World Press Photo

W tym roku do siedziby World Press Photo napłynęły 101 254 zdjęcia ponad 5 tysięcy fotografów ze 124 krajów. W gronie laureatów znalazło się dwóch Polaków.

Fot. Samuel Aranda, AFP

55. edycję prestiżowego konkursu World Press Photo of the Year 2011 wygrał Hiszpan Samuel Aranda, fotograf „New York Times’a”.

Kompozycja fotografii przypomina charakterystyczną dla sztuki chrześcijaństwa pietę – przedstawienie Matki Boskiej trzymającej na kolanach martwego syna. Zdjęcie jest utrzymane w ciemnej tonacji, przywodzącej na myśl barokowe malarstwo – szczególnie obrazy Caravaggia.

Zdjęcie nagrodzone pierwszym miejscem w kategorii „Ludzie i Wydarzenia” zostało wykonane 15 października 2011 roku w jednym z meczetów w Sanie, który przekształcono w prowizoryczny szpital. Przedstawia muzułmankę obejmującą rannego krewnego po antyrządowej demonstracji w Jemenie.

Pieta w muzułmańskim wydaniu – bardzo ciekawe połączenie islamu z chrześcijaństwem.

Wśród laureatów World Press Photo znaleźli się również Polacy.

Tomasz Lazar zdobył drugie miejsce w kategorii Ludzie i Wydarzenia za zdjęcie uczestniczki protestów Okupuj Nowy Jork, wykonane w chwili, gdy w dzielnicy Harlem rozpoczęły się aresztowania:

Fot. Tomasz Lazar. Źródło: Agencja FORUM

Trzecie miejsce w kategorii „Sport” uzyskał fotoreportaż Tomasza Gudzowatego o Lucha libre – meksykańskiej wersji wolnych zapasów z udziałem zamaskowanych zawodników:

Zdjęcie wykonane przez Tomasza Gudzowatego (Źródło: worldpressphoto.org)

Francuski fotograf Vincent Boisot pracujący dla Le Figaro Magazine zdobył II nagrodę w kategorii „Sztuka i rozrywka” (zdjęcia pojedyncze):

Zdjęcie wykonane przez Vincenta Boisot (Źródło: Agencja FORUM)

Brent Stirton pracujący dla „Kiev Independent” zdobył pierwszą nagrodę w kategorii  „Problemy współczesne” (pojedyncze). Zdjęcie przedstawia Marię – uzależnioną od narkotyków ukraińską prostytutkę w przerwie między jednym a drugim klientem:

Zdjęcie wykonane przez Brenta Stirtona (źródło: Agencja FORUM)

Rob Hornstra zdobył pierwszą nagrodę w kategorii „Sztuka i Rozrywka” za serię zdjęć „Soczi projekt: Piosenkarze z Soczi”. Na zdjęciu Marika Bajur śpiewa piosenkę ‚Kuriu’ w restauracji „Eurazja”:

Zdjęcie wykonał Rob Hornstra (żródło: Agencja FORUM)

Australijski fotograf Adam Pretty pracujący dla Getty Images zdobył II nagrodę w kategorii „Sport” za serię zdjęć „World Swimming Championships”:

Zdjęcie wykonał Adam Pretty (źródło: Agencja FORUM)

Fotograf Damir Sagolj z Bośni i Hercegowiny pracujący dla Reutersa zdobył pierwszą nagrodę w kategorii „Życie codzienne” (pojedyncze):

Zdjęcie wykonane przez Damira Sagolja (źródło: Agencja FORUM)

Amerykanka Stephanie Sinclair pracująca dla „National Geographic” zdobyła pierwszą nagrodę w kategorii problemy współczesności za serię zdjęć „Child brides: Too young to wed” pokazującą dziewczynki zmuszane do małżeństw.

