużo kościołów w jednym miejscu.
   Nie sądzę, by we współczesnej Polsce ktoś chciał mieszkać w kościele. Polacy wciąż pozostają bogobojni. I dobrze.

  • Anja pisze:

   Jesteś w błędzie – w Polsce już mamy takie domy – przykład: kościół w Muszakach (woj. warmińsko- mazurskie, droga Szczytno – Nidzica). Jeszcze kilka lat temu odbywały się tam msze. Większość członków rodziny mojego ojca została tam ochrzczona, tam zawierali związki małżeńskie…

  • amgc pisze:

   Co roku do większości domów w Polsce przychodzi ksiądz i poświęca dom po Bożym Narodzeniu ,więc skoro już dom został poświęcony to nie powinniśmy w nim mieszkać bo został poświęcony dla Boga? Bo w ten sposób rozumie to co piszą przeciwnicy przekształcania starych kościołów w domy mieszkalne!!!! JA NIE WIDZĘ W TYM NIC ZŁEGO!!
   Wiara powinna mieć jakieś granice i nie powinna ograniczać logicznego myślenia.Nie da się zawierzyć życia swojego i bliskich tylko BOGU, on nas nie wyleczy,nie da pieniędzy jedyne co wiara może zdziałać w trudnych stacjach to uczucie lekkiego spokoju że ktoś tam jest i jak będziemy wierzyli to będzie łatwiej ale NIC POZA TYM!

 6. Anonim pisze:

  można by też urządzić jakś intesywnie działającą agencją towarzyską, np. 3-poziomową, bo szkoda kubatury

 7. SZOK, COS PIEKNEGO..I CO MOZNA ZROBIC DOBREGO I ESTETYCZNEGO Z TYCH KAMIENNYCH „LOCHOW KATOLICYZMU”.BARDZO MILE DLA OKA-TAK TRZYMAC.>>>?!?!?

 8. henry pisze:

  Bóg jest w niebie, w przyrodzie, każdym stworzeniu, a nie w sztucznych budowlach na pokaz, zniewolenie i manipulowanie ludźmi ..

 9. Aaa pisze:

  Świat się stacza…

 10. Cloud pisze:

  Kościół jest miejscem poświęconym NA ZAWSZE Bogu.a to co widać na obrazkach to jest po prostu zacofanie ludzi, głupota i ŚWIĘTOKRACTWO. To że ludzie są ignorantami to ich sprawa. Pamiętajcie o jednym. PAN BÓG NIE RYCHLIWY ALE SPRAWIEDLIWY. Ja bym nie zaryzykował. I jeszcze jedno… skoro takie modne zrobiły się gadki o tolerancji – TO PRZESTAŃCIE SZYKANOWAĆ KOŚCIÓŁ KATOLICKI.

 11. Xawery pisze:

  Cóż. Dawniej bolszewicy robili magazyny i burdele w kościołach choć to akurat nieporównywalne. Bardzo ładnie wyposażone, urządzone i zaadaptowane te domy aczkolwiek, krzyże mogliby pozdejmować z zewnątrz. Razi to nieco.

 12. Myślę, że w ocenie tego zjawiska trzeba wziąć pod uwagę fakt, że Brytyjczycy – mimo iż około 70 proc. deklaruje przynależność religijną do chrześcijaństwa – mają nieco inny, jednak bardziej świecki stosunek do Kościoła i kościołów. My patrzymy przez pryzmat polskiego katolicyzmu, który wciąż odznacza się dużym szacunkiem do świątyń, dlatego dla wielu z nas fakt wykorzystania kościoła do celów innych niż modlitwa, jest dość kontrowersyjny.

 13. Anonim pisze:

  jesteśmy tylko zwierzętami a cywilizację która nas kontroluje rozwiniętą technologicznie o setki lat do przodu nazywamy Bogiem ,ze strachu przed śmiercią i zgnilizną ciała ludzkość wymyśliła sobie religię

 14. krakn pisze:

  nic nowego, w UK w kościołąch są znane dyskoteki i imprezownie, w wielu mozna nieźle narzeć się pigół i koksu :))

 15. Slatko pisze:

  Nie znam katolika, który byłby w rzeczywistości całkowicie wierny i oddany swojemu Bogu, ale do wygłaszania swoich mądrości o wierze są was miliony.

