Szpital dla psychicznie chorych

Ten odważny gmach, impertynencko wdzierający się w błękit nieba nad North Las Vegas w stanie Nevada, nie jest siedzibą muzeum sztuki współczesnej, ekscentryczną galerią, ani hotelem dla snobistycznych podróżnych z czarnymi kartami kredytowymi w portfelu. To szpital dla psychicznie chorych…

Szpital dla psychicznie chorych w North Las Vegas (Nevada), fot. AFP

Budynek, w którym mieści się Cleveland Clinic (Lou Ruvo Center), został zaprojektowany przez wybitnego amerykańskiego architekta Franka Gehry’ego, pochodzącego z polsko-żydowskiej rodziny.

Poniżej zdjęcie szpitala o zmierzchu. Ten dość upiorny efekt „płonących” na fioletowo i różowo okien uzyskano dzięki możliwości zmiany koloru oświetlenia wnętrza.

Klinika wieczorową porą... Fot. contractdesign.com

Tak to wygląda w środku. Podobno zieleń uspokaja…

Wnętrze szpitala, fot. contractdesign.com

Zabawa formą w takim kontekście mnie nie przekonuje. Budynek ciekawy, ale nie na szpital dla pacjentów, którzy próbują wyleczyć choroby psychiczne. Niesmaczny żart architekta? Niestety można to skojarzyć z krzywdzącym określeniem, że niezrównoważone psychicznie osoby „mają krzywo pod sufitem”. Ten obraz jest bardzo dosłowny.

A wy co myślicie?

Polecam:

Frank O. Gehry – Academy of Achievement

The Pritzker Architecture Prize – Frank O. Gehry

Frank Gehry – strona architekta

Ten wpis został opublikowany w kategorii Architektura i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

25 odpowiedzi na „Szpital dla psychicznie chorych

 1. Jak daleko sięga ingerencja? pisze:

  do mnie nie przemawia

 2. Do mnie też nie – ani bryła (w kontekście roli, jaką pełni budynek), ani ekscentryczne oświetlenie… Mam wątpliwości, czy w tym szpitalu rzeczywiście ludzie dochodzą do siebie. Efekt może być odwrotny.

  • orla_perc pisze:

   Ale z drugiej strony osoby chore psychicznie często są jednostkami wybitnymi. Być może lepiej, żeby leczyły się w takim budynku (może to lepiej przemawia do ich wyobraźni), niż otoczeni z każdej strony białymi ścianami?

 3. Borys pisze:

  Mnie również nie podoba się umieszczenie szpitala akurat w takim budynku. Przykry żart z ludzi, którzy nie zdają sobie z tego sprawy…

  • FrostLight pisze:

   mylisz psychicznie chorych z niedorozwiniętymi umysłowo.

   • Borys pisze:

    Ale osoby z chorobą psychiczną też nie mają pełnej świadomości.

    • Nie wiesz o czym mówisz :/

     Diagnozy psychiatryczne to nie nieprawidłowości działania mózgu, tylko określony stan emocjonalny (smutek, gniew itd.), niekorzystne cechy charakteru, uzależnienia itp.

     W ogóle tytuł tego newsa jest błędny, gdyż używa pojęcia „psychicznie chorzy”, a tymczasem parę lat temu już oficjalnie wycofano pojęcie „choroba psychiczna”, gdyż wprowadza w błąd, że się ma do czynienia z chorobą mózgu, tymczasem na nieprawidłowość mózgu nie ma dowodów. Psychiatria diagnozuje nie choroby, tylko określony stan emocjonalny i zachowanie. Przykładowo jeśli jesteś z jakiegoś powodu bardzo smutny przez dłuższy czas, to otrzymasz diagnozę „depresja”, natomiast jak za bardzo wierzysz w mistyczne rzeczy, za bardzo wyznajesz religię, to dostaniesz diagnozę „schizofrenia”. Tak to działa. Ja akurat znam się na tym. Dlaczego się znam? Możesz poczytać na mojej stronie.

