Otwieracz do piwa z papieżem, dezodorant z Matką Boską

Otwieracz do piwa z papieżem, korona cierniowa w sklepie z pamiątkami, odpustowe balony z krzyżem i plastikowy zegar z ostatnią wieczerzą. „Zmiłuj się”, czyli wystawa kiczu religijnego.

Na zdjęciu miniaturowe podróżne Pismo Święte i odświeżacz powietrza, fot. Marek Lapis/Agencja FORUM

W poznańskiej galerii Stara Rzeźnia można obejrzeć wystawę „Zmiłuj się”, na której pokazano przykłady religijnego kiczu z Polski i ze świata.

W ramach ekspozycji prezentowane są okazy z kolekcji Bartosza Borowskiego.

Większość z nich to przedmioty codziennego użytku, takie jak otwieracz do piwa, lampka nocna, dezodorant z Matką Boską, obejma metalowa do rury gazowej, zegar z ostatnią wieczerzą czy zakonnica w wersji Lego.

Na zdjęciu zakonnica-figurka Lego. Fot. Marek Lapis/Agencja FORUM

Na zdjęciu otwieracz do piwa z papieżem, fot. Marek Lapis/Agencja FORUM

Dezodorant z Matką Boską z Guadelupe. Fot:Marek Lapis/Agencja FORUM.

N/Z zegar - ostatnia wieczerza. Fot. Marek Lapis/FORUM

N/Z Bartosz Borowski ze swoją kolekcją. Fot. Marek Lapis/Agencja FORUM

Ten wpis został opublikowany w kategorii Design, Rozmaitości i oznaczony tagami , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

21 odpowiedzi na „Otwieracz do piwa z papieżem, dezodorant z Matką Boską

 1. Q pisze:

  Figurka zakonnicy to Playmobil, nie Lego Duplo.

 2. kara pisze:

  🙂 w Wiecznym Mieście, a dokładniej – już w Świętym Mieście, jest sklep z dewocjonaliami „Soprani”, w którym takich „cudeniek” można zobaczyć i kupić caaaałe mnóstwo! Mnie „pokonały” Jezuski na kilogramy nabierane łopatką podobną jakimi nakładamy do torebki śrubki np. w OBI !!! , popielniczka z wizerunkiem „naszego” papieża, lampki zmieniające kolor (opalizujące) z Maryjką w, hmmm… nieco fallicznym kształcie… Otwieraczy do wszelkich kapslowanych napojów znajdziemy tam całą masę, w zależności „za kogo główkę” chcemy trzymać tuż przed uraczeniem się piwkiem ;), szopki w otwieranym słoniku (?!), szopki pt.: „zrób sobie sam” itd. itp. Mają poczucie humoru! 😉

  • Oburzona pisze:

   A MNIE TO NIE ŚMIESZY …

  • monter pisze:

   Twoja wypowiedź świadczy także o Twoim guście. Ale, lata już temu, po okresie partyjnych „błędów i wypaczeń”, sprzedawca z Częstochowy „dostał” 2 lata, za przerabianie licznych wtedy obrazów Karola Marksa na św. Józefa. Różne są ludzkie gusta i wierzenia!

 3. Olga pisze:

  To muszą być czasy ostateczne. Nie ma innej opcji.

 4. Franek pisze:

  A gdzie to jest napisane , ze właśnie ten otwieracz jest do piwa ? Wygląda jak każdy inny otwieracz do
  do butelek kapslowanych. Mam takich całkiem sporą kolekcję /przeszło 500 szt./ z godłami państw , miast, prezydentami, samochodami, znakami zodiaku.I ten pewnie też bym kupił .. pozdrawiam

  • mucha pisze:

   Ostatnimi czasy coraz mniej jest napojów na kapsel, więc prawdopodobnie jednak do piwa:) W sumie nieważne do czego – chodzi o to, że ktoś wykorzystał wizerunek papieża w taki sposób…

 5. ammit pisze:

  a czy jest los loteri hostia-wydrapiesz jezuska wygrywasz przypisaną kwotę

 6. Anonim pisze:

  To nie jest lego Duplo tylko PLAYMOBIL !!!