 16. aZjA pisze:

  Myślę, że to kościół może być fantastycznym miejscem do zamieszkania – pod względem estetycznym. Jednak bałabym się adaptować na mieszkanie jakikolwiek kościół w Polsce. Wierzę, że miejsca emanują energią, wynikającą również z intencji i nastrojów ludzi często przebywających w danym miejscu. A kościoły w naszym kraju, muszę to stwierdzić z przykrością, nazbyt często są odwiedzane przez osoby złośliwe zazdrosne, gnuśne, zepsuje, fałszywe, nieszczere, uprzedzone i przede wszystkim źle życzące swoim bliźnim. Może kiedyś się to zmieni, ale ja już chyba tego, niestety, nie dożyję.
  A o domu w małym urokliwym zabytkowym kościółku marzę. Jednak nie wiem czy kiedykolwiek będzie mnie na to stać. 🙂

 17. Konserwa pisze:

  Najlepiej, by każdy wierzył w to co chce, ale nie narzucał nikomu swojej wiary, nie ubliżając przy tym cudzej…Spór o to czy Bóg jest, Czy go nie ma wcześniej czy później dla każdego się wyjaśni, kiedy przyjdzie jego godzina.

 18. Carlin George pisze:

  george carlin youtube polecam… dla ludzi z dystansem do religii

 19. kuboll pisze:

  DO FRANKA Przeczytaj sobie ”historyku” ”Religię Hitlera” Michaela Hesemanna Może wtedy przestaniesz powtarzać zasłyszane bzdury.

 20. Lami pisze:

  hmm… ale właściwie co my komentujemy??
  Biorąc pod uwagę architektoniczne czy designerskie aspekty zagospodarowania starych budynków sakralnych na domy mieszkalne nie widzę w tym nic złego. Przecież „Bóg w dom..” W tych domach ktoś żyje, cierpi, śmieje się, rodzi lub umiera … być może w imię Boga ?
  … a co do Polski … to niestety nie pamiętam nazwy miasteczka … ale kiedyś niedaleko Bydgoszczy w kościele utworzono dyskotekę … na ołtarzu stał DJ , a na zakrystii ulokowano WC :(((

 21. O istocie Boga pisze:

  W całej biblii, która jest „Słowem Boga” nie ma stwierdzenia, że Bóg jest katolikiem! Religia to nieporozumienie! Istota Boga i Jego miłość do człowieka – swego dzieła, to niezwykłe poznanie. Żeby poznać Boga i nawiązać z Nim relacje nie potrzebny jest żaden człowiek tylko Jego słowo.

 22. O istocie Boga pisze:

  W całej biblii, która jest Słowem Boga nie ma stwierdzenia, że Bóg jest katolikiem! Nie rozumiem dlaczego tak wielu ludzi uważa, że katolicy mają monopol na Boga. Religia to nieporozumienie! Istota Boga i Jego miłość do człowieka – swego dzieła, to niezwykłe poznanie. Żeby poznać Boga i nawiązać z Nim relacje nie potrzebny jest żaden człowiek tylko Jego słowo.

 23. Kosciol pisze:

  Wreszcie wiadomosc ze ludzkosc madrzeje,zeby tak jeszcze w Polsce zamieniono koscioly na Domy Kultury,ale u nas ciemno i ciemno.

