Misia Sert

„Muza, mecenas sztuki, ale i postać tragiczna, kobieta porzucana. Skończyła sama, prawie niewidoma i uzależniona od morfiny, którą zdobywała dla niej Coco Chanel. Przyciągała, bo była kobietą wolną”. Tak Isabelle Cahn przedstawia Misię Sert.

Misia Sert na zdjęciu z 1905 roku. Fot. Agencja FORUM

Misia (Maria Zofia Olga Zenajda Godebska) była córką polskiego rzeźbiarza Cypriana Godebskiego i Zofii Servais, córki belgijskiego wiolonczelisty Adriena-Francois Servais. Urodziła się w Sankt Peterbsurgu, wychowała w Belgii, a następnie przeniosła się do Paryża, gdzie szybko stała się muzą malarzy i muzyków.

Nazywano ją „królową Paryża”. Stała się legendarną postacią francuskiego życia artystycznego Belle Epoque i lat dwudziestych.

Na poniższym zdjęciu wykonanym w 1898 roku w posiadłości Natansonów w Villeneuve-sur-Yonne (od lewej): Felix Valloton, Edouard Vuillard, Stefan Natanson, Marthe Mellot, Tadeusz Natanson i Misia Natanson (później Misia Sert). Za nimi stoi przyrodni brat Misi.

Fot. Agencja FORUM

Od pierwszego małżeństwa z kierującym „Revue Blanche” Tadeuszem Natansonem, przez liczne romanse, kolejne małżeństwo z Anglikiem Alfredem Edwardsem, a następnie z hiszpańskim artystą Jose Marią Sertem, Misia zdobywała salony dzięki swemu talentowi pianistycznemu, a także charyzmie.

„Vuillard, który był kochankiem Misi, poświęcił jej liczne portrety malarskie i fotografie, ale nie był jedynym mężczyzną zafascynowanym jej osobowością. Godebska zainspirowała również „Ognisko” (1908), komedię w 3 aktach Octave’a Mirbeau napisaną z Tadeuszem Natansonem, czy sztukę Jeana Cocteau „Les Monstres sacres” (1940).

Portert Misi Sert wykonany przez Renoira. Fot. chinaoilpainting.com

Jej portrety malowali między innymi Vuillard, Bonnard, Renoir, Toulouse-Lautrec.

„Misia sama nigdy niczego nie stworzyła, ale wiedziała jak stymulować innych, jak wzbudzać w nich pożądanie. Była przyjaciółką Diagilewa, Niżyńskiego, Strawińskiego, czy Coco Chanel. Do jej domu przychodzili Picasso, Cocteau, Ravel. Wiedziała jak zaaranżować spotkania, żeby wyszło z tego coś  interesującego” – mówi Isabelle Cahn.

W Muzeum Orsay w Paryżu można właśnie obejrzeć wystawę poświęconą tej postaci (12 czerwca – 9 września).

Misia Sert przebrana za mężczyznę na zdjęciu z 1900 r. Fot. Agencja FORUM

Źródła:

Na podstawie informacji przekazanych przez PAP. Zdjęcia: Agencja FORUM.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Literatura, Muzyka, Rysunek i malarstwo i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

13 odpowiedzi na „Misia Sert

  1. Intrygujący czas. pisze:

    Świat miniony za którym tęsknię jak Allen w „O północy w Paryżu”, niebywałe osobowości ,twórcze umysły lub jak świetna Misia -muza charyzmatyczna ,pełna sprzeczności i tym samym intrygująca .Chanel będąca sama silną kobietą ulegała –w swoim czasie–Misi traktując jak przyjaciółkę.
    Żal ,że tak nie wiele młodych interesuje się tym co minęlo co pozostało niesamowicie niepowtarzalne…

  2. ubuntu pisze:

    Qrwa to charakter a nie zawód.

  3. mareklukasik pisze:

    Postać Godebskiej świetnie a zarazem złośliwie sportretował Proust w swym dziele o czasie utraconym.
    Bardziej jednak wierzę Proustowi niż reszcie panegiryków.

  4. slav pisze:

    jaki ladny tytul.byla kochanka i muza artystow haha.jak przeczytalem ten artykul to wyszlo mi ze byla zwykla k… krecaca sie przy celebrytach i tyle

    • kobita pisze:

      ależ bądź sprawiedliwy i powiedz, że ci tzw. celebryci też się okazali niezgorszymi qrwami, tyle, że męskimi. oni też obrabiali swoje muzy w zastraszających ilościach…

  5. marika pisze:

    slav, masz racje,tez odnioslam takie wrazenie, dlatego nie wiem czym tu sie zachwycac. Wedlug autora ,to kobieta wielokrotnie uzywana …

  6. sa pisze:

    kobieta chyba sobie raczej zycie zmarnowala….zmarla jako narkomanka w samotnosci…wiec nad czym ten zachwyt….

  7. monter pisze:

    Żyła „pełnią życia”, jak dzisiejsi celebryci. Nie roztrząsajmy „zasad moralnych” tamtej epoki i środowiska. Tworzyli sztukę pod każdym względem wartościową, w której wzajemne relacje emocjonalne, miały kapitalne znaczenie. Że miała „smutny koniec”? Jak mówi nauka chrześcijan. Jesteśmy ludźmi wolnymi! Każdy z nas, Sam podejmuje decyzje i każdy Sam ponosi konsekwencje swoich wyborów! Odwrotnie do czasów dzisiejszych, kiedy „mecenat nad sztuką” przejęło Państwo i zamiast Sztuki mamy stada chałturników na usługach Polityki. Dla „rzemieślników, dekoratorów” to dolce vita, ale ze sztuką nie ma to nic wspólnego!

  8. Znakomite fotki, rzadko spotykane. Dziękuję, pożyczyłam dwie. Maria Godebska to postać, o której warto wiedzieć i o której pisze się wspaniale.
    Pozdrawiam!

  9. servicii seo pisze:

    Can you tell us more about this? I’d love to find out more details.

    Have a look at my web site – servicii seo

  10. I don’t even know how I ended up here, but I thought this post was great. I do not know who you are but certainly you’re going to a famous blogger if
    you aren’t already 😉 Cheers!

    Also visit my weblog … vanzari apartamente 2 camere bacau

  11. Hi! I just wanted to ask if you ever have any
    issues with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing months of
    hard work due to no back up. Do you have any solutions to prevent hackers?

  12. If you desire to get a good deal from this piece of writing then you have
    to apply these strategies to your won webpage.

    Here is my webpage; http://its-not-my-fault-im-happy-xx.tumblr.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*