Obrazy zatopione w „Świtezi”

Jak dużo obrazów da się w ciągu 21 minut utopić w Świtezi? Całkiem sporo. W animowanym filmie Kamila Polaka, będącym adaptacją ballady Mickiewicza, odwołań do sztuki znajdziemy wiele. Szczególnie jeśli zaznaczymy na początku, że punktem wyjścia do filmu stało się malarstwo –  z obrazów malowanych w tradycyjny sposób powstała bardzo plastyczna fabuła pozbawiona dialogów. W tym filmie mówi obraz.

Kadr z filmu "Świteź", fot. filmneweurope.com

Kadr załączony powyżej jest bardzo powszechnym tematem malarskim. Motyw sądu ostatecznego odnajdziemy między innymi w dorobku Michała Anioła (fresk w Kaplicy Sykstyńskiej), Hansa Memlinga (znany tryptyk z Muzeum Narodowego w Gdańsku), Fra Angelico czy chociażby Rogera van der Weyden.

Kadr z filmu "Świteź", fot. filmneweurope.com. Nawiązanie do malarstwa ikonicznego

W filmie bardzo wyraźne jest cytowanie malarstwa średniowiecznego, a także realizmu znanego z malarstwa polskiego i rosyjskiego z XIX wieku – głównie twórczości Józefa Chełmońskiego i Aleksandra Gierymskiego.

Twórcy „Świtezi” szczególny nacisk położyli na ikony, dokładając starań, by animacja możliwie wiernie oddawała styl typowy dla przedstawień ikonograficznych. Z zachowaniem ujmującej prostoty.

Na zdjęciu załączonym po lewej mamy więc charakterystyczne dla tego typu malarstwa „płaskie” rysy twarzy, złoto ze szczególnie starannie oddaną fakturą i nasycone barwy uzyskane dzięki użyciu żółtka kurzego jaja (plastycy rzeczywiście sami produkowali temperę jajową, by efekt był jak najbardziej przekonujący).

Plastycy, którzy przygotowywali obrazy do animacji, wykonywali najpierw obrazy olejne na desce, by nie zgubić w trakcie obróbki komputerowej pierwotnego, surowego charakteru ikon.

Poza nawiązaniami do XIX-wiecznego realizmu i ikonografii w jednej ze scen mamy również cytat z impresjonizmu – jezioro pokryte liliami wodnymi; świadome lub nie, przytoczenie jednego z ulubionych motywów malarskich Claude Moneta.

W 27 tysiącach klatek , z których składa się film, można upchnąć wiele cytatów malarskich. I tak jest w tym przypadku. Praca nad „Świtezią” trwała 7 lat, a jej efektem jest trwający 21 minut film, nafaszerowany malarstwem.

Szkoda, że nie sposób wychwycić wszystkich wystrzeliwanych jak z kałacha odwołań… i że żaden dystrybutor nie kupi tego filmu, bo jest za krótki, żeby go pokazać w kinie. Obraz wyląduje więc na festiwalach i pokazach szkolnych.

Kadr z filmu "Świteź", fot. filmneweurope.com. Nenufary - jeden z ulubionych motywów impresjonistów

Film Świteź” jako jedyny polski obraz został zakwalifikowany do konkursu filmów krótkich Berlinale Shorts podczas tegorocznego Festiwalu Filmowego w Berlinie.

WIĘCEJ:

Świteź na pokazach w szkołach

Berlinale: Kogo obchodzi „Świteź”?

„Świteź” w konkursie Berlinale

ZWIASTUN filmu „Świteź”

Ten wpis został opublikowany w kategorii Film, Literatura, Rysunek i malarstwo i oznaczony tagami , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

5 odpowiedzi na „Obrazy zatopione w „Świtezi”

 1. natasza pisze:

  w sieci nie da sie go nigdzie obejrzec?

 2. Niestety nie znalazłam w sieci pełnej wersji. Są tylko zwiastuny. Pozdrawiam

 3. Każdy z nas zetknął się z tematem, polecam zaznajomienie się z tematem.

  Here is my web page :: drzwi zewnętrzne drewniane

 4. seo คือ pisze:

  Today, any business website can compete with the best in the market in better
  way only if it is up to the average speed or above within its business
  niche. In the simplest words, it is a practice carried out by SEO
  professionals to find relevant keywords that users enter into search
  engines to conduct their search. Over the next two
  years it became clear to internet marketers that the old techniques of auto-posting and spinning were no longer working.

  Feel free to surf to my site; seo คือ

 5. We stumbled over here coming from a different page
  and thought I might as well check things
  out. I like what I see so i am just following you. Look forward to finding out about
  your web page for a second time.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*