Co kryją podziemia krakowskiego Rynku?

Muzeum otwarte w podziemiach krakowskiego Rynku jest bardzo efektowną hybrydą nowych technologii, historii i kultury. I żywym przykładem na to, że zastąpienie tradycyjnych muzeów ich „zliftingowanymi” wersjami 2.0, jest strzałem w dziesiątkę. Odwiedzanie takich miejsc (a powstaje ich w Polsce coraz więcej) przestaje być obowiązkiem, a staje się przygodą.

Fragment ekspozycji w podziemiach Rynku Głównego

Spacer po podziemiach Rynku jest bardzo sycącą ucztą, bo historię chłonie się tu wszystkimi zmysłami. Zwiedzających wita kurtyna z pary wodnej, na której odbija się film. Żeby poznać tajemnicze zaułki podziemi, trzeba przeniknąć przez obraz. To taka symboliczna podróż w czasie, bo za kurtyną czuć nie muzealny kurz, a zapach minionych wieków…

Fragment osady przedlokacyjnej

Pełno tu świadków historii – murów, w których strukturze widać poszczególne wieki – począwszy od XIII, który dźwiga na swoich barkach kolejne stulecia. Leżą drewniane bale, które w słojach przechowują szczelnie zamknięte wspomnienia – pamiętające czasy Mikołaja Kopernika, który u schyłku średniowiecza przechadzał się po krakowskim Rynku.

Zanim w połowie XIII wieku wytyczono rynek miasta lokacyjnego, w jego miejscu znajdowała się między innymi jedna z osad. Na kramach kupieckich, w skromnych domostwach i funkcjonującej przy kościele Mariackim szkole tętniło życie.  Zagłada przyszła nagle…

W podziemiach można obejrzeć między innymi relikty spalonej osady – pozostałości po skromnych zabudowaniach mieszkalnych i pierwszym systemie kanalizacyjnym, cmentarzysko z XI wieku oraz zrekonstruowane warsztaty z okresu przedlokacyjnego.

Na murach muzeum wyświetlane są filmy

Spacer po średniowiecznych zaułkach uzupełniają historie prezentowane na ekranach dotykowych oraz makiety – w tym jedna, którą ogląda się „z lotu ptaka” (pod szklaną podłogą).

W kilku zakamarkach podziemi wyświetlane są krótkie filmy prezentujące zwyczaje mieszczaństwa i przybliżające zwiedzającym atmosferę minionych wieków. To miejsce, w którym lekcja historii staje się szczególnie przyjemna.

* * *

Wczoraj w podziemiach Rynku Głównego odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników Plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku 2010, organizowanego przez Muzeum Historii Polski i portal historia.org.pl.

Podziemia Rynku, VI Rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej 1920 r. oraz Animowana Historia Polski Platige Image z Expo 2010 – oto trzy najbardziej docenione przez internautów wydarzenia historyczne minionego roku.

Kolejne miejsca zajęły:

4. Otwarcie w dawnej fabryce Schindlera w Krakowie wystawy „Kraków – czas okupacji 1939-45”

Fragment ekspozycji w podziemiach Rynku

5. Obchody 600. rocznicy bitwy pod Grunwaldem

6. Wybór projektu Muzeum II Wojny Światowej

7. Otwarcie nowego Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

8. Portal Mapa Kultury

9. Otwarcie „Nowych Sukiennic”, Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku

10. Wystawa na Wawelu „Na znak świetnego zwycięstwa…”

W Plebiscycie wzięło udział w sumie ponad 30 wydarzeń. W I etapie plebiscytu drogą elektroniczną zgłaszano kandydatury wraz z uzasadnieniem, opisem inicjatywy i jej realizacji. II etap polegał na wybraniu przez jury 10 finałowych wydarzeń. Ostateczną decyzję podjęli internauci.

Więcej:

Podziemia Rynku – galeria zdjęć

Podziemia Rynku – oficjalna strona (cennik, plan podziemi, godziny otwarcia, itp.)

Muzeum Historii Polski

Historia.org.pl

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Architektura, Muzea, Obyczaje i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

7 odpowiedzi na „Co kryją podziemia krakowskiego Rynku?

  1. Pingback: W starej elektrowni tramwajowej na Woli… — Sztukatułka

  2. Hi, I desire to subscribe for this web site to take latest updates, thus where
    can i do it please help out.

  3. Hmm it seems like your site ate my first comment (it was extremely long) so I guess I’ll just sum it up what I had written and say, I’m thoroughly enjoying your blog. I as well am an aspiring blog blogger but I’m still new to the whole thing. Do you have any tips and hints for novice blog writers? I’d really appreciate it.

  4. I’m out of league here. Too much brain power on display!

  5. Bonjour Mathilde,J’adore ton blog et tes vidéos . Dis-moi, j’ai acheté le masque peeling Ren. J’ai la peau mixte avec la zone T qui brille comme un phare 1h après m’être maquillée. Tu as remarqué une amélioration de ta peau avec le masque? Si oui, après combien de temps?Merci. Bonne journée.Stef

  6. It’s a pleasure to find such rationality in an answer. Welcome to the debate.

  7. That’s a smart way of looking at the world.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*