„Człowiek karmiący łabędzie” podbija świat

Biel walczy z czernią, a jednostka ze stadem. Dwa przeciwległe, uzupełniające się światy na fenomenalnej fotografii Marcina Ryczka. To zdjęcie podbija świat.

Fot. Marcin Ryczek

W swoich pracach odwołuje się do symboli i geometrii. Ceni sobie prostotę i minimalizm, co sprawia, że jego fotografie są bliskie grafice. Zdaniem artysty nawiązywanie do form, kształtów, symboli nadaje zdjęciom drugie, filozoficzne dno. I zmusza odbiorcę do głębszej refleksji.

Elementem łączącym wszystkie jego prace – dla mnie najbardziej istotnym – jest człowiek, który pojawia się w tych symbolicznych pejzażach.

Jedną z jego najbardziej znanych fotografii jest „Człowiek karmiący łabędzie”. Została wykonana z Mostu Grunwaldzkiego. Na zdjęciu widać człowieka karmiącego łabędzie i kaczki, a woda i śnieg układają się w dwa symboliczne obszary Yin-Yang. Przeciwne, kontrastujące ze sobą, ale również wzajemnie się uzupełniające.

To zdjęcie zauważyli na początku użytkownicy Facebooka, którzy następnie udostępnili je kilka milionów razy. Po Facebooku był „Spiegel”, „Guardian”…

Na zdjęciu Marcin Ryczek

– Zdjęcie ma charakter uniwersalny – podkreśla autor. – Może podobać się ludziom w Polsce, Brazylii, czy Iranie. Między innymi z tych miejsc otrzymuje pozytywne maile. To jest chyba dla mnie największa nagroda, że to, co zrobiłem, dociera do wrażliwości innych ludzi – wyjaśnia Marcin Ryczek.

Krakowska fotografia Ryczka nagrodzona została w kilku konkursach, a w ubiegłym miesiącu zdobyła pierwszą nagrodę (Grand Prix) w prestiżowym międzynarodowym konkursie fotograficznym Grand Prix de Découverte: International Fine-Art Photography Award. Do konkursu zostały złożone prace fotografów z 82 krajów świata.

Jako jedyny Polak Ryczek zakwalifikował się do finału, zdobywając główną nagrodę. – To szczególnie cieszy jeśli popularność medialna, potwierdzona jest najwyższą fachową oceną jurorów – mówi autor.

Zwycięska fotografia została przyjęta do prestiżowej kolekcji Bibliotheque Nationale de France oraz zaprezentowana została m.in. na paryskiej wystawie Paris Salon de la Photo. W ciągu ostatniego półrocza można ją było także oglądać na wystawach w Japonii ( Tokio, Osaka ), Chinach (Pekin), Niemcy (Weimar) i Francja (Paryż).

Zdjęcie Ryczka publikowane było gazetach i w serwisach internetowych na całym świecie np. Anglii – The Guardian , Niemczech – Der Spiegel, Izraelu – Yedioth Ahronoth, Włoszech – La Repubblica, Danii – Politiken, Szwajcarii – 20 Minuten , National Geographic, TheTelegraph…

Pod koniec 2013 roku amerykański The Huffington Post opublikował swoją listę „najbardziej uderzających zdjęć artystycznych 2013 roku” – „2013’s Most Striking Fine Art Photography”. Wśród 5 zamieszczonych tam zdjęć znalazła się fotografia krakowskiego artysty.

Pozostałe zdjęcia Marcina Ryczka:

"Mężczyzna w czerni", "Mężczyzna w bieli", fot. Marcin Ryczek

Wykres życia. Fot. Marcin Ryczek

Hiroszima. Feniks odradzający się z popiołów. Fot. Marcin Ryczek

Źródło:

Marcin Ryczek – strona artysty

Marcin Ryczek na Facebooku

Ten wpis został opublikowany w kategorii Fotografia i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

9 odpowiedzi na „„Człowiek karmiący łabędzie” podbija świat

 1. Je remarque direct que vous connaissez très bien ce thème

 2. Indira pisze:

  Puis-je emprunter 2-3 lignes pour mon site perso ?

 3. Est-il possible de vous emprunter deux-trois phrases pour un site
  web personnel ?

 4. On remarque immédiatement que vous connaissez bien le
  thème

 5. Bon je n’аi pas terminé de lire par contrе je passerai
  dans la soirée

 6. bi pisze:

  Tiens je vais en parler sur mon site

 7. Avery pisze:

  Cet article est vraiment rempli de conseils

 8. Denice pisze:

  Je suks tout à fait d’aϲcord avec ѵous

 9. The impressive backing the company has already attracted may also be attributable to the track records of its founders. Urban Compass co-founder and Executive Chairman Ori Allon sold his first business to Google and his second to Twitter. Co-founder and CEO Robert Reffkin is a former White House fellow and Goldman Sachs alum.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*