  • ciemność pisze:

   Do kościoła chodzi ten kto chce, nikt nikogo nie zmusza – tak samo jak do marketu, fryzjera, biblioteki czy kawiarni. Nie rozumiem więc idei likwidowania kościołów jako budynków. A może idąc za tą myślą należy zlikwidować wszystkie miejsca w których skupiają się ludzie w imię wyznawania jakiś idei? Za kościołem zlikwidujmy szkoły, instytucje publiczne, prywatne, wszystko co w jakikolwiek sposób służy ludziom. W sumie nie stoi na przeszkodzie byśmy dalej biegali z gołymi tyłkami i maczugami w rękach myśląc, że świat się kończy za horyzontem, skoro z tego co czytam wnioskuję, że większości nie jest potrzebna żadna wiara, nostalgia, tradycja, nadzieja i nic co nie wiąże się z bezpośrednia płytką konsumpcją. Dla mnie nie jest ciemnością wiara – nawet w cokolwiek, a całkowity brak refleksyjności w tym życiu.

  • Polter pisze:

   W Polsce domy kultury, biblioteki są obecnie zamykane ponieważ ludzie nie korzystają z tego. Dziękuję za uwagę.

 24. svartulf pisze:

  Jak tak czytam to wszystko, to nie do końca wiem, czy śmiać się czy płakać nad tym.

  Ludzie – co ma piernik do wiatraka, poza tym, że tyle samo liter!?! Przerobili sobie kościoły na niezłe mieszkania – i fajnie! Ładnie to wygląda i może ktoś jest naprawdę szczęśliwy, mieszkając sobie w takim „loszku”.

  Katolicy – piszecie, że to świętokradztwo, że Bóg ich pokarze. Za co? Za to, że ktoś jest szczęśliwy, mieszkając sobie w ciepłym mieszkaniu? Jeśli wasz Bóg miałby tych ludzi, co tam mieszkają, pokarać, to może lepiej zastanówcie się, kim jest ten wasz Bóg.

  I nie wypisujcie pierdół, że wasze uczucia religijne są obrażane – wy na każdym kroku wyśmiewacie się z ateistów, i każdych innych innowierców. Co oni mają powiedzieć? A też swoje uczucia mają.

  Należycie do jednej z najliczniejszych religii na świecie, a zachowujecie się, jakby Egipcjanie mieli was zaraz zagonić z powrotem do budowy piramid. A nakłanianiem do swoich „prawd objawionych” przebijacie nawet Jehowych, co jest już niezłym dokonaniem.
  Serio, zastanówcie się czasem co wypisujecie, bo żal dupę ściska, że aż zwieracze bolą. Ja, jako Polak, wstydzę się was.

 25. easyridermom pisze:

  Oj ludzie!!! Widzę przytłaczającą większość komentarzy n.t. wiary. Każdy z nas ma to, co czuje i potrzebuje. Sama jestem strasznie wierzącą katoliczką, ale można by „porozmawiać” o tych wszystkich wnętrzach. Uważam, że są po prostu wspaniałe, gdyby…. No tak-wyeliminować chociaż z budynków krzyże na zwieńczeniach dachów. I mamy SUPER REZYDENCJE. Ot co! Zapewniam, że i mnie mierzi widokołtarzy i witraży, oraz innych oznak świątynnych w zderzeniu z tym, co jest wewnątrz. Pozdrawiam pozostałych dyskutujących:)

 26. agula pisze:

  A czy to jest wazne czy ktos wierzy czy nie?Wazne jest aby czlowiek czlowieka szanowal.Szanowal jego poglady i nie narzucal swoich przekonan bo nikt na sile nikogo do niczego nie zmusi.Ateisci nie szydzcie z wiary katolikow a katolicy z nie wiary ateistow…..

 27. Mili pisze:

  Z jakiego wyznanie jesteś Frank?

 28. apsik pisze:

  super 🙂 ale weź to ogrzej zimą….

 29. stokrotka pisze:

  Myślę, że dobry Pan Bóg odda każdemu z nas to, na co zasługujemy!
  Niech im Pan Bóg wybaczy.

