Monstrualna lalka na pastwisku, wysoko latające motocykle, gigantyczne pająki, mechaniczne lalki i wzburzone morze w pokoju. Wciągający swą różnorodnością świat fotografa Tima Walkera.

Na zdjęciach Lindsey Wixon (Northumberland, 2011), włoskie wydanie "Vogue'a". Fot. timwalkerphotography.com
Fotografie Tima Walkera od ponad 10 lat pojawiają się na stronach „Vogue’a”. Osadzone w ekstrawaganckich scenografiach postaci, otoczone romantycznymi motywami, są charakterystyczną cechą prezentowanego przez artystę stylu.
Walker bawi się formą, przerysowuje kształty; w wielu jego pracach dostrzec można zauroczenie sztuką konceptualną.
Walker pracował najpierw jako wolny strzelec w Londynie. Później przeniósł się do Nowego Jorku, gdzie pracował jako asystent Richarda Avedona.
Po powrocie do Anglii skupił się na portretach i zdjęciach dokumentalnych dla brytyjskich gazet. Jako 25-latek stworzył pierwszą modową sesję dla „Vogue’a” i zaczął przygotowywać zdjęcia dla brytyjskiego, włoskiego i amerykańskiego wydania magazynu.
Jego osobliwe stylizacje nasycone są rekwizytami, które w wielu przypadkach budzą niepokój. Klaun na rachitycznych nogach, mechaniczne kobieto-lalki, zmutowane owady otulające modelki – to wszystko wpisuje się w poetykę baśni, fantasy i horrorów.
Tim Walker doskonale operuje kolorem. Wnętrza nasycone są pudrowymi, ukrytymi jakby pod warstwą kurzu, odcieniami. Fotografie wykonane w plenerze eksplodują żywymi barwami.

Na zdjęciach Kirsi Pyrhonen (Norfolk, 2010), brytyjskie wydanie "Vogue'a". Fot.timwalkerphotography.com
Artysta ma na swoim koncie współpracę ze znanymi modelkami i aktorkami, między innymi Kate Moss, Tildą Swinton (poniżej), Małgosią Belą czy Kingą Rajzak.
Wiele jego fotografii jest inspirowanych sztuką. Na poniższym zdjęciu – „cytat” z japońskich drzeworytów.
Zdjęcia Tima Walkera należą do stałych kolekcji Victoria and Albert Museum oraz National Portrait Gallery w Londynie. Pierwsza, wielka wystawa prac Walkera miała miejsce w 2008 roku w Muzeum Designu w Londynie.
W 2010 roku na Festiwalu Filmowym Locarno w Szwajcarii odbyła się premiera jego pierwszego krótkometrażowego filmu „The Lost Explorer”. Artysta zdobył również nagrodę za najlepszy film krótkometrażowy na Festiwalu Filmowym w Chicago w 2011 r.

Z lewej gigantyczna telewizja (2008), z prawej - Kinga Rajzak i UFO (2009). Zdjęcia z brytyjskiego wydania "Vogue'a". Fot. timwalkerphotography.com

Na zdjęciu Lily Donaldson i Jonas Kesseler, brytyjskie wydanie "Vogue'a". Fot. timwalkerphotography.com
Źródła:
Samolot jest the best!