Lunch w chmurach

Nowy Jork. Jest 20 września 1932 r. 11 mężczyzn pracujących przy budowie kompleksu Rockefeller Center ma przerwę w pracy. Palą papierosy, czytają gazety, piją, rozmawiają. Gdzieś na poziomie 69. kondygnacji. Nad ulicami Manhattanu. Między Piątą i Szóstą Aleją.

"Lunch atop skyscraper"

Jedna z najbardziej znanych na świecie fotografii została wykonana w latach 30. XX wieku. Jej siostrzanej wersji poświęcono o wiele mniej uwagi. Tymczasem obydwa zdjęcia w równej mierze budzą wątpliwości…

Zdjęcie po raz pierwszy pojawiło się na łamach „New York Herald Tribune” w październiku 1932 roku. W tym czasie co czwarty mieszkaniec Nowego Jorku był bezrobotny, a świat był pogrążony w największym kryzysie gospodarczym XX wieku.

Kontekst ekonomiczny jest tu istotny, bo – jeśli wierzyć licznym publikacjom prasowym na ten temat – bohaterami tej niewiarygodnej sceny są prawdopodobnie irlandzcy imigranci. Wielka recesja sprawiła, że decydowano się na podjęcie różnych, często niebezpiecznych prac, a kwestie BHP raczej schodziły na drugi plan. I to jeden z argumentów przemawiających za tym, że scena rzeczywiście mogła być prawdziwa.

O wiele więcej znaleźć można jednak sceptycznych opinii, świadczących o tym, że mógł to być zorganizowany wyczyn kaskaderski, a do jego uwiecznienia wykorzystano wielu fotografów – stąd problem ze wskazaniem jednego autora, choć najczęściej wymienia się Charlesa C. Ebbetsa lub Lewisa Hine’a, który dokumentował budowę Empire State Building w 1931 r.

Według historyka Kena Johnstona z Corbis Images, który posiada prawa do tego zdjęcia, „fotografia była efektem akcji zorganizowanej przez Rockefeller Centre” z okazji wznoszenia nowego budynku w tym słynnym kompleksie. I tej wersji trzyma się „The Independent”.

Sposób ułożenia nóg, wysokość, która uniemożliwiałaby spokojne wypoczywanie w takim miejscu, i związane z nią niska temperatura, drgania i podmuchy wiatru, przy których nie dałoby się zapalić papierosa, ani siedzieć bez koszulki – takie argumenty przemawiające za fotomontażem można znaleźć w artykułach opisujących historię tego zdjęcia.

Nikt nie kwestionuje, że bohaterowie sceny są prawdziwymi budowlańcami. Ich nazwiska nie są znane. Kilkanaście lat temu podjęto bezskuteczną próbę ustalenia tożsamości uwiecznionych na zdjęciu mężczyzn. Udało się jedynie ustalić, że większość z nich była prawdopodobnie irlandzkimi imigrantami.

Czwarty od prawej to rzekomo Francis Michael Rafferty, a po jego prawej stronie najlepszy przyjaciel – Stretch Donahue.

Druga fotografia, która powstała w tym samym miejscu i czasie – jeśli trzymać się wersji nietypowej, ale skutecznej „promocji kompleksu Rockefeller Center” – miała mniej szczęścia.

Drzemka nad Manhattanem...

Fotografia przedstawia czterech pracowników podczas drzemki na tej samej belce, na której 11 budowlańców beztrosko odpoczywało podczas przerwy w pracy.

To według niektórych niezbity dowód, że scena była wyreżyserowana.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Fotografia i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

6 odpowiedzi na „Lunch w chmurach

 1. waldi pisze:

  drugie zdjęcie facet 5 od lewej, wyraźnie podpiera się na nogach , normalnie fiknąłby do przodu. zdjęcie zrobiono przed podniesieniem belki i zmiksowano z obrazkiem z górnych pięter być może już po zakończeniu budowy .

 2. Ona50 pisze:

  waldi….myslisz ze 1931 mozna bylo mowic o …mixowaniu…?

 3. Panda pisze:

  Bez względu na historię tego zdjęcia (1) „zapiera dech w piersiach” u osób z lękiem wysokości. Poczułam, że krew odpływa mi z kończyn i głowy. Efekt godny prawdziwego mistrza fotografii.

 4. Błażej pisze:

  Oczywiście, że można było mówić o „mixowaniu” jak to ująłeś czyli fotomontażu. To, że nie było komputerów nie ma tu nic do rzeczy bo fotomontaż stary jest prawie tak samo jak stara jest fotografia. Przykładem są XIX wieczne zdjęcia „duchów”. Lepszym przykładem są zdjęcia z CCCP gdzie na życzenie biura propagandy i Stalina usuwano z fotografii usuniętych na rozkaz wodza ze świata żywych. Kwestia nakładania na siebie różnych kadrów przy wywoływaniu.

 5. New Zealand pisze:

  Anyone guys need slacker. net also. For stereo, RadioSure and also RadioTime are the most effective on the globe. As well as the finest is usually AudioGalaxy, it is possible to listen closely each of the music you have with your personal computer at home, in any laptop or computer, anywhere, simply wonderful. Appreciate tunes!
  New Zealand http://ditsykins.com/wp-content/upgrade/2013/sanginionline.php

 6. Cheap Ray Ban Aviator 2009 Dodge Journey crossover will debut in Frankfurt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*