 30. Antoni pisze:

  Widzę, że rozpetałem nierozstrzygalną dyskusję. Nierozstrzygalną – bo z problemu, czy można w kościele zrobić mieszkanie zeszliście na problem istnienia Boga[nierozwiązywalny gadaniem] albo problem błędów kleru[to sprawa prokuratury- jeżeli takowe przestepstwa zostały popełnione].Prosze Pana Franka – my nie obrażamy ateistów , nie mówimy np.”ateiściuchu-idiociuchy” – a Pan nas ewidentnie obraża.Co to znaczy”Pambuk” ?Z kogo Pan kpi?Chyba z siebie.I wiedzy tez Pan nie ma – prosze poczytac dokumenty, jak papież PiusXII przeciwstawiał się Hitlerowi! A nie do Pana – do wszystkich: bedąc głeboko wierzącym[lub starającym się nim być] zawsze uważałem, że czy jest Bóg, czy Go nie ma – pewnych rzeczy Człowiek nie robi : nie morduje się Ciotki dla pieniędzy, nie sra sie na dywan itd…W pewnym zamku w piwnicy, gdzie ludzie umierali z głodu – chciano zrobic kawiarnię. To taki sam moralnie czyn, jak łóżko w kościele! I brawo dla Pani, która stwierdziła, że nikt nie pochwaliłb łózka w meczecie [ bo to nie trendy, albo sie boicie zemsty cielesnej muzułmanów…..]

 31. Jan pisze:

  LUDZIE. Budynek to nie kościół, ja nie wierzę w te brednie religijne w biblli chociaż duzo jest prawdziwych wydarzen historycznych, ale jesli spojrzycie dokładnie na boga egipskiego ozyrysa i jego historię to zrozumiecie kult „jezusa”
  Ale jesli ktos jeszcze wierzy w to ze oprocz podrózy ciał astralnych i zdobywania wyzszych poziomow swiadomosci w boskiej próżni jest coś jeszcze, to sam „Jezus” powiedział negując faryzeuszy (jezus był wogóle żydem) –
  nie budujcie mi kościołów, bo bóg jest wszędzie, pod kamieniem, w trawie itd itp
  Miłość i pozytywne wibracje i tzn dobry duch, równowaga z naturą daje kwintesencję piękna, i szczęścia ale na ten świat to już za pózno.pozdrawiam wszystkich myślacych.

  nb –
  sam chciałbym mieć taki dom w zaaranżowanym kościele.

 32. betina pisze:

  Kiedy panowie w czarnych sukienkach będą odpowiadać za błędy na ziemskim padole przed ludzkimi a nie boskim sądem to nadejdzie czas kiedy zaczną wystawiać na sprzedaż to czego bez pomocy chojnych owieczek nie będą w stanie utrzymać

 33. Anonim pisze:

  panie Frank
  nie ma nic gorszego niż wiara, że Boga nie ma,

 34. marta pisze:

  To jest straszne co ludzie robia z kosciolami to tzeba wysadzic w powietrze a nie obrazac Pana Boga w taki sposob.Jezus umarl za nasze grzechy na krzyzu smiercia meczenska a my tak bezczescimy Dom Bozy. z bolem serca patrze na to co sie dzieje z kosciolami i z ludzmi.

 35. Mili pisze:

  Ludzie schodzą na manowce i ida ku coraz gorszemu. Kiedyś natknełam sie na takie słowa: „iż żyjemy w ciężkich czasach, ponieważ ludzie są rozmiłowani w samych sobie, rozmiłowani w pieniądzach, zarozumiali, wyniośli, bluźniercy, nieposłuszni rodzicom, niewdzięczni, nielojalni, wyzuci z naturalnego uczucia, nieskłonni do jakiejkolwiek ugody, oszczercy, nie panujący nad sobą, zajadli, nie miłujący dobroci, zdrajcy, nieprzejednani, nadęci pychą, miłujący bardziej rozkosze niż miłujący Boga,  zachowujący formę zbożnego oddania.” Dodane były jeszcze takie słowa: „natomiast ludzie niegodziwi i oszuści będą się posuwać od złego ku gorszemu”. Z przyrością muszę przyznać ze tak jest. Zgodzicie sie ze mna?
  A wystarczy gdyby wszyscy ludzie stosowali sie do jednego przykazania: „milować bliźniego jak siebie samego”, a na świecie byłoby inaczej, innymi słowy panowałaby miłość. Większość ludzi raczej posiada w domu Słowo Boże. A zaglądaja do niej tylko jednostki. Ilu z was ją ma?

