Grzech kardynała

Banksy – stańczyk Albionu – tym razem uderza w duchownych. Za pikselami mozaiki kryje się grzech kardynała. Celny, artystyczny komentarz do skandalu pedofilskiego w Kościele…

Fot. Agencja FORUM

„Grzech kardynała” jest nowym dziełem brytyjskiego artysty Banksy’ego. Rzeźbę można zobaczyć w Walker Art Gallery w Liverpoolu. Twarz duchownego skryta jest za płytkami łazienkowymi, które są „analogową” formą pikselizacji wizerunku. To komentarz artysty do głośnego skandalu pedofilskiego w Kościele.

Wokół postaci Brytyjczyka wyrosło mnóstwo legend – włącznie z historią, że tak naprawdę jest jedynie projektem artystycznym, który ma wielu autorów. Jego imię, nazwisko oraz wiek wciąż stanowią zagadkę.

Jest znany z celnego dowcipu i ciętych artystycznych ripost –  jego rewolucyjny humor wywraca do góry nogami nie tylko monarchiczne potknięcia Wielkiej Brytanii. Celnie bombarduje ironią ułomności społeczeństwa – w szczególności skłonność do nadużywania przemocy i kontroli przez państwo wobec obywateli.

Banksy tworzy  m.in. na ulicach Londynu, Brighton, Bristolu. Jego konceptualne prace w stylu guerilla art  znalazły się nawet na murze między Izraelem i Palestyną.

Fot. Agencja FORUM

Więcej informacji o Banksym znajdziecie w tekście „Banksy – genialny wandal”

Ten wpis został opublikowany w kategorii Rzeźba i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

5 odpowiedzi na „Grzech kardynała

 1. Wojtek pisze:

  świetne, wspaniałe, pomysłowe, genialne i takie…. analogowe 🙂

 2. AnnaT pisze:

  zachwyciła mnie prostota tego pomysłu:) wystarczy koncept, odpowiedni kontekst, tytuł i mamy dzieło sztuki

 3. antioch pisze:

  ale fuga jakaś taka nierówna wyszła 🙂

 4. DW pisze:

  angielski tytuł „Cardinal Sin” nie koniecznie tłumaczony jednowymiarowo jako Grzech Kardynała. Cardinal Sin moze byc równiez tłumaczony jako Grzech Główny (7 grzechów głównych) Taka Angielska gra słów.

  • Anonim pisze:

   ..dokladnie!….. poprawnie napisany „Grzech Kardybala” powinien byc opatrzony dopelniaczem saksonskim, wtedy nie byloby zadnych niedomowien…. a teraz to ciekawa gra slow

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*