Dramatyczny apel o pomoc artystów z całego świata

Na stronie Ganzeera pojawił się apel, w którym egipski artysta uliczny zwraca się z dramatycznym apelem o pomoc twórców z całego świata i wykorzystanie sztuki jako broni w walce z armią, która w brutalny sposób tłumi pokojowe demonstracje w Egipcie i nie chce oddać władzy cywilom.

Fot. Facebook.com (Ganzeer)

Artysta prosi o pomoc nie tylko twórców street artu, ale również autorów komiksów, muzyków, filmowców oraz wszelkie inne artystycznie uzdolnione osoby. Odsyła jednocześnie do brutalnych zdjęć, na których udokumentowano, w jaki sposób armia pacyfikuje ludność cywilną.

Poniżej treść apelu Ganzeera:

„Wojsko egipskie w brutalny sposób tłumi pokojowe protesty w Egipcie. Żołnierze nie mają litości, tłuką pałami leżące kobiety, depczą po głowach i strzelają do nieuzbrojonych cywilów. Wszystko to widziałem na własne oczy. Nie byłem w stanie nic zrobić. To ból rozrywający duszę.

Równie potworne są kłamstwa przekazywane w kontrolowanych przez armię mediach. Nic nie boli bardziej, niż taka bezczelna niesprawiedliwość. Obawiam się, że strategia, jaką obrało wojsko w Egipcie, doprowadzi mój kraj do wojny domowej. Żeby nasze starania zachowały swój pokojowy charakter, proszę artystów z całego świata o wspieranie rewolucji egipskiej sztuką. Jak powiedział kiedyś geniusz Alan Moore, „satyra niszczy was w oczach społeczeństwa, pokazuje jako śmiesznych,chromych, żałosnych, bezwartościowych – w oczach rodziny, waszych dzieci, w waszych oczach. Jeśli autorem szczególnie dobrej satyry jest wybitny bard, to nawet trzysta lat po waszej śmierci ludzie wciąż będą się śmiali”.

Fot. Reuters/Facebook.com

„Naszą jedyną nadzieją jest teraz obalenie armii dzięki broni, jaką jest sztuka. Od 13 do 25 stycznia ulice Egiptu będą świadkiem antywojskowej eksplozji street artu. Jeśli jesteś artystą ulicznym w jakimkolwiek innym zakątku świata, proszę, zrób, co możesz w swoim mieście, żeby nam pomóc. Jeśli tworzysz komiksy, jesteś muzykiem, robisz filmy, lub posiadasz jakikolwiek inny talent, będzie to dla nas wielka pomoc. Jeśli możesz zrobić cokolwiek przed zaplanowaną datą, proszę, zrób to! Potrzebujemy każdej pomocy.

Znalezienie inspiracji nie jest trudne – odwiedź http://scaf-crimes.blogspot.com/. W imieniu całej egispkiej społeczności artystów ulicznych dziękuję każdemu, kto zechce nam pomóc. Wasza sztuka może uratować życie wielu osobom.”

Uwaga! Jeśli macie pomysł i chcecie się przyłączyć do akcji, przysyłajcie swoje prace na ekm@sztukatulka.pl. Zamieścimy je na stronie Sztukatułki, Facebooku, prześlemy do Ganzeera, a najciekawsze nagrodzimy!

O roli, jaką sztuka uliczna odgrywa w czasie rewolucji w Egipcie (również o Ganzeerze), pisałam w tekście „Postrewolucyjny make-up Kairu”

Ten wpis został opublikowany w kategorii Street art i oznaczony tagami , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

32 odpowiedzi na „Dramatyczny apel o pomoc artystów z całego świata

 1. witam, jestem tuż po malowaniu w Krakowie i Żywcu Łukaszenki, którego zamykaliśmy do paki… Postaram się coś zadziałać na ulicy by Wam pomóc… rozpropaguję też info!
  Dariusz Paczkowski

  • Super! Mam nadzieję, że się uda:) Prace, które przyślecie na ekm@sztukatulka.pl, przekażemy Ganzeerowi w ramach akcji solidarności artystów z Egiptem

  • Anonim pisze:

   Ludzie zatracają swoje oblicze,zwierzęta zacznają się lepiej zachowywać.Zabijają jak są głodne,człowiek bez powodu potrafi
   zniszczyć drugiego,lub odebrać mu zdrowie do końca życia.
   W imieniu prawa -często……..
   „Nie potrafi panować nad swoimi instynktami/ i są to różne/
   w zależności do sytuacji

 2. Prawdziwy Polak pisze:

  Z Egiptu powinni wszyscy brać przykład! Pełne nieskrępowane równouprawnienie! tak trzymać 🙂

 3. Anonim pisze:

  TO STRASZNE WIDAĆ NA ZDJĘCIU
  JAK CAŁA ARMIA HIEN WOJSKOWYCH RZUCIŁA SIĘ NA KOBIETĘ A WOJSKO JEST PO TO
  ABY WALCZYĆ Z WROGIEM NIE Z LÓDZMI SYNOWIE BIJĄ I ZABIJAJĄ SWOJE MATKI , OJCÓW

 4. Anonim pisze:

  hej ludziska to dopiero się zaczyna! będzie ustawa o środkach przymusu bezpośredniego: znaczy się strzał do bydła i pytanie kto idzie!