 36. marta pisze:

  Świeta prawda Mili. A Boga obrażamy codziennie swoją niegodziwością i brakiem modlitwy.
  Ludzie zaczynają się modlić jak juz nic innego nie pomaga a gdzie jest podziękowanie Bogu za życie za każdy dzień nawet za chorobe bliskiej osoby.

 37. marta pisze:

  w Polsce juz tez tak niedlugo bedzie mieszkalam 8 lat w holandii i wiem jak to jest jak z kosciola robia sklep spozywczy.Obudzcie sie ludzie dopuki macie jeszcze wasze koscioly i modlcie sie bo w Trojcy Przenajświętrzej jest tylko nadzieja.

 38. ewa pisze:

  czy wy jesteście poważni!!! Kościół jest mieszkaniem Bożym a nie jakimś hotelem. Jak wy możecie mówić, że to pięknie wygląda!!! Gdzie wasza wiara. Wcale się nie dziwię, że piekło jest na ziemi, jak wy to popieracie. Co na to Jan Paweł powiedziałby. Jest mi bardzo przykro,że tak uważacie.

 39. EW pisze:

  każdy z Was wypowiadających się ma swoje racje, których się trzyma. u nas ta moda się jeszcze długo nie przyjmie bo to świętokradztwo, a przecież większość Polaków to katolicy.
  „Czucie i wiara silniej mówi do mnie
  Niż mędrca szkiełko i oko.
  Martwe znasz prawdy, nieznane dla ludu,
  Widzisz świat w proszku, w każdej gwiazd iskierce;
  Nie znasz prawd żywych, nie obaczysz cudu!
  Miej serce i patrzaj w serce!” – jak pisał Mickiewicz każdy ma swój punkt widzenia, i każdego wolę, uczucia itd. trzeba uszanować. nie należy nikogo potępiać ze względu na wygląd itd. bo to od nas zależy kim i czym jesteśmy. a wiara… wiara jest w nas kościół (to tylko budynek) nie jest nam potrzebny tak na prawdę, nie powiem od czasu do czasu można iść i doznać że tak powiem oczyszczenia duchowego, ale to ode mnie zależy w co i gdzie wierzę i gdzie się modlę, jeżeli ktoś wierzy w budynek w te oklepane dogmaty to sorry. bo Królestwo Boga jest wewnątrz ciebie i wokół ciebie, a mury to tylko niepotrzebny dodatek. Jezus i apostołowie nie mieli budowli, stali przed człowiekiem i do niego mówili. a poza tym skoro kościół mówi tyle o pomocy potrzebującym to dlaczego nie sprzeda swoich dóbr i nie rozda biednym. wiem że muszą normalnie płacić podatki, rachunki i do kurii zawozić pieniądze ale to wszystko ze składek, daniny. a za intencje mszalne kasują do swojej kabzy, interes opłacalny :)). i jeszcze co do budynków „z prochu powstałeś i w proch się obrócisz” skoro mają zniszczeć i stać bezużytecznie to chyba lepiej że zostają jakoś zaaranżowane.

