Co kryją podziemia krakowskiego Rynku?

Kategorie: Architektura, Muzea, Obyczaje | Tagi: Animowana Historia Polski, Muzeum Historii Polski, Podziemia Rynku Głównego w Krakowie, | 15 kwietnia 2011
Post

Muzeum otwarte w podziemiach krakowskiego Rynku jest bardzo efektowną hybrydą nowych technologii, historii i kultury. I żywym przykładem na to, że zastąpienie tradycyjnych muzeów ich „zliftingowanymi” wersjami 2.0, jest strzałem w dziesiątkę. Odwiedzanie takich miejsc (a powstaje ich w Polsce coraz więcej) przestaje być obowiązkiem, a staje się przygodą.

Fragment ekspozycji w podziemiach Rynku Głównego

Spacer po podziemiach Rynku jest bardzo sycącą ucztą, bo historię chłonie się tu wszystkimi zmysłami. Zwiedzających wita kurtyna z pary wodnej, na której odbija się film. Żeby poznać tajemnicze zaułki podziemi, trzeba przeniknąć przez obraz. To taka symboliczna podróż w czasie, bo za kurtyną czuć nie muzealny kurz, a zapach minionych wieków…

Fragment osady przedlokacyjnej

Pełno tu świadków historii – murów, w których strukturze widać poszczególne wieki – począwszy od XIII, który dźwiga na swoich barkach kolejne stulecia. Leżą drewniane bale, które w słojach przechowują szczelnie zamknięte wspomnienia – pamiętające czasy Mikołaja Kopernika, który u schyłku średniowiecza przechadzał się po krakowskim Rynku.

Zanim w połowie XIII wieku wytyczono rynek miasta lokacyjnego, w jego miejscu znajdowała się między innymi jedna z osad. Na kramach kupieckich, w skromnych domostwach i funkcjonującej przy kościele Mariackim szkole tętniło życie.  Zagłada przyszła nagle…

W podziemiach można obejrzeć między innymi relikty spalonej osady – pozostałości po skromnych zabudowaniach mieszkalnych i pierwszym systemie kanalizacyjnym, cmentarzysko z XI wieku oraz zrekonstruowane warsztaty z okresu przedlokacyjnego.

Na murach muzeum wyświetlane są filmy

Spacer po średniowiecznych zaułkach uzupełniają historie prezentowane na ekranach dotykowych oraz makiety – w tym jedna, którą ogląda się „z lotu ptaka” (pod szklaną podłogą).

W kilku zakamarkach podziemi wyświetlane są krótkie filmy prezentujące zwyczaje mieszczaństwa i przybliżające zwiedzającym atmosferę minionych wieków. To miejsce, w którym lekcja historii staje się szczególnie przyjemna.

* * *

Wczoraj w podziemiach Rynku Głównego odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników Plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku 2010, organizowanego przez Muzeum Historii Polski i portal historia.org.pl.

Podziemia Rynku, VI Rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej 1920 r. oraz Animowana Historia Polski Platige Image z Expo 2010 – oto trzy najbardziej docenione przez internautów wydarzenia historyczne minionego roku.

Kolejne miejsca zajęły:

4. Otwarcie w dawnej fabryce Schindlera w Krakowie wystawy „Kraków – czas okupacji 1939-45”

Fragment ekspozycji w podziemiach Rynku

5. Obchody 600. rocznicy bitwy pod Grunwaldem

6. Wybór projektu Muzeum II Wojny Światowej

7. Otwarcie nowego Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

8. Portal Mapa Kultury

9. Otwarcie „Nowych Sukiennic”, Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku

10. Wystawa na Wawelu „Na znak świetnego zwycięstwa…”

W Plebiscycie wzięło udział w sumie ponad 30 wydarzeń. W I etapie plebiscytu drogą elektroniczną zgłaszano kandydatury wraz z uzasadnieniem, opisem inicjatywy i jej realizacji. II etap polegał na wybraniu przez jury 10 finałowych wydarzeń. Ostateczną decyzję podjęli internauci.

Więcej:

Podziemia Rynku – galeria zdjęć

Podziemia Rynku – oficjalna strona (cennik, plan podziemi, godziny otwarcia, itp.)

Muzeum Historii Polski

Historia.org.pl

 

7 komentarzy

 • allungamento del pene | Maj 21st, 2014 @ 2:30 pm | Odpowiedz

  Hi, I desire to subscribe for this web site to take latest updates, thus where
  can i do it please help out.

 • cheap auto insurance | Kwiecień 17th, 2015 @ 11:08 am | Odpowiedz

  Hmm it seems like your site ate my first comment (it was extremely long) so I guess I’ll just sum it up what I had written and say, I’m thoroughly enjoying your blog. I as well am an aspiring blog blogger but I’m still new to the whole thing. Do you have any tips and hints for novice blog writers? I’d really appreciate it.

 • generic cialis online | Kwiecień 17th, 2015 @ 11:08 am | Odpowiedz

  I’m out of league here. Too much brain power on display!

 • cheap insurance | Kwiecień 23rd, 2015 @ 8:07 pm | Odpowiedz

  Bonjour Mathilde,J’adore ton blog et tes vidéos . Dis-moi, j’ai acheté le masque peeling Ren. J’ai la peau mixte avec la zone T qui brille comme un phare 1h après m’être maquillée. Tu as remarqué une amélioration de ta peau avec le masque? Si oui, après combien de temps?Merci. Bonne journée.Stef

 • cheap insurance | Kwiecień 24th, 2015 @ 10:05 pm | Odpowiedz

  It’s a pleasure to find such rationality in an answer. Welcome to the debate.

 • buy topiramate online without prescription | Kwiecień 29th, 2015 @ 8:16 pm | Odpowiedz

  That’s a smart way of looking at the world.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*