„Powinnaś umrzeć”

Przejmujący portret narkomanki. Spojrzenie, które mogłoby konkurować ze słynnym spojrzeniem małej Afganki. Dziewczynkę z okładki „National Geographic” z fotografią Steve’a McCurry’ego zna chyba każdy. Tę ze szklistymi oczami z poniższego zdjęcia poznajemy dzięki kanadyjskiemu fotografowi Tony’emu Fouhse’owi.

Stephanie MacDonald, fot. Tony Fouhse/http://lightbox.time.com

„Wiesz, jak to się powinno skończyć? Powinnaś umrzeć”. Kanadyjski fotograf bez ogródek rzuca garść słów w pokrytą strupami i bliznami twarz młodej dziewczyny. Tak zaczyna się historia Stephanie MacDonald pokazana w książce i serii fotografii „Live Through This”

Tony Fouhse dokumentuje terapię uzależnionej od heroiny kobiety. O pomyśle czytamy w internetowym wydaniu „Time’a”.

„Rozpoczęliśmy to przedsięwzięcie jako dwoje ludzi. Każdy z nas potrzebował czegoś od tej drugiej strony. Ona chciała wyjść z nałogu, a ja chciałem zrobić jej zdjęcia” – pisze fotograf.

Stephanie. Fot. Tony Fouhse, tonyfoto.com

Zanim rozpoczął pracę ze Stephanie, wykonał w Ottawie serię portretów osób uzależnionych od narkotyków.

„Nie uważam siebie za fotoreportera, bo wszystko, co robię, robię w porozumieniu z bohaterem zdjęcia” – powiedział „Time”. Gdy fotografował narkomanów, podkreślał, jak bardzo zmienia się ich wyraz twarzy, gdy są uwieczniani. „Zakładają maski, w których chcą występować przed światem zewnętrznym” – tłumaczy.

Portrety z serii „Live Through This” dokumentują próbę powrotu do normalnego życia. Stephanie staje się muzą fotoopowieści o uzależnieniu, bólu i nadziei.

Stephanie MacDonald, fot. Tony Fouhse/http://lightbox.time.com

Fouhse poznał Stephanie w czerwcu 2010 roku. „Fotografowałem ją może trzy, może cztery razy w ciągu kilku tygodni” – wspomina. „W końcu wyrzuciłem z siebie: ‚Czy mogę coś dla ciebie zrobić?’. Poprosiła mnie, żebym jej pomógł przejść przez odwyk. I tak się zaczęła historia” – czytamy na stronie artysty.

Okazało się jednak, że dziewczyna ma ropień mózgu. W jej przypadku spowodowany zastrzykami i infekcją. Najpierw była operacja, później odwyk.

Stephanie MacDonald, fot. Tony Fouhse/http://lightbox.time.com

Stephanie MacDonald, fot. Tony Fouhse/http://lightbox.time.com

„Po operacji zadzwoniła do mnie i powiedziała, że chce jechać do domu. Zapytałem, gdzie jest jej dom. Powiedziała, że u mnie” – napisał na swojej stronie Fouhse.

Chora dziewczyna przeprowadziła się do fotografa. Zamieszkała tam z jego żoną i psami. Odstawiła heroinę i zaczęła wychodzić z nałogu.

Stephanie MacDonald, fot. Tony Fouhse/http://lightbox.time.com

„Jedynymi miejscami i osobami, jakie mogła wcześniej odwiedzać, były ulice i dealerzy” – mówi fotograf. Stephanie mieszkała z małżeństwem przez prawie rok. Proces wychodzenia z nałogu był cały czas dokumentowany.

Książka ma białą okładkę. Na końcu jest kieszonka. W środku kilka słów od Stephanie i jej aktualne zdjęcie. Wygląda na zdrową i spokojną osobę. Podkreśla, że nie wie, jaka przyszłość ją czeka. „Wiem, że nie powinnam tego mówić, ale w pewnym sensie tęsknię za tamtymi dniami. Ale to koniec, jestem czysta i mogę powiedzieć w czasie przeszłym, że coś takiego mi się przytrafiło”.

Poniżej ostatnie zdjęcia Stephanie:

Stephanie MacDonald, fot. Tony Fouhse/http://lightbox.time.com

Źródła:

Tony Fouhse – strona fotografa

Paul Moakley, „Live Through This: Documenting One Woman’s Struggle with Heroin”, TIME

Ten wpis został opublikowany w kategorii Fotografia i oznaczony tagami , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

4 odpowiedzi na „„Powinnaś umrzeć”

 1. Nebraska pisze:

  Najbardziej wstrzasajaca obrazy, jakie widziałam. Mam dwóch synów. Znam ból matki, nie znam bólu tej dziewczyny…

 2. Anonim pisze:

  narkotyki to najgorsze co może być. Po zdjęciach sugeruję że ona była kiedyś piękną dziewczyną a narkotyki ją zniszczyły te zdjęcia skłaniają do myślenia.

 3. Dick pisze:

  Wcześniej była ładną dziewczyną, niestety widać skutki narkomanii jakie odcisnęła na jej wyglądzie ale na pewno też na psychice. Teraz kiedy udało jej się wyjść z nałogu widać jak ta dziewczyna odżyła. Nie będzie już tak ładnie wyglądać ale może zacznie w końcu normalne życie. powodzenia.

 4. Błażej pisze:

  Jak takie zdjęcia nie odstraszają od ćpania to ja już nie wiem jak ludzie są ogłupiali ostatnimi czasy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*