Najmniejsza „Mona Lisa” na świecie

30 mikronów, jedna trzecia grubości ludzkiego włosa. Na tej mikroskopijnej powierzchni udało się odtworzyć jedno z największych dzieł sztuki.

Fot. Georgia Tech, gatech.edu

Słynny portret namalowany przez Leonarda da Vinci został odtworzony przez zespół z Georgia Tech w Stanach Zjednoczonych, pracujący pod kierunkiem Jennifer Curtis. Naukowcy zastosowali mikroskop sił atomowych oraz nowatorską technikę litografii, nazwaną ThermoChemical NanoLithography (TCNL).

W ten sposób powstała najmniejsza na świecie reprodukcja obrazu, która składa się z pikseli wielkości 128 nanometrów. Każdy piksel to produkt reakcji chemicznej.

Liczba cząsteczek w pikselu była kontrolowana za pomocą temperatury. Dzięki temu naukowcy-artyści mogli manewrować między odcieniami szarości.

* * *

I przy okazji kilka słów o tej bardziej znanej wersji i jej młodszej siostrze…

Pokazana we wrześniu 2012 r. w Genewie „Mona Lisa z Isleworth” została uznana przez ekspertów z „The Mona Lisa Foundation” za oryginalne dzieło autorstwa Leonarda da Vinci.

"Mona Lisa z Isleworth", fot. AFP

Według nich obraz ten jest wcześniejszą wersją stacjonującego w Luwrze portretu, a przedstawiona na nim „Gioconda” jest 10 lat młodsza.

Wcześniej obraz ten znajdował się w skarbcu jednego ze szwajcarskich banków.

"Mona Lisa" i "Mona Lisa z Isleworth", fot. AFP

„Mona Lisa”, która kojarzona jest głównie z zagadkowym uśmiechem i problemami z ustaleniem tożsamości modelki, została niedawno przeanalizowana również pod kątem pejzażu, który da Vinci ujął na drugim planie.

Zdaniem włoskich badaczek kobieta nie została przedstawiona na tle Valdarno, czyli doliny rzeki Arno, jak wcześniej sądzono, ale krainy Montefeltro, znajdującej się na pograniczu trzech regionów – Marche, Emilii Romanii i Toskanii.

Jak wynika z danych historycznych, na których bazowały badaczki, Leonardo da Vinci dobrze znał Montefeltro. W 1502 roku obserwował fortyfikację tamtych stron i był tam prawdopodobnie również później, w drodze z Rzymu do Bolonii.

Okolice historycznego Księstwa Urbino, jednego z najważniejszych ośrodków kultury renesansu w Italii, rozpoznały na obrazie z pierwszych lat XVI wieku geomorfolog z uniwersytetu w tym mieście Olivia Nesci oraz malarka i fotograf Rosetta Borchia, które same siebie określają mianem „łowczyń krajobrazu”.

"Mona Lisa" (detal), fot. AFP

Źródła:

Georgia Tech

INTERIA.PL

PAP

Ten wpis został opublikowany w kategorii Rysunek i malarstwo i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

3 odpowiedzi na „Najmniejsza „Mona Lisa” na świecie

  1. 3 Non ha rilasciato dichiarazioni che potessero incriminarla quando fu interrogata dalla Polizia il giorno 31 Gennaio. Anzi ha negato. Accettando il consiglio del suo avvocato ha tenuto la bocca chiusa e non ha detto alcunch茅 di rilevante.

  2. This post is really a good one it helps new internet visitors, who are wishing in favor of blogging.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*