Tahani (w różowej sukience) wyszła za mąż za 25-letniego Majeda w wieku 6 lat. W zielonej sukience Ghada, jej koleżanka z klasy, która również została wydana za mąż za wcześnie. Prawie połowa jemeńskich kobiet wchodzi w związek małżeński w wieku dziecięcym.

Zdjęcie wykonane przez Stephanie Sinclair (źródło: Agencja FORUM)

Argentyński fotograf Alejandro Kirchuk wygrał pierwszą nagrodę w kategorii „Życie codzienne” za serię zdjęć „Never Let You Go”.

Na fotografii para: Marcos i Monica. Mężczyzna prowadzi kobietę do salonu:

Zdjęcie wykonał Alejandro Kirchuk (źródło: Agencja FORUM)

Włoch Alex Majoli pracujący dla „Newsweeka” zdobył pierwszą nagrodę w kategorii „Wydarzenia” (pojedyncze) za zdjęcie przedstawiające oburzonych mężczyzn na placu Tahrir tuż po zapewnieniu Hosniego Mubaraka, że nie odda władzy w Egipcie:

Zdjęcie wykonał Alex Majoli (źródło: Agencja FORUM)

Włoch Paolo Pellegrin, pracujący dla „Zeit Magazin”, zdobył drugą nagrodę w kategorii „Wydarzenia” za serię zdjęć przedstawiających zniszczenia po tsunami i trzęsieniu ziemi w Japonii:

Zdjęcie wykonał Paolo Pellegrin (źródło: Agencja FORUM)

Amerykanka Jenny E. Ross zdobyła pierwszą nagrodę w kategorii Natura (pojedyncze) za zdjęcie wspinającego się po skałach niedźwiedzia polarnego:

Zdjęcie wykonała Jenny E. Ross (źródło: Agencja FORUM)

Japończyk Yasuyoshi Chiba, pracujący dla AFP, zdobył pierwszą nagrodę w kategorii „Ludzie i wydarzenia” za serię zdjęć pokazującą zniszczenia po tsunami. Chieko Matsukawa pokazuje świadectwo szkolne swojej córki, znalezione na gruzach.

Zdjęcie wykonał Yasuyoshi Chiba (źródło Agencja FORUM)

Laerke Posselt (Dania) zdobył pierwszą nagrodę w kategorii „Portrety) (pojedyncze) za zdjęcie przedstawiające urodzoną w Iranie duńską aktorkę Mellicę Mehraban:

Laerke Posselt (źródło Agencja FORUM)

Więcej o fotografii:

Największe photoshopowe wpadki

Nagie piersi na złomie, czyli Pirelli po polsku

Portrety genetyczne, czyli jak się kończy zabawa genami

Pola ryżowe – gigantyczne dzieła sztuki

Zdjęcia fizycznie niemożliwe

Wstrząsające psy

Zatopione kościoły

Skrzydlaty fotograf

Zaklęte w kroplach wody

Tekstury ziemi

Mokra sztuka, czyli niesamowite rzeźby z wody

Ten wpis został opublikowany w kategorii Fotografia i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

6 odpowiedzi na „World Press Photo

  1. Piotr pisze:

    „Amerykanka Jenny E. Ross zdobyła pierwszą nagrodę w kategorii Natura (pojedyncze) za zdjęcie wspinającego się po skałach niedźwiedzia polarnego:” Chyba w kategorii fotomontaż:) Te zwierzęta żyją na różnych kontynentach. Ostatnio pewien dziennikarz wywołał skandal; porównał Ukrainki do robotów, no to ja się pytam czy potrzebny był podpis,że to Ukrainka pracująca w najstarszej profesji.Pozdrawiam

  2. Pingback: Upadłe księżniczki — Sztukatułka

  3. Absolutnie kocham jazdę na snowboardzie i wszystko co może być z tym
    powiązane. Jeśli myślisz podobnie wpadaj do nas

  4. Cześć! Fajny wpis, oczekuję następnych artykułów, w szczególności opowiadających o tematach związanych z medycyną

  5. Zdjęcia są rewelacyjne!!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*