 40. Olga pisze:

  Zniesmaczonym, by umocnić zniesmaczenie,
  zachwyconym, by osłabić zachwycenie
  i tym, którzy nie mają zdania polecam film na You Tube: CHĘCINY „Nieprawdopodobne, ale prawdziwe.” FILM WIKTORA ZINA I SZYMONA ZINA

  • paweł pisze:

   zostawcie Bogu co Boskie, weżcie sobie co ludzkie. Nikt w takim domu nie bedzie szczęśliwy. Dom Boży jest niezwykłym miejscem. To jest sacrum nie profanujcie go bo sami siebie sprofanujecie, powinniśmy pomodlić się za dusze tych ktorzy chcą profanacji takich miejsc, takich osób które błądza jak Frank i inni. Boże wybacz im bo nie wiedzą co czynią!!!! a będzie wam oddane. PS. nie jestem księdzem ale kimś kto w pracy nosi broń więc święty nie jestem a szkoda. opamiętajcie się bo bez BOGA nie ma NIC !!!!!!!!! chcesz poczuć dreszcz emocji wybuduj sobie dom w stylu gotyckim jak kościół ale nie odbieraj Bogu poswięconego mu domu. PS. bardzo mądre stwierdzenie że niech tak zaadoptują meczet synagoge? dwa dni i hamas równa wykonawców z ziemią a mosad kasuje właściciela. wiem coś o tym. papa

 41. aleks pisze:

  to fajnie mieszkac w kosciele, wtedy juz bym nie musiala chodzic do zadnego innego kosciola

 42. Mili pisze:

  Jak mówi przysłowie: jak trwoga to do Boga. Wtedy ludzie przypominaja sobie o istnieniu Stwórcy. A na co dzień mają inne rzeczy ważniejsze dla nich. Bóg schodzi na ostatnią pozycję, jeśli w ogóle ma jakieś miejsce w życiu ludzi. Dlą wielu bogiem są pieniądze i to sie liczy.

 43. Piotrek pisze:

  Re FRANK – Mimo tego że byłeś ministrantem to widac katechizm słabo poznałes a teraz mówisz o czymś czego nie znasz nie poznałeś a wydaje ci się że wiesz o zaganieniu przynajmniej sporo. Co do Piusa XII, odsyłam do faktów typu żałoba po jego śmierci w Izraelu. W dniu śmierci papieża Piusa XII minister spraw zagranicznych Izraela Golda Meir napisała: „Opłakujemy wielkiego sługę pokoju” dalej zażyła przyjaźń z rabinem Rzymu – z czi dla papieża nazwał go Eugeniusz, a także jego osobiste interwencje w sprawie ratowania Żydów itd – setki tysięcy ludzi uratowanych dzieki jego zabiegom i interwencjom. To co ty tu bredzisz o współpracy – bo to brednie i kłamstwa – to wynik propagandy KGB po II wojnie światowej oraz propagowanie z 1963 r. w „Namiestnik”, którą debiutował Rolf Hochhuth, lewicowy niemiecki pisarz (i były członek Hitlerjugend), w któej oczerniono papieża. Żydowski historyk Pinchas Lapide stwierdził w swojej książce „Trzech papieży i Żydzi” (1967): „Kościół Piusa XII uratował od pewnej śmierci z rąk nazistów 860 tysięcy Żydów. Liczba ta dalece przekracza efekty działań innych instytucji religijnych czy akcji ratunkowych podejmowanych przez państwa”. W samym Rzymie na polecenie papieża katoliccy duchowni ukrywali 4,8 tys. Żydów. Zatem lepiej zamilcz i nie pisz więcej takich banialuk jak masz pojecie o tym jak wilk o gwiazdach…

 44. Teresa pisze:

  Oj zobaczymy czy ci modralinscy tez beda tacy mądrzy jak przyjdzie sad Boży ,tez beda mieli wiele dopowiedzenia …
  Wierzyć to znaczy ufać w to co sie wierzy a nagroda wiary jest zobaczyć to w co sie wierzyło …
  Mogłabym wątpić w Boga gdyby nakazywal do morderstwa ,nienawiści itp.ale dlaczego nie mam wierzyć skoro jego prawo to samo DOBRO ..dlaczego tak cieżko jest ateista w Niego uwierzyć !! Chyba dla tego ze wola zlo !!!

  • mądra pisze:

   Raczej dlatego, że nie potrzebują namawiania do czynienia dobra! Nie trzeba ich straszyć piekłem, żeby byli dobrzy!