 5. Anonim pisze:

  nie wiem dlaczego,ludzie nie rozumieja ze armia jest na uslugi rzadu w roznych okolicznosciach,armia w egipcie zabila sadata,po ktorym nastapil mubarak,ktory tez oczywiscie musial miec z armia powiazania jak w kazdym panstwie,demokratycznym tez,jakikolwiek rzad cywilny by nie byl w egipcie,czy innych krajach arabskich armia ma tam decydujace tam znaczenie i bez niej zaden rzad nie jest w stanie istniec,a w czasie kazdej rewolucji gina ludzie,bylo tak w polsce, na wegrzech,w czechoslowacji i we wszystkich zrywach rewolucyjnych na calym swiecie

 6. MiB pisze:

  Tutaj jest bita kobieta – straszne!! to tak samo jak u nas 11.11.11 dobry policjant kopał po głowie leżącego niedobrego nazioła i tak się zaangażował w swoją robotę, że nie mógł przestać

  • Normal pisze:

   Tylko, że u nas ten niby „nazioł” razem z kumplami chciał atakować policję, a gdy ta ruszyła pierwszy uciekał ale został z tyłu i miał pecha. Zresztą na zadymę 11-tego nawet sobie zrobił irokeza. Pooglądaj sobie film jeszcze raz.

   • rob2004 pisze:

    normal – no właśnie chyba coś Tobie się pomyliło. „Niziol chciał zaatakować policjanta”. Rozumiem, że policjant czytał w myślach i stąd stwierdził ten zamiar? Ponieważ oglądałem ten film wiele razy i wynika z niego niezbicie, iż jedyną „zbrodnią” tego „niziola” jak go nazywasz (notabene ja też jestem niziolem skoro 11 listopada szedłem z „faszystowską” biało-czerwoną flagą wołając niziolskie, agresywne hasłą (według TVN) – Bóg, Honor i Ojczyzna) jest to iż szedł chodnikiem w zorganizowanej grupie z innymi „niziolami” chcącymi uczestniczyć w Marszu Niepodległości.
    Rozumiem, iż jest to zbrodnia przeciw demokracji, wolności i wogule suwerenności Naszego kraju.
    Nie jest natomiast żadną zbrodnią i hańbą ani dla Ciebie (jako Polaka) ani dla innych tu zgromadzonych przyjazd wnuków żołnierzy Wermahtu, których dziadkowie wypędzili mojego dziadka z Warszawy w 1944 roku oraz bicie Polaków tylko za to iż śmieli chodzić po ulicy w dniu 11 listopada z biało-czerwoną flagą.

    • Anonim pisze:

     Tak teraz polacy ,nawet nie wywieszają flagi.
     Nie wychowują dzieci ,aby wiedzieli co to znaczy ojczyzna.
     Nie można bić ludzi w pokojowej manifestacji.
     A są tacy co rozrabiają,i to ich powinno się karać a nie
     wszystkich ?
     To samo dotyczy stadionów.

 7. "Wiosna Ludów" w Afryce pisze:

  Niewykluczone, że jak kryzys się pogłębi w Europie, to „Wiosna Ludów” trafi i tutaj. Kolejny wstrząs, by bogacze i dyktatorzy nie zapędzali się w snobizmie, kiedy inni głodują, czy tez umierają z głodu. Jak widać mimo technologi, to nie zmieniło się wiele od czasów troglodytów w mentalności ludzi.

 8. feminazista pisze:

  Arabowie w Egipcie, czy Tunezji wiedzą jak traktować kobietę ! Prawda Polki-seksturystki ?