 4. Justyna pisze:

  Jak dla mnie niekoniecznie jako szpital… predzej jako galeria sztuki … Zdecydowanie forma nie uspakaja,wrecz przeciwnie. To raczej uderzenie niz wyciszenie…

 5. Nick pisze:

  Ten architekt też ma nierówno pod sufitem. Z tą różnicą, ze sie jeszcze nie leczy.

 6. kaatja pisze:

  rewelacj -rzecz nazwana po imieniu

 7. pawel29 pisze:

  Piątka z plusem za projekt. Jednym zdaniem „wybitny intelekt”. W środku musi być pięknie. Dodam także, że patrząc na zdjęcia już teraz się widzi, że konstrukcja jest bardzo stabilna i może przyjąć duży nacisk ciężaru.

 8. weron pisze:

  Borys zapewniam Cię,że chorzy psychicznie mają świadomość.Poczytaj trochę literatury naukowej lub porozmawiaj z psychiatrą albo chorymi.Jestem osobą chorą od 2 klasy liceum.Wielu moich chorych znajomych z dzieciństwa skończyło studia.Pracują na tzw.”stanowiskach”.Z powodu takich krzywdzących stereotypów,które głosisz wstydzimy się przyznawać do naszych anoreksji,bulimii,schizofrenii,depresji….
  Co do projektu,budynek jest ciekawy.Niestety raczej nie nadaje się na klinikę psychiatryczną,za mało w nim harmonii.

 9. hmm.... pisze:

  hmmmm…dziwny ten szpital…tylko jedno wielkie pomieszczenie? wygląda raczej na experymentarium nad chorobą psychiczną. Jak dla mnie bryła nadająca się na muzeum wojny albo coś takiego…wywołuje niepokój…wygląda imponująco, ale nie chciałabym mieszkać w czymś takim ani w sąsiedztwie czegoś takiego. Więc to chyba musi być jakaś forma eksperymentu….no cóż…pewnie skutecznośc mozna bedzie ocenić po latach.

 10. zua pisze:

  Budynek piękny, architektoniczne dzieło sztuki. Dla samej możliwości oglądania go warto pojechać do LV. Jest to też specyficzne miasto i chociaż w wielu innych projekt pewnie nigdy nie zostałby wybudowany, to w klimat tego wpisuje się doskonale 🙂

  Jednak trudno mi zgodzić się z jego przeznaczeniem..

 11. Aliza pisze:

  A dlaczego talmudyście dano zaprojektować? Wiadomo, że wtedy wychodzi szatańskie dzieło.

 12. Anonim pisze:

  To nie żart. Ciekawe formy i kolory stymulują pacjentów z chorobami umysłowymi i pomagają szybciej wrócić do zdrowia!!!!!!

 13. kiki pisze:

  Artykuł o tym szpitalu był już kilka lat temu w Focusie. Ma on pobudzać wyobrażnię chorych w sposób twórczy i leczniczy. Trochę za bardzo krytycznie autor podszedł do tematu, widac, że się w niego nie wgłębił ani trochę. Nic nie wei, a pisze.

 14. dr_czubek pisze:

  nikt nie zrozumie wariata lepiej niż inny wariat

 15. Anonim pisze:

  Zwichrowany budynek dla zwichrowanych ludzi

 16. zbyszek pisze:

  Proszę o nieco więcej obserwacji; – wtedy można spostrzec, że za bogatą w formy fasadą znajdują się całkiem „normalne” budynki, będące zapewne kompleksem użytkowym szpitala. Tak więc uwagi, że szpital funkcjonuje w dużej, chaotycznej formalnie sali, jest pozbawiony sensu. Inna sprawa to wpływ tej formy na obserwatora. Przypuszczam, że dla tamtejszych mieszkańców, oswojonych na co dzień ze współczesną architekturą i sztuką w najlepszym wydaniu, ten obiekt nie budzi takich kontrowersji. W bogatej części świata każde miasto poczytuje sobie za dodatkową wartość posiadanie obiektu zaprojektowanego przez Pana F.Gehry.

 17. mient pisze:

  …ale po angielsku sie nie mówi że ktoś ma nierówno pod sufitem… 🙂

 18. jogobella pisze:

  zadaniem leczenia w szpitalu jest powrót chorych do normalności, ja tu takiej możliwości nie widzę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*