Nieszablonowe szablony Dolka

Człowiek jeżdżący na wózku inwalidzkim może być lunatykiem, a więzień z ciężarem u nogi – mistrzem w pchnięciu kulą. Dolk – kpiarz, czy uważny eksplorator ludzkiej natury?

Fot. dolk.no

Dolk Lundgren jest norweskim artystą. Zajmuje się malarstwem szablonowym. Jego prace zostały po raz pierwszy zaprezentowane szerszej publiczności poprzez Wooster Collective (stronę, która promuje sztukę uliczną) i Pictures on Walls (POW).

Gdy zaczynał karierę, spekulowano, że to kolejny pseudonim używany przez Banksy’ego, jednego z najbardziej znanych przedstawicieli street artu z Bristolu (o Banksym pisałam już tutaj).

fot. dolk.no

Dopatrywano się wielu podobieństw w ich szablonach i zastanawiano się, czy przypadkiem Banksy nie zmienia się w Dolka, gdy tworzy bardziej humorystyczne, a mniej wymagające prace…

Fot. dolk.no

Ale te pogłoski zostały zdementowane przez thethugsdontwork – specjalistę i wiernego fana Banksy’ego, który definitywnie stwierdził, że są to dwaj całkowicie niezależni twórcy.

Dolk zaskakuje przede wszystkim scenerią, w jakiej „osadza” swoje obrazy. Pojawiają się zarówno w typowo miejskim krajobrazie, jak i na pustkowiach, rozległych łąkach, plażach…

Fot. dolk.no

To nie są typowe komentarze społeczno-polityczne – temat często podejmowany przez twórców street artu – ale ponownie zdefiniowany świat.

Dolk pokazuje, że pewne oczywiste kwestie można rozumieć i postrzegać w o wiele ciekawszy sposób: osoba na wózku inwalidzkim to lunatyk, a więzień, który ma przyczepiony ciężar do nogi, może być mistrzem w pchnięciu kulą.

To jakby wykraczanie poza materialne i fizyczne bariery… Ciekawa artystyczna wyprawa w poszukiwaniu drugiej natury człowieka, odkrywanie sił, jakie w nim drzemią.

Fot. dolk.no

Fot. streetartutopia.com

Źródła:

Dolk.no – strona artysty

Dolk – TheGiant.org

Ten wpis został opublikowany w kategorii Rysunek i malarstwo, Street art. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

8 odpowiedzi na „Nieszablonowe szablony Dolka

 1. zgred pisze:

  Jak zawsze, sami „experci” od polityki się wymądrzają (patrząc z bezbrzeżnym zachwytem na samnych siebie) na Onecie o polityce, ale temat o sztuce to już dla nich za trudne! Co za netowe bydło!

 2. mimi pisze:

  super te obrazy i przede wszystkim w ciekawych miejscach

 3. for_ta pisze:

  biegacz jest zajebisty! 😀 w zestawieniu z tym, co jest napisane na taśmie. Pomysł pierwsza klasa!

 4. rb pisze:

  dobre prace, troskliwie umiejscowione w otoczeniu. facet wie co robi.

 5. Pingback: Street art kibicuje, czyli sztuka w dobrej kondycji — Sztukatułka

 6. UGGs outlet,black friday ugg boots on sales at breakdown price,free shipping and original quick package with fast delivery via DHL or USPS.You realy
  deserve to own one! more from ugg dakota moccasins

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*