 9. Tomek pisze:

  Dobrze ze Egiptem Władce ma Wojsko to nie wiem czego chcą ich Obywatele.. lepiej zęby Krajem rządziło Wojsko niż był by Polski Komunizm jak u Nas ;/

 10. Tomek pisze:

  „która w brutalny sposób tłumi pokojowe demonstracje w Egipcie i nie chce oddać władzy cywilom. ” Dobrze robią ze tłumią pokojowe Demonstracje ale szkoda ze Brutalnne.. co im przeszkadzia ze Wojsko rządzi krajem ? chyba lepiej tak niż Politycy dbali o siebie i swoje kieszenie

 11. iwi pisze:

  Boże, ludzie trzeba im jakoś pomóc,gdzie ten ich rząd ,dlaczego pozwala wojsku,policji na robienie takich rzeczy….jak w ogóle czlowiek człowiekowi moze zrobić coś takiego, czuję złość w tej chwili ze swojej bezsilności…

  • Fantasmagorie pisze:

   Wnioskuje , ze jestes mloda osoba – przeszlosc nowozytna chociazby Polski – okres stalinizmu ,PRL-u
   wiezienie na Rakowickiej ,Na Kamiennej w Krakowie – Rawiczu itd.itd. tlumienie polskich demonstracji w okresie stanu wojennego – gdybys to widzial(a) – ta fotografia moglaby byc z ulic Warszawy lub innego polskiego miasta.I co zyjesz z ta swiadomoscia?Zyjesz i jestes wciaz bezsilna – gdyz zawsze policja czy wojsko jest na uslugach rzadow ,lub frakcji rzadzacych. A tlum nie moze sie zorganizowac w demokracjach roznych panstw swiata.

 12. obywatel świata pisze:

  opór przeciwko reżimowi można stosować także inaczej: Apelujmy do turystów, aby zrezygnowali z wczasów w Egipcie, dopóki wojsko nie odda władzy cywilom. Straty finansowe bardziej bolą niż karykatury i muralia. Nie wszyscy czują, jak niegodziwie postępują, pławiąc się w basenach i popijając drinki, podczas gdy za murami hoteli leje się krew.

 13. lukasz pisze:

  dlaczego ten wojskowy co kopie jest w trampkach ???

 14. pies pisze:

  Ależ z większości to dur..e. Wojsko w Egipcie stara się uratować, kruchy pokój. Ci „biedni” cywile starają się wprowadzić w państwie prawo szariatu i rządy „muzoli”. Biedni, oszołomieni zrozumcie, że po wprowadzeniu nowych porządków jedyna sztuka jaka będzie miała prawo tam istnieć to „sztuka islamu”. Podobna sytuacja istniała kiedyś e Turcji. Tam też wojsko było ostoją demokracji. Może wypaczonej, lecz jednak demokracji. Kto tego nie wie i nie rozumie, niech może lepiej głosu nie zabiera.

 15. mam w dupie taka demokracje pisze:

  usa wprowadza „demokracje” a ludzie jej nie chca tak samo bunt ludzi był tłumiony 11 listopada w warszawie ale media zwłaszcza tvn podali ze to była ustawka kiboli z niemiec polacy obudzmy sie w polsce juz nic polskiego nie ma rozkradzione wszystko przez zydokomune a obecnie ich potomstwo

 16. to mi sie podoba:) pisze:

  to mi sie podpoba, równouprawnienie sobie kobiety wywalczyły, hehehehe

 17. Krzych O. pisze:

  Wojsko wie co robi. Oddanie władzy cywilom w Egipcie zakończy się bezwzględnymi rządami islamistów i być może wprowadzeniem szariatu, czyli prawa religijnego z całym jego barbarzyństwem jak kamienowanie, batożenie i wieszanie za byle co. Prześladowanie chrześcian będzie przy tym sprawą oczywistą.

 18. to prawdziwa twarz Egipcjan pisze:

  Tak są traktowane kobiety w domu i na ulicy , to w ich kulturze standart, nie dziwcie się . Kobieta w Egipcie jest zerem, czego mamy przykład .Pozdrawiam POLKI , cichodajki co jeżdżą tam w okreslonym celu , tak też mozecie skończyć

 19. Pingback: Polska odpowiedź na apel Ganzeera — Sztukatułka

 20. otwornick pisze:

  Cieszą mnie takie akcje internationalno-internetowe.

 21. Pingback: zywiecforum.pl

 22. Pingback: ZUZANNA JANIN

 23. And for what – a place to leave your luggage,
  spend a few unconscious hours at night, and then wash
  up in the morning. Eventually, I realized that
  I needed more help than just the psychiatry. These programs aim
  to teach students that this is a fundamental part of travel–going out and experiencing cultures different from your own.

 24. ab.lc pisze:

  Their energy will also improve your psychic abilities.
  You should shuffle the cards, and twist them
  as well. It tends to make you feel so numerous issues at one time.
  Contact on your favorite friends to share some fun.

  Feel free to visit my web blog psychic source Promo code (ab.lc)

 25. As well as the usual cinemas and bowling alleys, Pattaya also
  provides great opportunities for video game enthusiasts –
  although this option is not recommended after school has finished
  – and a number of theme parks and zoos. Here you can buy Thai food
  in the market or from the floating boats, as well as Thai wood and silk items made by skilled artisans.
  The average ROI (rental yield) in Thailand varies between 6-8% net,
  which is rather high even worldwide.

  my page :: พัทยา สถานที่เที่ยว

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*