 45. Pingback: ANTES IGLESIAS, HOY… CASAS MODERNAS « Ecce Christianus

 46. grachrap pisze:

  Grunt to pomysł!
  A jeśli dodać jeszcze wyczucie dobrego smaku, to ze wszystkiego można zrobić cacko.
  Elegancka adaptacja wnętrza byłego kościoła w Kyloe najbardziej przypadła mi do gustu.

 47. 87Michalp pisze:

  To jest okropne świętokradztwo jak można było do czegoś takiego doproadzić doprowadzić. Mamy przykład z biblii co Pan Jezus Zrobił jak powyrzucał kupców ze świątyni TU POWINNIŚMY JAKO CHRZEŚCIJANIE ZROBIĆ TAK SAMO

 48. koty90@wp.pl pisze:

  a co w tym zlego skoro kosciul katolicki zaczol podupadac w europie to nie powod zeby takie piekne budynki podupadly razem z nim

 49. Teresa pisze:

  Nie pierwszy to i nie ostatni raz , ale Kościół, mimo wszystko – będzie trwał wiecznie. ponieważ jest zbudowany na skale.

  „Nie szukaj Boga w zaświatach. On jest przy Tobie”.
  – Matka Teresa z Kalkuty

 50. Bogumił pisze:

  Z estetycznego punktu widzenia jest to coś jakby wziąć na przykład 18-wieczną grafikę – oryginał – do zrobienia kotylionów na imprezę integracyjną albo do zapakowania książki kucharskiej na prezent.

 51. evaa pisze:

  To jest profanacja Świątyni !!!

 52. d12 pisze:

  ja zmierzam do sklepu, a w ogóle to nie kościół tylko dom wyglądający jak kościół, pomódlcie się lepiej a nie p…e:)

 53. Anonim pisze:

  Zanim zbuduje się kościół, miejsce jest dokładnie badane prze zradiestetów, różdżkaży i innych …
  Zawsze na osi wschód – zachód.
  W tych miejscach występują najkorzystniejsze dla ludzi zjawiska, niekoniecznie do końca zbadane przez naukowców.
  Gdybym tylko miała możliwość zamieszkania w takim miejscu, bez wahania i natychmiast bym się tam przeniosła.
  Pomyślcie, poczytajcie, w necie jest dużo wiedzy na ten temat.
  Pozdrawiam

 54. Wiolinka pisze:

  A może przestańmy patrzeć na to przez pryzmat Kościoła.Jestem również osobą wierzącą,ale patrzę na te wspaniałe budowle i myślę sobie:jak dobrze że ktoś kto ma środki zagospodarował je.Być może przywrócił im dawną świetność.Gdyby nie to może dziś byłyby ruiną,a ludzie ze smutkiem oglądali by je.Myślę,że nie ma w tym żadnego świętokradztwa,przecież te Kościoły służą ludziom,a każdy kto kocha swój dom dba o niego.

 55. szałowa strona internetowa

 56. Marta pisze:

  Bardzo ładne zdjęcia:-)

 57. azlisted.com pisze:

  There is a high chance that infections are contracted in the feminine reproductive organ. Th Article
  tht flew wIll hl u gt rId f yeast Infections fr good! These young
  individuals are smart and accountable.

  Feel free to surf to my web-site azlisted.com

 58. belong o pisze:

  Hi, constantly i used to check blog posts here early in the
  daylight, for the reason that i like to find out more and more.

 59. You can choose to use hyphens, parenthesis, or even just open spaces.
  Her eyes were closed, but not restful, thinking of everything and nothing at once.
  Without move-up home buyers, the oversupply of larger, more
  expensive homes will continue to drive down home prices across the board, further slowing the recovery of the housing market.

 60. I always spent my half an hour to read this blog’s posts every day along with a cup of coffee.

 61. Homecare is a buzzword these days, especially amongst baby boomers.
  Here thriving economy with good hotels and restaurants business.
  This chocolate brown bikini has a super cute sliding triangle top with loop details.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*