 7. Oburzona pisze:

  TO OKROPNE. JESTEM CHRZEŚCIJANKĄ I TO OBRAŻA MOJE UCZUCIA RELIGIJNE I INNYCH CHRZEŚCIJAN !!!!!!!!!!

  • alonzo pisze:

   To właśnie – jako chrześcijanka – powinnaś takie rzeczy piętnować i nie zgadzać się na to, by ktoś robił z wiary tandetny biznes. Ja jestem katolikiem i uważam, że trzeba nazywać takie rzeczy po imieniu, czyli religijny kicz. Koniec kropka. A że są w tym kraju nabywcy takiej tandety, to już świadczy o naszym materialnym i bardzo naiwnym podejściu do wiary.

  • mucha pisze:

   a co cię oburza – okreś dokładnie: to, że ktoś produkuje taki badziew, to, że został on na tej stronie pokazany czy to, że ktoś sobie zbiera takie okazy i zrobił z nich kolekcję. Oburzać się jest łatwo, ale trzeba wiedzieć czym;)

  • Ladydaga07 pisze:

   Nie ma się co obrażać.To tak jak z prostytucją-jest popyt,jest podaż.A odnośnie tandety-czyż nie lepiej inwestować w wyrobienie dobrego gustu u naszych dzieci?

 8. Xawery pisze:

  Są fani takiego badziewia tacy sami i takiego samego jak w każdej innej dziedzinie więc powstaje badziewie:) Proste.

 9. Anonim pisze:

  Heip!:)

  I finished theology, wrote my master about Jesus in Popular Culture. Now i’m in Warszaw in my EVS. I would like to film a film about those stuff, Jusus in advertesiment etc, Jesus figures in Catholic Polish church.
  Maybe we could cooperate?:)

  Maybe also to meet?

  Diana Lozko

  • kolekc pisze:

   ok. if You want to colaborate with film about collection, call +48 695 19 42 31 (after 3rd sept) or write: B. Borowski, ul. Madalinskiego 4/12 61-511 Poznan, Poland

 10. Martyna pisze:

  A mi się tam podoba 🙂 jest takie okropne,k że aż zabawne. Sama posiadam lampkę nocną ze świecącą tęczowo Bozią ^^
  Nie ma się co obrażać!
  Taki kicz istniał od wieków ( min. XVw. Madonny szafkowe, cały Licheń, w ogóle w średniowiecznej europie dosłownie wszystko można było dostać z wizerunkami świętych ) i widoczny jest po dziś dzień nie tylko w co drugim wiejskim domu czy kościele, ale także, niestety ( mam namyśli te obrzydliwe ołtarzyki) przy prawie każdej wiejskiej drodze. i też jestem oburzona, bo to z kolei obrażają mój brak uczuć religijnych.

 11. Anguis pisze:

  Może nie sa z matka boską albo Jezusem xD ALEE też spoko otwieracze do piwa http://www.takapaka.pl/tag/123/otwieracz_do_piwa

 12. dali1 pisze:

  Już to dziś pisałem!….. a tak poróbcie jaja z TORY! lub z tego co dla Żydów jest święte…nie macie pomysłu? proszę np… taki PERFORMERS…. „Artysta” robi.. kupe w kształcie gwiazdy Dawida i podcier sięTorą” …o to jest … prawdziwa sztuka!

  Oczywiśćie..że .. to guzik a nie sztuka! ..tylko ..pytam sie : czemu tak szydzicie i zbijacie sie z Katolików! bo co? Nie są Arabami i nie utną wam za to głowy?…bo nie są Żydami czy Murzynami i nie wsadzą was do wiezienia za „nienawiśc rasową”?……..

  Cały Problem Katolików jest, że …. jesteśmy zbyt …. „miłościwi” …. to własnie dzieki temu mogła narodzić siędemokracja …, która .. w tej chwili ..walczy z KATOLIKAMI! …ale cóż…. ” my KATOLE” nic nie robimy…. albo bo „nie wolno nam uciać WAM (prześmiewcy) łbów! albo….

  KATOL

 13. Anonim pisze:

  Najleprza jest ta figurka lego

 14. Magda pisze:

  Panie Bartoszu! Piszę doktorat o polskim kiczu religijnym, czy istnieje możliwość skorzystania z Pana zbiorów? Przeprowadzenia dokumentacji fotograficznej?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*