Architekci przepraszają za budynek podobny do wież WTC

Pracownia architektoniczna MVRDV, która zaprojektowała dwa bliźniacze drapacze chmur przypominające wieże WTC tuż po atakach z 2001 roku, przeprosiła na swojej stronie internetowej wszystkich, których mogła w ten sposób urazić. Los budynku, który miał powstać w Seulu w 2015 roku, pozostaje niepewny…

Fot. dezeen.com

Projekt dwóch wieżowców mieszkalnych został nazwany „Chmurą” ze względu na łączącą je 10-piętrową platformę, która w zamyśle twórców miała przypominać obłok. Jednak zdaniem wielu osób ten element – łączący wieże na wysokości odpowiadającej uderzeniu samolotów w WTC – sprawił, że projekt wygląda jak nowojorskie wieże w kłębach dymu.

Według założeń budowa „Chmury”, która miała powstać w Seulu, powinna rozpocząć się w 2013 roku i zakończyć dwa lata później. Obecnie los projektu pozostaje niepewny.

Holenderska firma oświadczyła, że nie chciała prowokować skojarzeń z atakami terrorystycznymi.

Pisałam już o tym kontrowersyjnym projekcie na blogu – tekst i zdjęcia możecie zobaczyć TUTAJ.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Architektura i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

4 odpowiedzi na „Architekci przepraszają za budynek podobny do wież WTC

 1. Jacht z wodospadem pisze:

  Pomysł architektów jest wspaniały.Nie ch pozwolą na budowę takich pięknych wieżowców.Podobieństwo do byłych i w zbużonych wieżowców nie powinno przeszkadzać,wręcz przeciwnie.

 2. Anonim pisze:

  Moim zdaniem, można to rozumieć w dwojaki sposób.
  Ja jak tylko zobaczyłam pierwsze zdjęcia, skojarzyłam ten projekt z hołdem dla ofiar tamtego dnia.
  Tam gdzie wiele osób oddało życie, nagle życie rodzi się na nowo.
  Wiele zależy od interpretacji i założeń projektu. Jestem przekonana, że inaczej przedstawiona idea była by do przyjęcia.= a nawet mile widziana.

 3. slim pisze:

  Wyglądają jakby te dwie wieże zaatakował jakiś grzyb albo inna zaraza (przez te wystające kondygnacje) Okropne. A jeżeli chodzi o podobieństwo do WTC to nie doszukiwałbym się tutaj jakichś złych intencji projektantów.

 4. I have read so many articles or reviews about the blogger lovers however this article is actually a good piece of writing, keep it up.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*